Search
Close this search box.

Pomozimo Dinamu izraditi jeftiniji stadion, pogledajte Udine

Očito je nesnalaženje naših javnih uprava u trošenju javnog novca, a pogotovo oko izgradnje stadionske infrastrukture. Pisali smo o najskupljem stadionskom krovu na svijetu kojeg je najavio gradonačelnik Zagreba, Milan Bandić. Zaista je nepotrebno za samo dvije natkrivene tribine potrošiti 19 milijuna eura kad su kompletni stadioni izgrađeni za manje novca. Iako će mnogi to povezati s korupcijom i pogodovanjem, to je izuzetno teško dokazivo jer dobavljač na računu ispostavlja cijenu. Na primjer, navijači Dinama, kupili su stolice u Turskoj od istog dobavljača kao i Dinamo pa su saznali pojedinačnu cijenu od 3,90 eura, istovremeno, kad su ih navijači uništili, Dinamo je tražio nadoknadu štete od 16,80 eura.

Sjećamo se ukupnih troškova obnove Dinamovog stadiona gdje su navijači u svojoj tužbi naveli slijedeće iznose: stolice 156.000 eura, plava trava 325.430, Recaro sjedalice 13.640, novi travnjak 1,3 milijuna eura. Dinamo je u medijima izvještavao tada o ukupnom trošku od 10 milijuna eura. Samo to nije sve, navijači su otkrili i vlasnike tvrtki dobavljača i izvođača radova. Vlasnik tvrtke “Duo gastronomija”, dobavljača stolica je i direktor nabave u Dinamu, Dražen Miličević. Radove na obnovi travnjaka radila je tvrtka “Maxmar” čiji je direktor otac direktora Dinamovog stadiona, Miljenka Sakomana.

Možda bi trebalo vidjeti tko se od ostalih Dinamovih zaposlenih bavi izradom krovova pa tako saznamo i izvođača tih, najavljenih radova.

>>Dinamo gradi najskuplji stadionski krov na svijetu

S druge strane imamo lijepu priču iz Udina. Tamo je za samo 22 milijuna eura izrastao labud iz ružnog pačeta. Prekapacitiran (41.652) i izrazito ružan stadion Friuli, s atletskom stazom i jednom natkrivenom tribinom, preuređen je u moderno, potpuno natkriveno zdanje bez atletske staze s 25.144 mjesta. Tri strane tribina su rastavljene, ostala je samo ona glavna jer je bila natkrivena. Izbačena je atletska staza, gledatelji su dobili fantastičan komfor, što je vidljivo i iz slika.

Razlika je “samo” u tome što je klub sam platio renoviranje.

Dinamo bi morao potpuno razmontirati svoje ruglo i složiti nešto slično. Prilično betona bi se moglo zadržati i iskoristiti, kao i stakla sjeverne tribine pa bi cijena obnove bila manja. S obzirom na sadašnju posjetu, Dinamo bi za vrijeme obnove, bez problema mogao igrati u Kranjčevićevoj, koja s obzirom na kapacitet od 8.850 spada u 4. kategoriju stadiona pa se tamo mogu igrati i utakmice grupne faze europskih natjecanja.

Tu dolazimo do ega i HNS-a. Sadašnji čelnici Dinama morali bi prihvatiti činjenicu da bi takvim renoviranjem Maksimira dobili kapacitet manji od Poljuda, i ne bi se mogli kandidirati za finale Europske lige i Lige prvaka jer je stadion ispod potrebnih 35.000 i 60.000 mjesta.

Stari stadion:

Novi stadion:

izvor slika: skyscrapercity.com

Renato Čupić


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter