Pregled 13. kola: Gasi internet i zovi Štinca!

Iako je 13. kolo podarilo nekoliko lijepih poteza na prvoligaškim terenima, previd realiziranog penala u dugopoljskoj mreži ironičan je sažetak mnogih problema hrvatskoga nogometa: svi bulje, svi vide grešku, oni koji odlučuju ne vide ili ne žele vidjeti, a ona tamo tri sesvetska skakavca neka se ne bune, izvukli su bod pa nisu baš ni oštećeni (ad absurdum, ali neodoljivo podsjeća na retoriku jednog prvoligaškog suca kojeg nećemo spominjati da ne ispadnemo ratni huškači). Kad smo već kod onih koji ne žele vidjeti, Hajdukov bivši igrač i reprezentativni izbornik Igor Štimac morao je intervju koji je čak i vodio nečemu zaokružiti izjavom da u svijetu ne postoji sličan primjer uspješnog funkcioniranja nogometnog kluba kakvom teži Hajduk. Živa istina, ako izbacimo pola Španjolske i Njemačku iz kombinacija, oni ionako veze s vezom nemaju. Budući da je Hajduk blijedo odigrao protiv Istre, možda bi bilo najbolje da vrate Štinca. Čestitke upućujemo i nimalo socios raspoloženom Splitu koji je nakon 21 utakmice upisao pobjedu. Way to go, Splite! Dinamo, Rijeka i Osijek trima su bodovima očekivano osigurali prva tri mjesta na ljestvici. Veselimo se novim uzbuđenjima, makar ih izazvali sudački i trenersko-komentatorski epic failovi.

RNK Split – Slaven Belupo 3:0

Gasi internet, kidaj tiket, zovi čovika! Split je prekinuo crni niz dug 21 (dvadeset i još jednu) utakmicu bez pobjede. Ljubazna je mušterija opet bio Slaven Belupo koji nema mnogo prava na žalbe nakon tri zgoditka u svojoj mreži, ali utakmica je na trenutke zbilja bila bizarna. Belupo je u prvih pola sata izrazito dominirao i opasno zaprijetio udarcima Christensena, Ivanovskog i Katića, a prvi Splitov udarac koji je sličio udarcu završio je u mreži. Pešić i Pavlovski izborili su nekoliko metara prostora za Boljata koji je snažno pucao s 25 metara, no usprkos dobroj odmjerenosti udarca, pogodak ide na dušu loše postavljenom Blaževiću. Početak drugog poluvremena donio je povećanje prednosti domaćima: nakon sve sile odbijanaca u Belupovu šesnaestercu, Boljat je dodao loptu strijelcu Ugrini, a ovaj put nije zaspao golman, nego pomoćni sudac Crnčić koji je propustio dosuditi zaleđe Splitova napadača. Sljedeći je tragičar dotad solidni Stevanović koji je u 69. minuti izgubio loptu, a Pešić je povukao kontru i asistirao Pavlovskom za 3:0. Ivanovski i Heber nisu uspjeli ugurati nijedan loptasti otpadak u Splitovu mrežu pa se rezultat više nije mijenjao. Kažu da i ćorava koka ubode zrno, pa je i Split ubo tri boda i konačno se pomaknuo iz magareće klupe prvoligaške ljestvice.

Istra 1961 – Hajduk 0:0

Poprilično načete izostancima, momčadi Gorana Tomića i Marijana Pušnika istrčale su na teren u Puli. Međutim, da su istrčale i u F sastavima, za izostanak smislenih akcija i opću impotenciju u napadu opravdanja nema. Uz nekoliko pokušaja Kožulja i Hamze te Solomona na strani domaćih, tužno je reći da je najveće uzbuđenje u prvom poluvremenu izazvao Istrin poništen zgoditak nakon zaleđa Georgieva. U nastavku je pohvalu zaslužio domaći vratar Ivušić koji je dostojno zamijenio Ivešu, pogotovo u osujećivanju Šimićeva opasna udarca iz blizine. Nakon osamdesetsedmominutnog zagrijavanja, obje su momčadi odlučile ozbiljno zaigrati. Šimić je iz neposredne blizine gola pucao glavom, a Ivušić refleksno obranio nogom, dok je u 90., odnosno trećoj minuti aktivnoga nogometa, Bouhna slično pokušao za domaće, no Juranović je to izbio s crte. I to je bilo to. Istra ne treba previše tugovati jer im je u donjem domu prvoligaškoga društva i bod velik kao kuća, a Hajdukov je trener pošteno rekao da je nezadovoljan bodom te da pobjedu nisu ni zaslužili. Kad već iskreno govorimo, tužno je da se klub po milijunti put pokušava igrački konsolidirati, a igrači na terenu u potrazi za pozicijama izgledaju kao stado divljih ovaca. Uz dužno poštovanje prema svemu dobrome što je trener Pušnik činio i još uvijek čini, i te ovce bi se dovelo u kakav-takav red da ih netko stisne kao tornjak, a ne pudlica.

Dinamo – Cibalia 3:0

Cibalia je stigla u goste Dinamu; ako su se Boysi vratili, vratili su se u skromnom broju; na domaći se gol vratio Šemper. I mogao opet ući u ozbiljnu konkurenciju za glupost kola kad se u četvrtoj minuti nije usuglasio sa Sigalijem i izgubio loptu na 11 metara, a Šimunac će, ako je zdrave glave, neiskorištavanje te poklon-lopte sanjati još neko vrijeme. Matkovića je pošteno zagrijao snažan Ćorićev udarac, a i Fernandes ga je prisilio na lijepu paradu nakon udarca glavom pod gredu. U 33. je ipak kapitulirao nakon što je odbio Mățelovubačaj na Soudanijevu glavu. Spontani pljesak za 7 (sedam) Cibalijinih igrača koji su svojom šetnjom pored Mățela pokušali spriječiti centaršut, ostavivši 6 (šest) Dinamovih igrača Matkoviću na brigu. Eto, ako imate šest krvoločnih pasa koje ne želite čuvati, ostavite ih golmanu Cibalije, naviknut je na to.Henriquez se u 42. minuti spretnom varkom riješio pratnje četvorice gostujućih igrača i zabio krasan zgoditak s 20 metara za 2:0. Ubrzo je uslijedio odgovor gostiju, no Jerbićev je zgoditak opravdano poništen zbog zaleđa. Pervanov je slobodnjak bio lak plijen za Šempera, a Henriqueza je u više navrata samo malo koncentracije dijelilo od novog zgoditka. Cibalia je imala nekoliko šansi, ali realizacija im, vidi vraga, nije forte. Dabro je sam kao duh ostao na petercu i iz okrenut leđima pucao pored gola. U 76. je Pavičić asistirao Šitumu za 3:0, a potonji je zgoditak proslavio nokautiranjem korner-zastavice. Nadamo se da tako ne razbija po kući kad zabije. Sve akcije jedan na jedan iz kojih je gostujući vratar izišao kako pobjednik možemo samo pozdraviti pljeskom, ali Dinamu se pišu nova tri boda, dok se Cibalia i dalje davi na dnu ljestvice.

Osijek – Lokomotiva 1:0

Izjednačena utakmica u Gradskom vrtu na kraju je ipak donijela minimalnu pobjedu Osijeku. Prvo je poluvrijeme izgledalo kao nadmetanje u čijem će šesnaestercu lopta proći kroz više nogu ili završiti u bloku. U nastavku se Osijek sabrao i počeo prijetiti, a Bobanovu je stopostotnu šansu Zagorac spriječio pravovremenim izlaskom s gola. U 57. minuti Matas je odličnim centaršutom napravio pola posla, a Perošević je samo pospremio loptu u mrežu za 1:0. Kolegijalno su mu pomogli obrambeni igrači Lokomotive koji su odlično čuvali zrak u svom šesnaestercu. U 66. minuti situacija koja je mogla zasjeniti WTF trenutak na utakmici Dugopolje – Sesvete, no suci su ovaj put ipak pokazali sabranost. Zagorac je pri ispucavanju lopte napucao Lukićeva leđa, a Ejupi je proslijedio odbijanac u praznu mrežu. Pogodak je opravdano poništen zbog zaleđa. U 85. minuti prvi udarac Lokomotive u okvir u režiji Rrahmanija Mikulić brani, kao i Ccedil;ekiccedil;ijevu bombu s 18 metara. Buđenje pet do dvanaest ipak nije urodilo plodom, pa je Osijek ugrabio svoje bodove i zasjeo na treće mjesto, ispred Hajduka.

Rijeka – Inter Zaprešić 1:0

Iako je Rijeku i Inter prije ovoga susreta dijelilo velikih 20 bodova, Zaprešićani su jedna od samo dvije momčadi koje Rijeka nije pobijedila ove sezone. Međutim, furoizan početak domaćih nije ulijevao nadu u još jedan takav ishod. Čović je spašavao nakon udaraca Eleza, Andrijaševića i Gavranovića, no ironija je što je najveća prilika poluvremena bio fantastičan Puljićev udarac u 30. minuti koji je odsjeo na Prskalovoj gredi. Inter se nakon toga probudio, a riječki se golman morao dobro iskazati nakon Šoljićeva udarca glavom u okvir. Nesportski potez kola režirao je Gavranović koji je rukom pokušao ugurati loptu u gol u 41. minuti, no sudac Bel previdio je taj važan detalj i propustio adekvatno nagraditi domaćeg napadača. U drugom je poluvremenu Bosec zamalo pogodio vlastitu mrežu nakon opasnog blokiranja. Pogodak je ipak pao nakon Mišićeva slobodnjaka i Andrijaševićeva skoka s 10 metara. Rijeka je teže ego što je očekivano izvojevala minimalnu pobjedu protiv Intera i ostala na šest bodova prednosti ispred Dinama.

Igrač kola: Aacute;ngelo Henriacute;quez (Dinamo)

Glupost kola/tjedna/dužeg perioda: Igor Štimac Ljestvica: