Popović u derbiju ispustio vodeću poziciju

Derbi 22. kola A-lige odigrao se u Brisbaneu gdje je trećeplasirani domaćin dočekao vodeću momčad lige, Western Sydney Wanderers, koju vodi naš Tony Popović. Ovo je treći međusobni susret ove dvije momčadi ove sezone, a tek prvi u Brisbaneu. Podsjetimo da je u 1. kolu Aloisijeva momčad slavila sa 3:1, dok su Wanderersi u 9. kolu bili uspješniji s 2:1. Brisbane Roar u zadnje tri utakmice ne zna za pobjedu, dapače upisali su dva poraza sa ukupno devet primljenih pogodaka. Gosti su upisali domaći poraz od Wellington Phoenixa pa odigrali neodlučeno u gradskom derbiju, dok su prošlo kolo pobijedili Perth Glory pred svojim navijačima.

Brisbane Roar: Theo (gk), Stefanutto, Corona (Hervas 89′), Maclaren, North, Bowles, McKay(c) (Lustica 82′), Hingert, Broich (Henrique 71′), Petratos, Borrello

Western Sydney Wanderers: Reddy(gk), Jamieson, Hamill, Nichols (c), Castelen, Delgado (Baccus 86′), Neville, Mebrahtu (Santalab 59′), Sotirio (Sim 86′), Aguilar, Andreu

Aloisi je za ovu utakmicu na raspolaganju imao sve igrače kao i za prošlu utakmicu, dok se Popović našao u problemima – već duže vremena nema Piovaccarija koji ne pronalazi zajednički jezik s klubom. Osim Piovaccarija, Popović nije mogao računati niti na Vidošića te kapetana Topor-Stanleyja, a u zadnji čas otpao je i Mark Bridge. Tako je Popović bez tri prva napadača i glavnog stopera morao krenuti u ovaj derbi koji bi mogao biti presudan, ne toliko bodovno, koliko bi klub koji pobijedi mogao psihički ojačati.

Gosti su od samog početka krenuli vrlo visoko, pogotovo na krilnim pozicijama gdje bi Castelen i Sotirio vrlo rano krenuli u presing na bočne obrambene igrače Brisbanea. Standardna igra Popovićeve momčadi, s puno rizika i prostora prema nazad tako je otvarala i prostor za domaće igrače. Upravo se to dogodilo već na samom početku kada je Maclaren postigao pogodak.

Od trojice napadača, Nichols kao vezni igrač izašao je u visoki presing umjesto da je njegovu ulogu preuzeo Castelen, otvorio se prostor iza veznog reda gostujuće momčadi kojeg su domaći igrači dovoljno brzom tranzicijom na desno krilo iskoristili za centaršut i rani pogodak. Nije ovo ništa neobično za Popovićevu momčad, nerazumno pokrivanje igrača i brzopletost nebrojeno su ih puta stajali rezultata.

Nije se bitno razlikovala igra ove dvije momčadi, ali ključno je to da su cijelo prvo poluvrijeme igrači Brisbanea bili na lopti, na vrijeme u svakom duelu i to je onemogućavalo Wandererse da se brže otvaraju i lako dolaze do prilika kako to obično iskorištavaju protiv drugih momčadi. Jedinu pravu priliku, u prvom dijelu, gosti su stvorili u 40. minuti, domaća obrana opustila se pretkraj prvog dijela, a loše dodavanje Stefanutta i ne baš dobru reakciju golmana Thea gostujući kapetan Nichols nije uspio pretvoriti u pogodak.

Drugi dio na obje strane kreće s istim postavama, ali očigledno se domaća momčad povukla prema nazad i u potpunosti prepustila inicijativu gostima koji u velikom dijelu susreta jednostavno nisu imali rješenje za posljednju liniju Brisbaneove obrane. U prvih deset minuta drugog dijela, gosti su imali skoro 70% posjeda lopte, ali čak ni veliku pogrešku u procjeni Hingerta Dimas nije uspio pretvoriti u pogodak. Njegov udarac glavom prošao je pokraj lijeve vratnice domaćeg gola.

Popović u 59. minuti uvodi svog jokera – Šantalaba koji je ove sezone čak pet puta postizao pogodak nakon što bi ušao s klupe. Da Popa nije pogriješio ovom zamjenom, igrač mu je pokazao u 73. minuti. Šantalab je sjajno iskoristio pogrešku domaće obrane i sjajno dodavanje Nichosla te krenuo prema domaćim vratima, a tamo ga ruši Theo te sudac dosuđuje kazneni udarac kojeg je realizirao Andreu. Iskusni North nije si smio dozvoliti ovako lagano ispadanje iz linije, a eventualno ga može opravdati sporim vraćanjem ostatka svoje momčadi.

Tri minute kasnije gosti preokreću rezultat, a za njihov vodeći pogodak nije se pobrinuo isključivo strijelac Castelen već i pomalo smiješna domaća obrana koja ga je jednostavno propustila do svojih vratiju.

Kao da su domaći morali primiti još jedan pogodak da bi ponovno krenuli igrati, posljednjih desetak minuta na Suncorp stadionu bio je pravi pakao za goste. Presing i kontrola igre koju su uspostavili domaći bila je na sasvim novoj razini. A Maclaren svojim drugim pogotkom, ponovno na utrčavanje poslije centaršuta, te Petratos sjajnim ubacivanjem između posljednje linije gostiju postavljaju konačnih 3:2.

Unatoč premoći u drugom dijelu, igrači Wanderersa nisu uspjeli doći do boda u ovoj utakmici, iako se u nekim trenucima činilo da imaju i sva tri. Očigledan je bio nedostatak kapetana i stopera Topor-Stanleyja koji bi zasigurno bolje povezao zadnju liniju koja ne bi na ovakav jednostavan način primala pogotke. Šantalab se ponovno pokazao kao vrlo dobar joker s klupe, ali na Popovićevu žalost nedovoljan pogon da njegova momčad dođe do pobjede. U domaćim redovima svakako valja istaknuti Jamieja Maclarena koji sa dva pogotka odveo svoju momčad do pobjede, a ono što treba pohvaliti jest sjajna uigranost te akcije gdje ide (relativno) oštar centaršut, a Maclaren zna kako se snaći u kaznenom prostoru protivničke momčadi.