Pregled 1. kola HNL: Ponovo radi bioskop!

“Ponovo radi bioskop! Ponovo radi bioskop!”, vikala su uzbuđeno djeca u filmu “Maratonci trče počasni krug”. Đenka je dao kintu za sladoled, a dječica su gradom širila sretnu vijest. Dame i gospodo navijači, donosimo vam sretne vijesti. Vratila se prva hrvatska nogometna liga. Naš Đenka je u jednomjesečnom pritvoru, njegov brat Zoran također, a utamničili su im i prijatelju Vrbu. Odmah na startu prvenstva čekao nas je jedini istinski derbi u Lijepoj našoj, povratnik Inter ugostio je Rijeku koja napada naslov prvaka, Zagreb je tražio prekid neugodnog niza protiv Osijeka, Istra s novim vlasnikom pobjedu protiv Slaven Belupa, a Split bez dva najbolja igrača iz prošle sezone čekao je Lokomotivu.

Inter mdash; Rijeka 0:0
Novu sezonu loptanja po hrvatskim livadama otvorili su povratnik u elitno društvo, Inter, i aktualni viceprvak, Rijeka. Riječani su pripreme odradili, sudeći prema izvještajima i rezultatima, fenomenalno. Lepršava igra, visoke pobjede i glad za dobrim rezultatom bili su jamac napadačke igre u Zaprešiću. No, ni “Div iz predgrađa” nije htio biti samo promatrač u ovom susretu. Bolje su krenuli domaćini, a već u 7. minuti Vargić je obranio udarac Nestorovskog. Samo sedam minuta kasnije, Rijeci je poništen prvi gol. Sharbini je matirao Posavca, ali mu je gol opravdano poništen jer se našao u nedozvoljenoj poziciji. Nekoliko minuta nakon prvog poništenog gola, poništili su Rijeci još jedan. Vrataru Posavcu ispala je lopta, Moises je poslao loptu u mrežu, ali je sudac Gabrilo poništio pogodak zbog prekršaja na golmanu, iako na snimci ne izgleda da je prekršaja i bilo. Na poluvrijeme se nakon četrdeset pet dopadljivih minuta ipak otišlo bez golova. Pehovi gostiju nisu nestali završetkom prvog poluvremena. U 48. minuti, gosti su izborili kazneni udarac. Sharbini je pao u kaznenom prostoru, a splitski sudac pokazao je na bijelu točku. Kažem da je Sharbini pao jer srušen sigurno nije bio. Iznenađujuće je odgovornost preuzeo Lešković koji je pogodio gredu pa se rezultat nije mijenjao. I nastavak je donio kvalitetan nogomet, a valja istaknuti još jednu gredu Rijeke. U 75. minuti Kvržić je bio blizu pogotka, ali se okvir gola još jednom ispriječio i Rijeka je, pokazat će se kroz dvadeset minuta, ostala bez dva boda na samom startu. U sudačkoj nadoknadi Šoljić je nakon Bočkajevog ubačaja promašio dobru prigodu za pobjedu domaćina. Rijeka razigrana, rastrčana, ali i jalova prema naprijed, Interu važan bod na samom startu protiv ponajbolje hrvatske momčadi.(T. P.)

Zagreb mdash; Osijek 0:1
Dvije potpuno različite klupske situacije na stadionu u Kranjčevićevoj: Zagreb u vrlo sličnom sastavu kao i prošle sezone, pojačan novim bekovima Šulcom i Muićem, a Osijek je ostao bez 19 igrača, no pojačao se novim stoperskim parom Maslać mdash; Lukić, prinovom iz Borca i povratnikom u Osijek. Zagreb je dobro otvorio utakmicu, imao posjed lopte i prijetio udarcima Bobana i Stepčića, no Mikulić je završio kao pobjednik u obje akcije jedan na jedan. Osijek je iz svog prvog udarca prema Zagrebovu golu postigao zgoditak. Špoljarić je dodao Mandiću koji je između trojice Zagrebovih igrača i uspavanog vratara Livakovića poentirao za 1:0. Iako je Zagreb u drugo poluvrijeme ušao nešto poletnije, Osijek samo čudom nije povećao vodstvo. Prvo je Mandić pucao glavom i pogodio stativu, Maslać odbijanac poslao pored gola, a 10mdash;ak minuta kasnije, kad je pucao Čuljak, Livaković je nogom obranio loptu koja se prošetala po golmdash;liniji. S druge se strane Konopek pobrinuo da se i Mikulić malo protegne na svom golu, a Livaković bi u normalnoj situaciji imao gadan posao kad je na jedanaest metara ostao oči u oči s Aganspahićem. Potonji je svojim udarcem promašio ne samo gol, nego stadion i kvart te zaradio nominaciju za glupost kola. Osijeku na kraju zaslužena važna pobjeda u gostima, a Pjesnici će morati biti mnogo poetičniji u sljedećem kolu protiv Intera. (M. M.)

Istra 1961 mdash; Slaven Belupo 3:1
I ne znam koji vjetar puše, što će s nama biti sutra… Pitaju se sigurno, baš kao i Jasna Zlokić, navijači Istre ovo pitanje. Dolazak u klub američkog investitora Michaela Glovera u svakom je slučaju donio nove vjetrove na Aldo Drosinu. Nema više Mihaila Ščeglova koji je bio sve, samo ne dobar vlasnik. Glover, koji je prije par godina neuspješno pokušao kupiti nekoliko hrvatskih klubova, među kojima je svakako najzvučnije ime Hajduk, konačno je uspio u svom naumu. U prvom kolu na megdan im je dolazila momčad Slaven Belupa koja je u sezonu ušla s novim trenerom. Iskusnog Antu Čačića, koji je preuzeo Lokomotivu, zamijenio je Željko Kopić, koji je arhitekt prošlogodišnjeg iznenađenja prvenstva, Zagreba. Domaćini su utakmicu otvorili sjajno. U 5. minuti Repić je proigrao Franjića koji pogađa suprotni gornji kut za 1:0. Odličan početak nije rezultirao dobrim nastavkom prvog dijela. Osim gola nismo mogli vidjeti gotovo ništa. Igralo se, kako bi rekli naši komentatori, čvrsto na sredini terena i borbeno, ali nedostajalo je dobrih poteza koji su mogli uroditi pogotkom. Nastavak je donio bolji nogomet nego prvi dio susreta. Živost je u redove gostiju unio Savić, a gosti su do poravnanja došli u 61. minuti. Krvnik Igora Tudora na klupi Hajduka, Nikola Žižić, umalo je postao i krvnik svog novog kluba. Lopta ga je pogodila u ruku, a sudac je pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač bio je Ejupi, koji je odlaskom Mirića i odlaskom Davora Vugrinca u mirovinu postao udarna igla gostiju iz Koprivnice. Slaven je nastavio dominirati, ali do vodstva nije uspio doći. Umjesto toga, uigrana kombinacija Repić mdash; Franjić u 77. minuti ponovo stupa na scenu i dovodi Pamićeve izabranike u novo vodstvo. Točku na i stavio je u 81. minuti kapetan Istre Dario Tomić, pogodivši glavom za konačnih 3:1. Istra je s novim vlasnikom startala pobjednički, Slaven s novim trenerom nije oduševio, ali tek je početak sezone i prerano je suditi o bilo čemu.(T. P.)

Dinamo mdash; Hajduk 1:1
Nije osobito čest slučaj da odličnu ispunjenost stadiona domaći klub više duguje DORHmdash;u nego navijačima, no s Dinamom je takav slučaj. Braća Mamić odsutna, prisutno 25.000 navijača, navijanje na razini najvećeg hrvatskog derbija, na sjeveru se čupaju dvije frakcije BBBmdash;a, vijori se “Sloboda Dinamu”, na jug je stigao prepun bili vlak, a na teren igrači željni iskazivanja. Na Maksimiru je sve osim maksimalno mirno. I stadion se očito zaželio dinamike. Počelo je borbeno s obje strane. Prvo je zaprijetio Ćorić s ruba šesnaesterca, lopta je prohujala pored vratnice. Prva dobra akcija Hajduka rezultirala je promjenom rezultata na semaforu. Ohandza je napravio nered na Dinamovoj desnoj strani i dodao Caktašu koji je s 15 metara mirno zabio za 1:0 i veliko slavlje mnogobrojnih torcidaša. Nimalo nalik Hajdukovim dobrim starim lošim običajima još lošijega branjenja rezultata, nastavilo se ofenzivno. Vlašić i Caktaš kombinirali su pred Dinamovim golom, Balićev je udarac blokiran. Ni Dinamo se nije dao smesti, pokušavali su Ademi i Pinto, a najviše je posla Kalinić imao s topovskim udarcima Machada. Do poravnanja je došlo u 37. minuti kad je Pjaca prošao pored inače izvrsnog Tudora, nitko nije popratio prodor po lijevoj strani, trojica su u Hajdukovoj obrani ostala ukopana na crti pa je Soudani neometano zabio za 1:1. Drugo poluvrijeme bilo je čvrsto i borbeno, nitko nije htio izgubiti bod. Sudac Marić puštao je igru na razini Ultimate Fighta, a poneki su se tobožnji komentatori iščuđavali kako, primjerice, Jefferson baš ne mazi Ćorića (da je defenzivni vezni, to znamo, a da bi trebao glumiti dadilju, to nam je novost), dok je istovremeno Hajdukova liječnička služba po stoti put morala intervenirati da Vlašić i Tudor na terenu ostanu u komadu. Usprkos ponekim biserima bez kojih derbi ne može proći, utakmica je bila više nego kvalitetna, treneri imenjaci na klupama mogu biti zadovoljni. Navijanje izvrsno, rezultat realan, a igra je zalog za svjetliju budućnost hrvatskoga nogometa. Pogotovo kad o rezultatu, malo za promjenu, zaista odlučuju igrači na travnjaku.(M . M.)

Split mdash; Lokomotiva 2:1
Nakon uspješno položenog europskog ispita, Dinamovu stariju sestru čekalo je gostovanje u Splitu. Domaći su u prijelaznom roku ostali bez Cikalleshija i Roga, dva najbolja igrača iz prošle sezone. Sokol je poletio prema Turskoj, a Rog je za rekordan iznos transfera potpisao za Dinamo. Zajedno su se na naslovnicama nakon transfera zadovoljno smješkali Rog i Mamić, ali zbog recentnih događanja Rog je ispao s naslovnica, a Mamić se više baš i ne smješka. No, o tom neki drugi put. Susret su puno bolje otvorili nogometaši Splita, a dobra igra na naplatu je stigla u 21. minuti kada je sjajni Blagojević pronašao prinovu Špehara koji je svladao Zeleniku za vodstvo. 21 mdash; godišnjem Špeharu ovo je nakon Osijeka, Dinama, Lokomotive i Istre već peti klub u HNLmdash;u i opasno prijeti da bi mogao postati rekorder po broju dresova hrvatskih prvoligaša. Kada se već šalimo, bit će zanimljivo vidjeti tko će ovoga puta izgurati Zeleniku s mjesta prvog vratara. Momak koji uvijek krene u sezonu kao prvi izbor, nikada kao prvi izbor ne završi. Ali, dobro, možda ove godine i ostane prvi vratar da bi ga Niko Kovač imao razloga pozvati na EURO. Do kraja poluvremena rezultat se nije mijenjao. U nastavak je Split ušao još odlučnije i agresivnije tražeći drugi pogodak. Umalo su do njega i stigli u 48. minuti kada je Bagarić napravio sve u svojoj moći, prevario čuvara, matirao Zeleniku, ali je u posljednji trenutak s crte spasio Mrčela. Samo deset minuta kasnije Split je izborio kazneni udarac. Još jedan Dinamov mladac, Luka Capan, srušio je Bagarića u kaznenom prostoru, a Bebek je bez zadrške pokazao na bijelu točku. Neumoljiv je bio lavko Blagojević, a Split je imao velikih 2:0. I umjesto da dokrajče Lokomotivu, igrači Splita su stali. Iskoristio je to u 71. minuti Mirko Marić i smanjio vodstvo. Do kraja susreta drhtali su malobrojni navijači, ali rezultat se nije mijenjao. U susretu dva iskusna trenerska brka, pobjedu je odnio onaj mlađi. Koji ne živi blizu Maksimira.

Prvo kolo nove sezone bilo je nadasve zanimljivo. Podjela bodova u derbiju, nastavak Osijekovog niza protiv Zagreba, pobjeda Istre za dobrodošlicu gospodinu Gloveru (Welcome, Mr. Glover, kada vas već spominjem), iznenađujući remi u Zaprešiću i pobjeda mladog Splita protiv Lokomotive. Iduće kolo nosi gradski derbi Splita i Hajduka, Dinamo gostuje Osijeku, Inter igra i drugu domaću na startu gdje dočekuje Zagreb, a Slaven ponovno ide na gostovanje, ovoga puta Rijeci. U dijametralno suprotnom raspoloženju susret drugog kola igrat će i Lokomotiva i Istra. Do idućeg kola ne bi trebalo biti velikih promjena, očekuje se ostanak vrha Dinama i HNSmdash;a u pritvoru, dobar nogomet, a nadamo se da će naši predstavnici i u Europi izboriti što bolje rezultate između susreta prvog i drugog kola.

Nagrada “Mladen Matković” za glupost kola: Luka Capan (Lokomotiva)