Pregled 11. kola – Časni sude, opet loše sude

11. kolo stane u jednu misao: i kad navijači s nestrpljenjem čekaju i dočekaju solidno odigran i angažiran derbi, tu je uvijek neka viša sila da ga upropasti. Nekad nevrijeme, nekad politika, nekad netrpeljivost, najčešće sudac. Hajduk i Dinamo podijelili su bodove, što je dobro došlo vodećoj Rijeci da se još više odcijepi od njihove i Osijekove pratnje. U sredini ljestvice velika je gužva, a na dnu su i dalje poudzano i čvrsto zabetonirane momčadi Cibalije i Splita.

Istra 1961 – Rijeka 0:2

Ako bismo po regionalnom ključu i htjeli govoriti od derbiju, teško je tim riječima otvoriti kolo kad vodeća Rijeka svojim susjedima bježi skoro 20 bodova. Svoju prvu veliku priliku gosti su realizirali već u 8. minuti nakon kornera, kad se na drugoj stativi najbolje snašao Črnic. Drugi pogodak, koji je pao svega 15 minuta kasnije, velikim dijelom ide na dušu domaćem golmanu Iveši. Vešovićev je ubačaj Gorgon zahvatio glavom, Iveša je mislio da će lagan udarac preletjeti gredu, ali završio je u golu. Nakon toga Iveša je lijepo obranio udarac Črnica, kao i Prskalo Solomonov na drugoj strani. U 30. je Elezov udarac prošao malo pored gola, a šest minuta kasnije Solomon je mogao kazniti Prskalovo loše izbacivanje lopte i istrčavanje s gola, no završni udarac nije bio dovoljno precizan. U drugom je poluvremenu Istra promašila nekoliko svojih šansi, a Iveša je uspješno obranio svoj gol od naleta protivničkih igrača, prije svega standardno raspoloženog Vešovića. Prskalo je obranio dobar Bertošin udarac glavom, što je ujedno bila i posljednja opasnija akcija na utakmici. Istra je odigrala korektno, ali razlika u kvaliteti je očita. Rijeka je zasluženo osvojila nova tri boda.

Split – Lokomotiva 0:2

Da je Split u teškim rezultatskim fekalijama, to svi znaju. Da će 19 utakmica biti bez prvoligaške pobjede, to se ipak nije moglo pretpostaviti. Lokomotiva prometuje oko sredine tablice, a pokazala se kao prevelik zalogaj za igrače s Parka mladeži. Gosti su agilnije počeli, pokušavali su Majer i Marić, a u 18. minuti Ivanušević je imao stopostotnu priliku, no Duka je odlično obranio njegov volej. Da Splitu barem nešto notiramo, Jakić je krajem vremena pucao iz daljine, preko gola. U 59. pada prvi gol i izvanredna astistencija Majera koji je petom proslijedio loptu Grezdi, a Grezdin je udarac zahvatio Splitova stopera Mikulića i završio u mreži. U 65. minuti isti je dvojac kreirao akciju za drugi pogodak: Majer je prevario svoje čuvare u šesnaestercu i idealno dodao Grezdi koji je iz neposredne blizine postavio Splitu nedohvatljivih 2:0.

Osijek – Inter 1:1

Osijek je, gledajući stanje na ljestvici, mogao s dozom bahatosti ugostiti zaprešićki Inter koji se vrti oko dna ljestvice, a igrači iz Gradskog vrta osvježenje su prvog dijela prvenstva. Domaći su krenuli raspoloženo, na čelu s uvijek opasnim napadačem Ejupijem, a nakon nekoliko udaraca prema Interovu golu, u 24. minuti sudac Gabrilo dosudio je jedanaesterac nad Bobanom nakon nazoviklinča s Mazalovićem. Siguran realizator bio je Ejupi. Krajem poluvremena Boban je mogao i povećati vodstvo da je nakon dobrog driblinga u gostujućem šesnaestercu završni udarac bio precizniji. Međutim, Inter je iskoristio svoju priliku u 45. minuti: Bosec je ubacio loptu za nečuvanog Šarića koji je imao dovoljno vremena za namjestiti se na udarac i matirati Mikulića. U nastavku je Vojnović lijepo dodao Kneževiću koji je trebao bolje reagirati iz neposredne blizine, a sabrana je reakcija Interova golmana Čovića spasila Zaprešićane nakon Bobanova solo-prodora. U 59. Osječani traže jedanaesterac nakon kontakta Komorskog i Bobana, no akcija je završila protuudarom na drugoj strani, pri čemu Altiparmakovski nije bio precizan. Osijek je opasno prijetio do kraja, najčešće u režiji Bobana i Ejupija, no Čović je odlično odradio svoj dio posla i sačuvao 1:1.

Dinamo – Hajduk 0:0

Uvertira u derbi – polazak navijačkoga vlaka iz Splita, (opet) najave povratka BBB-a na Maksimir. Ljubitelji hrvatskog nogometa željno iščekuju najveći domaći derbi i nadaju se objektivnoj procjeni odnosa snaga nakon konačnog rezultata, vodeća Rijeka nada se podjeli bodova. Početak derbija – komentatori krive loše vrijeme (opet) za skroman broj domaćih navijača, primat preuzimaju gostujući koji se očito ne otapaju na kiši. Ivajlo Petev, novi trener Dinama, na teren šalje ofenzivnu postavu, a glavna je promjena što nije bilo Adriana Pokušajmo Prodati Na Silu Šempera, kojega je među Dinamovim vratnicama zamijenio Livaković. Ono što mnogi izdvajaju kao Dinamove “prilike” s početka utakmice mi nećemo izdvojiti, iz jednostavnog razloga: nije svaki udarac koji završi deset metara od gola vrijedan spomena. Zanimljivo je što nitko od umiljatih komentatorskih glasića nije apostrofirao nervozu igrača, brojnost i način prekršaja i općenito klimav kriterij suca Bebeka koji je mogao ili početi sankcionirati od prve minute (Ismajli, Stojanović i Kožulj mogli su bez prigovora i repova na ranije tuširanje), ili puštati igru od nemila do nedraga, no bio je dosljedno nedosljedan. U 30. minuti Kalinić brani dobar Antolićev udarac, a isti igrač pet minuta kasnije pogađa gredu. Dinamo je nastavio s angažiranijim napadima, a Kalinić je osujetio i Soudanijev udarac. U 39. minuti na drugoj strani sudac poništava Hajdukov zgoditak jer je ranije Ohandzi dosuđeno zaleđe. Budući da u Hrvatskoj svi vole biti suci, pozivam vas da samo korektno zaustavite snimku pa će sve biti jasno i bez našeg priključivanja očima sokolovim. Na dušu i pomoćnom i glavnom sucu. Krajem poluvremena Kožulj je pucao s više od 30 metara, no Livaković je bez problema ukrotio tu loptu. Fernandes je u nadoknadi prvog poluvremena bio najviši u skoku na 5-6 metara od gola, a taj je zicer Kalinić fantastično obranio. Hajduk je u drugom poluvremenu postao opasniji, odmah je u dva navrata zaprijetio Kožulj, no vratnica se zastresla na drugoj strani, i to nakon dosuđenog nepostojećeg kornera za Dinamo. U 55. je zaprijetio Barry, a Livaković lijepo obranio. U 64. je Memolla skrenuo Antolićev udarac, zbog čijeg se izbacivanja Kalinić morao dobro protegnuti. U 78. minuti Jefferson je izbjegao zaleđe i ostao sam na 11 metara, no promašio je čitav gol i tako upropastio jednu od najizglednijih Hajdukovih šansi. Livaković je obranio dobar Tudorov pokušaj glavom, a na drugoj je strani vrijedno notirati još jednu spornu situaciju – Bebek pušta igru nakon Ćosićeva igranja rukom u šesnaestercu. Dok se Ćosić grčio u sudačkoj nadoknadi, Kalinić je nogom obranio još jedno čudo i nije dopustio Henriquezu da svojoj momčadi donese sva tri boda. Na kraju krajeva, osim što opet povećalom tražimo i prebiremo po situacijama koje su suci trebali glatko riješiti, od ovoga će derbija najviše profitirati Rijeka. Rezultat će se brzo zaboraviti. >> Sudačka nadoknada Dinamo – Hajduk (0:0): Hrvatska škola suđenja (3)

Cibalia – Slaven Belupo 0:0

Cibalia je u dvije posljednje utakmice primila 10 golova i još čeka na prvenstvenu pobjedu u novoj sezoni. Slaven Belupo nema tolikih poteškoća i balansira oko sredine ljestvice. Belupu je pripala prva izgledna prlika za zgoditak: Matković nije dobro uhvatio loptu nakon udarca Ivanovskog, no Zgrablić je odglumio golmana i zaustavio Hebera. U 33. je Dabro zabio zgoditak za domaće, ali neopravdano je poništen zbog zaleđa. U 51. minuti lijepa parada Blaževića nakon Bašina udarca, a dvije minute kasnije epski promašaj: Heber je sve odlično odradio, ostavio Cibalijinu obranu daleko iza sebe, nesebično dodao Puriću koji umjesto da samo dotakne loptu i pošalje je u mrežu, raspaljuje po njoj i pogađa gredu. U 61. minuti na drugoj strani fantastičan udarac Mišića također zaustavlja greda. Cibalijin trener Mršić zbog prigovora je isključen 15-ak minuta prije kraja, a na terenu više nije bilo infarktnih pokušaja. Teško je povjerovati da je takva utakmica uspjela završiti bez golova.

Igrač kola: Lovre Kalinić (Hajduk)

Glupost kola: Ivan Bebek Parovi 12. kola: