Pregled 1. kola: Šok i vjeverica! Zezamo se – očekivano kolo (VIDEO)

Graniči s mazohizmom, bljesne na trenutke, češće gmiže kroz blato, ali kakva je da je – naša je. Konačno je počela nova sezona MAXtv Prve lige i donijela nam pristojnu količinu golova i nekoliko očekivanih rezultata. Slaven Belupo svladao je Inter, Osijek je u gostima kod Istre 1961 došao do vrijedne pobjede, Rijeka je bila uvjerljiva protiv Splita, kao i Dinamo u srazu s Lokomotivom, a kolo su borbenom utakmicom u kojoj su slavili gosti zatvorili Cibalia i Hajduk.

Slaven Belupo – Inter Zaprešić 2:0

U petak su prvo kolo 26. izdanja Prve lige u Koprivnici otvorili Slaven Belupo i zaprešićki Inter. Domaća je momčad u prvom poluvremenu bila vidno bolja, no najveću su šansu imali kad je Komorski nakon udarca Ivanovskoga zamalo elegantno pospremio loptu u svoju mrežu. 62. minuta prelomila je utakmicu – Batinić nije sudio prekršaj nad Interovim napadačem Kolarom, koji ga je potom počastio biranim riječima (Marš u p… materinu) te je zaradio crveni karton. Slaven je i dalje napadao, većinom preko Ejupija, ali bezuspješno, dok im Inter nije pomogao još jednim igračem manje nakon što je Mesfin zaradio drugi žuti karton. Nakon tog je slobodnog udarca Ejupi u gužvi pronašao Štigleca koji je zabio za 1:0, a konačan je rezultat u trećoj minuti sudačke nadoknade nakon kontre postavio Arap. Nakon utakmice Interov je trener Samir Toplak izjavio:”Ako od prvog kola mora biti ovakva sramota, onda mi nećemo u tome učestvovati.” Što sugerira da su se sporne sudačke situacije koje su utjecale na rezultat i prije događale (no shit!). Suđenje ostavimo sudačkim eskpertima, a bit će zanimljivo promatrati hoće li se griješiti i na čiju štetu, odnosno korist. Interu želimo da im se ne ponovi da imaju manje igrača nego Nogometplus na prošlogodišnjem Torcida kupu.

Istra 1961 – Osijek 0:1

Nakon što se Istra u prošloj sezoni spasila u dodatnim kvalifikacijama, priliku da ustanovi odnos snaga u ovoj sezoni dobila je protiv Osijeka koji je također plesao po dnu prvoligaške ljestvice. Krenulo je katastrofalno za domaće, jer Osijek je poveo u svojoj prvoj akciji – Knežević je precizno ubacio na drugu stativu gdje se Perošević samo naklonio i zabio pored Mišića koji se vrtio kao vjetrenjača. Istra je u 26. minuti mogla izjednačiti nakon kornera, no Mikulić je izvrsno odbio udarac Georgieva, a u nastavku je Roce s nekoliko metara uspio promašiti gol. Da se lijepa statistika iz prvog odigranog dvoboja nastavi, i Gržan je dobio crveni karton i ostavio Istru s igračem manje. Barać je propustio povećati vodstvo Osijeka nakon što je pogodio gredu, a i Bobanov je udarac završio na vratnici. Ostalo je 0:1, ali domaći je trener Panadić zadovoljan time kako je Istra izgledala na terenu pa nema potrebe da budemo maliciozni. Kad već gubiš, nije naodmet da lijepo izgledaš.

Split – Rijeka 0:3

Split je na Parku mladeži ugostio Rijeku i bio izrazito ugodan domaćin: Rijeka je povela u prvom smislenom napadu nakon ubacivanja Tomasova i Bezjakova udarca glavom, a Tomasov ih je nekoliko minuta poslije mogao i sam matirati, ali lopta je prošla malo pored gola. Od Splita ni traga ni glasa do 70. minute kad su se Riječani na jedvite jade obranili od nekoliko suvislih akcija u njihovu šesnaestercu. U 75. je agilni Tomasov sasvim zasluženo poentirao za 0:2, a u drugoj minuti sudačke nadoknade Bezjak je opet zabio za konačnih 0:3. Ako se domaći i ove sezone planiraju domoći Europe, ovaj STexit nije ulio povjerenje.

Dinamo – Lokomotiva 3:1

Kad susret započne komentatorovim bjesomučnim dokazivanjima da na tribinama nije 500 gledatelja, nego “mnogo” više, zlobnici bi mogli pomisliti da je ono što će se na terenu događati sasvim irelevantno. Cico Kranjčar treći je put sjeo na klubu Dinama, a na drugoj ga je strani dočekao nedavno inaugurirani Mario Tokić. Dinamo je gospodario terenom i dominirao utakmicom, ali opet je nepošteno izostaviti komentar “Lokomotiva je i u prošloj sezoni namučila Dinamo”. Ako Šošo kaže da se asistencije ne pišu, mi ćemo dodati da se ne pišu ni ta “mučenja Dinama”, jer rezultat ne sugerira da se prošlogodišnji prvak pretrgnuo. Lokomotiva je, doduše, povela nakon školske akcije Doležala i nabacivanja lopte Fioliću koji je precizan s 10-ak metara, no ostatak je utakmice bio u znaku bravura modrih igrača. Prvo je Soudani u 29. minuti nakon ubačaja Sose među dvojicom čuvara primirio loptu i zabio s ruba šesnaesterca, a krajem poluvremena Hodžić se otresao trojice čuvara i lijevom nogom ugurao loptu u gol za 2:1. Deset minuta poslije isti igrač povećava na 3:1 nakon ubačaja Stojanovića i lošeg izlijetanja Filipovića s gola.U posljednjih deset minuta vratnica je u dva navrata spašavala Lokomotivu od težeg debakla, a za svaku su pohvalu bljeskovi Fernandesa i Soudanija. Potonji bi zasigurno konkurirao za najljepši gol kola da je udarac škaricama bio koji centimetar precizniji. Za kraj još jedna komentatorska dosjetka o današnjem ogledu: “Jedan vlakić nogometaša Lokomotive i Dinama u šesnaestercu…” Skeptici svih zemalja, likujte, vlakić je i dalje jednosmjeran.

Cibalia – Hajduk 0:2

U očekivano lijepoj i navijačkoj atmosferi Vinkovci su nakon tri godine posta dočekali prvoligaški nogomet. U goste su došli Bijelji (jer ako je vrlim novinarima Maksim Bilji, onda je i Hajduk Bijelji), s novim trenerom i momčadi u kojoj se neka imena moraju još dobro iskazati da ih se zapamti, a Cibalia s nekoliko respektabilnih imena, predvođena našim starim poznanikom Mladenom Matkovićem. Hajduk je poveo u 18. minuti nakon što je Vlašić dodao Bašiću koji je pucao, a lopta je dodirnula Vitaića i promijenila smjer te završila u golu. Cibalia je imala nekoliko izglednih šansi za izjednačenje koje su Baša i Ugrina neshvatljivo prokockali (Ugrina sam na pet metara, da sirotanu dodatno posolimo ranu). Htijenja nije nedostajalo, bogme ni prekršaja, a da je sudac Marić počeo s kartonima kad je trebalo, možda se nogomet ne bi na trenutke pretvarao u ubijmet. Drugo je poluvrijeme bilo obilježeno grubostima, žutim kartonima u Hajdukovoj obrani, Mujanovim promašajima, Stipičinim boksanjima i izbacivanjima lopte s crte Hajdukova gola. Kako to već biva, loša realizacija domaćina uskoro je došla na naplatu, a za potez dana zaslužan je Vlašić koji je petom vrlo lijepo uposlio Kožulja, strijelca za konačnih 0:2. Mnogo promašaja na obje strane, mnogo prekršaja i mnogo želje za iskazivanjem. Iako je sudac Marić u prvom poluvremenu slučajno ostavio kartone u svlačionici, nitko nije teže ozlijeđen za snimanja ove utakmice.

Tako je prvo kolo lijepe naše MAXtv Prve lige privedeno kraju. Isključenja, zamračenja, mlaćenja i verbalnih ispada nije nedostajalo, a isto očekujemo i u sljedećem kolu kad će Inter dočekati Osijek, Rijeka Istru, Lokomotiva Split, Hajduk Dinamo, a Slaven Belupo Cibaliju.

Igrač kola: Marin Tomasov (Rijeka)

Glupost kola: Marko Kolar (Inter Zaprešić)