Pregled 10. kola – u iščekivanju derbija

Prva četvrtina lijepog našeg prvenstva odigrana je, a 10. je kolo počelo antologijski negledljivom utakmicom Dinama i Lokomotive, zatim su neriješeno odigrale momčadi Intera i Slaven Belupa te Osijeka i Istre, Hajduk je na domaćem terenu masakrirao Cibaliju sa 6:1, a Rijeka je svladala Split i ostala na čelu ljestvice. Svi su pogledi već upereni u nadolazeći derbi treće i četvrte momčadi lige od kojeg se očekuje da zakomplicira borbu za vrh ljestvice.

Lokomotiva – Dinamo 0:1

Svatko tko na bilo koji način mora izvijestiti o događajima na utakmici Dinama i Lokomotive te popuniti nekoliko redaka ili minuta – ima vraški težak posao. Više ni humor ni malicioznost ne pomažu, jer to da su domaći Bočkaj i Grezda uputili nekoliko poluudaraca, a Dinamo je imao čak jedan poništen gol zbog zaleđa i jedan zabijen (Benković na Sigalijevu asistenciju) zbog Bočkajeva lošeg postavljanja – premalo je i za trećeligašku statistiku. Natruhe groteske naziru se u tome što je Lokomotivin trener Ivković izgledao samouvjereno i nadmetački raspoloženo dok je govorio da Dinamo nije zaslužio pobijediti, a novak na klupi gostiju, Sopić, da želje u njegovoj momčadi nije nedostajalo, samo su noge bile teške. Iskreno im želimo da ozbiljno porade i na želji i na nogama do Juventusa, jer kakvu su partiju pružili, oni bi trebali plaćati gledateljima, a ne obratno.

Inter Zaprešić – Slaven Belupo 1:1

Iako su u posljednjem kolu četiri puta vadile loptu iz mreže, momčadi Intera i Slaven Belupa sabrale su se i prikazale dopadljiv nogomet u Zaprešiću. Domaći su poveli već u 12. minuti, nakon školski odigrane akcije i Blaževićeva udarca s 15 metara. Nije se dugo čekalo na odgovor Farmaceuta: Boudala je s 20 metara iz voleja zabio prekrasan zgoditak. Ivanovski je sa svoje polovice pokušao lobovati domaćeg golmana Čovića koji je otišao daleko od gola, ali bio je neprecizan. U probleme je upao i Belupov golman Blažević kad je u 40. minuti lopta nezgodno odskočila na rubu šesnaesterca, ni on ni Aliti nisu dobro reagirali, a Puljićev je udarac odsjeo na vratnici. Nastavak je donio još jedan Interov zicer: Nakon Šarićeva centaršuta, Kolarov je udarac glavom završio na vratnici, a Blaževićev je pokušaj obranio njegov prezimenjak. U 62. Belupu je poništen zgoditak jer je Ivanovski na početku akcije za gol srušio Boseca. Do kraja vrijedi istaknuti nekoliko dobrih okršaja dvaju Blaževića, no gostujući je golman, usprkos dominaciji Intera, uspio održati 1:1. S obzirom na osmo i šesto mjesto na ljestvici, objema je momčadima svaki bod važan.

Hajduk – Cibalia 6:1

Cibalija se s katastrofalne pozicije na ljestvici nadala iznenađenju na Poljudu, a dočekala ih je golijada kakve rijetko gledamo. Hajduk nije dugo čekao na vodstvo: Erceg je u 7.minuti lijepo podvalio loptu za Saida koji je matirao istrčalog Matkovića. Za goste je iz daljine pokušao Baša, ali lopta je otišla malo pored gola. U 32. minuti raspoloženi Erceg pogađa vratnicu, ali gol pada na drugoj strani: Čuljak je pobjegao Juranoviću i ubacio pred gol, gdje je Vitaić spustio loptu za Dabru i izjednačenje rezultata. Bijeli su se u drugom poluvremenu ipak sabrali od početnog šoka i razgoropadili. U 54. je Said asistirao Ohandzi, a i Tudor je mogao zabiti nakon što ga je Ohandza odlično proigrao nekoliko minuta kasnije. Hajduk je u dva navrata tražio jedanaesterac (nakon Zgrablićeva igranja rukom i Tudorova pada u šesnaestercu), ali sudac Vidulin nije dijelio mišljenje splitskih igrača. U 71. minuti Kožulj iz velike udaljenosti zabija eurogol za 3:1. Četiri minute poslije već viđen nesporazum između Cibalijina vratara i obrane: Muženjak je zamalo zapaprio svojima nakon što je napamet vraćao loptu Matkoviću koji je po nju već bio krenuo s gola i jedva je izbio ispred Futacsa. U 84. minuti Kožulju se u konkurenciji za najljepši gol pridružio i izvrsni Ohandza preciznim udarcem iz daljine. U 87. je nakon prekida lopta završila u Jeffersonovim nogama, a on je mirno plasirao u mrežu, da bi dvije minute kasnije Ohandza ukrao loptu gostima i asistirao Futacsu za konačnih 6:1. Cibalia ostaje na dnu ljesvice, a Hajduku dobra realizacija daje povoljan vjetar u leđa pred derbi s Dinamom.

Osijek – Istra 1961 1:1

Osijek je na fantastičnom drugom mjesto na ljestvici dočekao Istru koja se nada da su crni dani iza njih, a utakmica je sugerirala da je objema momčadima itekako stalo do bodova. Bouhna je u 5. minuti prisilio Mikulića da ode daleko sa svoga gola, ali domaći su ga igrači uspjeli blokirati. U 8. su minuti Vojnovića centimetri dijelili od udarca glavom iz blizine, a u 26. je Mikulićevo loše ispucavanje rezultiralo prekršajem nad Da Silvom i žutim kartonom za Baraća. Prva prilika drugog poluvremena pripala je Osijeku nakon Kneževićeva udarca iz daljine, a dobar je Ejupijev volej nakon kornera obranio Iveša. U 61. je Miloš propustio priliku utakmice nakon što je akciju jedan na jedan s Mikulićem završio nepreciznim udarcem, a ni Bouhna nije bio precizan iz blizine, kao ni agilni Solomon. Osijek je Istrine promašaje u 76. minuti kaznio pogotkom: Vojnovićev je udarac glavom Iveša obranio, ali prvi je na tu loptu natrčao Ejupi i zabio za 1:0. Tragičar utakmice je Osijekov vratar Mikulić koji je u 91. minuti nespretno reagirao na Stepčićev udarac koji je završio u golu. Domaći su zasigurno nezadovoljni takvim raspletom situacije, ali rezultat odgovara prikazanoj igri.

Rijeka – Split 2:0

Posljednji susret 10. kola na Rujevici su odigrali davljenik Split i vodeća Rijeka. Momčad Matjaža Keka ništa nije htjela prepustiti slučaju pa su od početka dominirali. Duka je imao mnogo posla s Vešovićevim udarcima, a i Bradarićevo je ubacivanje samo sabranošću Splitova golmana ostalo izvan mreže. Gavranovićev je udarac iz blizine refleksno izbacio u korner, ali u 30. minuti nije ništa mogao kad je Gorgon Bradarićev udarac iz daljine skrenuo u mrežu. Krajem poluvremena Andrijašević je dobro iskoristio gužvu i odbijance u gostujućem jedanaestercu i povisio na 2:0. Splitova je statistika u prvom poluvremenu bila tiha strava: nijedan udarac prema golu. To donekle i objašnjava njihovu poziciju. U drugom je poluvremenu ritam utakmice pao, a svi su pokušaji prema protivničkom golu pripali Rijeci. Rezultat se do kraja nije mijenjao, što znači da su domaćini i dalje na čelu ljestvice, a Split dijeli začelje s Cibalijom.

Igrač kola: Franck Ohandza (Hajduk)

Glupost kola: Zvonimir Mikulić (Osijek)