Pregled 12. kola – Ono kad se HNS tobože bori protiv nasilja

Zanimljiv je tjedan iza nas. Osim što smo naučili da se u Stobreč ide jesti kao da te Mate Bulić naoružao do zuba i da se glupostima dosljedan HNS plaćenim oglasima i hinjenim parolama protiv nasilja šamara s Torcidom i Našim Hajdukom (koji se pak bavi važnijim poslovima i preuzima preko 25% klupskih dionica), na prvoligaškim terenima većeg pomaka nema – Rijeka i dalje mete sve pred sobom, Dinamo i Hajduk minimalnim su pobjedama osigurali drugo i treće mjesto, Osijek je pao na četvrto, a na dnu i dalje grcaju Cibalia i Split.

Slaven Belupo – Dinamo 0:1

Nakon reprezentativne pauze, kolo su srazom u Koprivnici otvorili nogometaši Slaven Belupa i Dinama. Prva prilika za domaćine došla je nakon Livakovićeva lošeg izbacivanja lopte, ali Heber nije iskoristio poklon Dinamova vratara. Uzvratio je Soudani dobrim udarcem iz daljine, ali Blažević je lijepo obranio. Na papiru dominacija Dinama do kraja poluvremena, no igra je bila blago rečeno kilava, nelijepa i teško gledljiva. U nastavku je Ćorić volejem zagrijao Blaževića, a u 65. je i pogodio gredu. Nešto ozbiljniji Dinamov pristup drugom poluvremenu u 79. minuti urodio je plodom: školski odigrana akcija Soudanija i Fernandesa na 18 metara rezultirala je pogotkom potonjega. U 84. minuti Belupo je mogao odigrati štogod pametno nakon gužve pred Dinamovim golom, ali nisu se uspjeli izboriti ni za pošten udarac. U 90. se Fernandes mogao opet upisati u strijelce, ali njegov je udarac prohujao pored gola. Belupo se nije pretrgnuo od borbe, ali i Dinamo će se veselo provesti sa Sevillom ako odnekud ne iščupa europski nivo igre.

Lokomotiva – Istra 1961 2:1

Momčadi Lokomotive i Istre po nezahvalnom su vremenu i u postavama načetima ozljedama dočekale međusobni dvoboj. Međutim, domaćini su se već u 10. minuti dobro snašli i poveli: Karačić je ubacio loptu na peterac gdje je Rožmanov skok Istrina obrana ispratila više gluteusima nego pogledom. U 35. minuti Grezda i Doležal pametno i precizno pronalaze Marića koji mirno zaobilazi Ivešu i povećava vodstvo Lokomotive na 2:0. Gosti su tek tada koliko-toliko zaprijetili Solomonovim udarcem, no to je bilo sve od njih u prvom poluvremenu. U nastavku se Marić našao jedan na jedan s Ivešom, no Istrin je golman obranio udarac iz blizine, kao i u 58. kad se isti igrač našao u izglednoj poziciji nakon snažna Doležalova udarca. U 82. minuti Bertošina lopta izbacuje cijelu Lokomotivinu obranu, a Roce bez poteškoća matira Zagorca. Iako je Istra do kraja utakmice imala još nekoliko pokušaja, konačan je rezultat ostao 2:1.

Inter Zaprešić – Cibalia 1:0

I Interu i Cibaliji tri su boda iz ovoga susreta značila pokušaj pomaka iz opasne zone na ljestvici, a sretniji su i spretniji bili domaćini. Iako je Cibalija imala nekoliko stidljivih naleta u prvom poluvremenu, osjetio se izostanak nekolicine važnih igrača. Interov Blažević bio je među raspoloženijim pojedincima, no s druge je strane Šimunac dolazio u stopostotne prilike, ali realizacija nije bila na razini. U 74. minuti i raspoloženi se Puljić našao u odličnoj poziciji za zgoditak, ali pucao je preko gola. U 76. minuti Inter je zabio pobjednički zgoditak. Bosecov je ubačaj Mamut spustio za Puljića koji je sam kao duh zabio s pet metara. Mijoković je u dva navrata pokušao izjednačiti, ali Čović je obranio svoja vrata i pridružio se slavlju Zaprešićana.

Rijeka – Osijek 3:0

Osijek je upisao i drugi ovosezonski poraz od Rijeke, što ga je koštalo fantastičnog drugog mjesta na ljestvici. Rijeka pak ne zna za poraz i superiorno drži čelo ljestvice. Već je u petoj minuti Andrijašević mogao dovesti domaće do vodstva, ali Mikulić je obranio njegov udarac s pet metara, kao i Mišićev dobar slobodan udarac. Ejupijev bezopasan pokušaj glavom jedina je Osijekova prilika u prvom poluvremenu. U 37. minuti Rijeka vodi: Ristovski je s desne strane ubacio u peterac, gdje je utrčao nečuvani Andrijašević i zabio glavom za 1:0. Četiri minute kasnije Vešovićev udarac završava pred Gavranovićem koji iz neposredne blizine povećava vodstvo Rijeke. U nastavku je prvi zaprijetio Osijekov Petrovikj, ali nakon što je Ristovski izrežirao svoju drugu asistenciju, a Gorgon zabio za 3:0, sve je bilo riješeno. Osijek je uz to ostao i s igračem manje, a samo sabranosti golmana Mikulića mogu zahvaliti što rezultat nije bio i nepovoljniji.

Hajduk – Split 2:1

Posljednja utakmica 12. kola donijela nam je gradski derbi Hajduka i Splita. Gosti su, za divno čudo, počeli korektno, Jakić je imao dvije dobre prilike za prijetnju Hajdukovu golu, ali nije ih sproveo u djelo. U 17. minuti Said je nakon dvoboja s Dukom zaradio žuti karton za simuliranje. Kožulj je pokušao zaprijetiti Splitu udarcem iz daljine, a Boljat je nakon kornera protegnuo Kalinića koji je dobro reagirao na udarac glavom. U 42. minuti Hajduk je izgubio loptu, a Jakić je dodao Pešiću koji se sam sjurio prema Kaliniću i zabio za vodstvo gostiju. Hajduk se u nastavku budi, željan iskupljivanja za blijedo prvo poluvrijeme. Pritisak je urodio plodom u 55. minuti: Boljat je u šesnaestercu nepotrebno i neoprezno objema rukama držao Saida,Burilo je pokazao na bijelu točku, a Futacs je zabio za izjednačenje. Kožulj i Said opasno su prijetili Duki (s obzirom na događaje prethodnih dana, možda nije naodmet reći da su prijetili iz igre, ne batinama ili vatrenim oružjem), a i Pešićev je udarac prošao malo pored gola. U 80. je minuti Bašić prekrasnim eurogolom s 18 metara Hajduku donio vodstvo. U sudačkoj je nadoknadi Fuštar mogao zabiti nakon što su ga hajdukovci pustili da neometano puca, no ta je lopta završila kao suvenir na tribinama, a ne u Kalinićevu golu. Bijeli su tako s više muke nego što se očekivalo izborili tri boda i zaokružili povijesni klupski tjedan.

Igrač kola: Stefan Ristovski (Rijeka)

Glupost kola: Domagoj Boljat (Split)