Real Madrid ne samo zadržao vrh, već i povećao prednost nad rivalima

Pogled s Pirineja

Neočekivano glatka pobjeda kraljevskog kluba u derbiju kola protiv Real Sociedada je donijela novo povećanje prednosti nad Sevillom i Barcelonom, nakon njihovih neočekivanih kikseva. Od ostalih susreta vidjeli smo novi mizeran nastup Atletica i debi Halilovića u dresu Las Palmasa.

Real Madrid – Real Sociedad 3:0 (Kovačić 38, Ronaldo 51, Morata 82)

Lider prvenstva je još jednom dokazao svoju ubojitost te je tako iskoristio kikseve rivala i ponovno stvorio zalihu od četiri boda s utakmicom manje. Sam susret baš i nije ponudio spektakularnu igru kraljevića, što je donekle i razumljivo s obzirom na ozljede i da su tu ipak nešto pitalo goste. Titulu igrača utakmice sasvim zasluženo je pokupio naš Mateo Kovačić, čime je samo potvrdio da ove sezone igra možda najbolji nogomet u svojoj mladoj karijeri.

Ovom pobjedom Zinedine Zidane je praktički jednim udarcem ubio dvije muhe (iako su tu rivali znatno kumovali), jer ne samo da je povećao prednost na vrhu, već je prošao neokrznut s prilično izmiješanim sastavom protiv jako tvrdog suparnika. Istina da su gosti su bili možda čak i malo bolji do pogotka Kovačića, a kasnije su se uloge promijenile pa samim time inicijativa nije bila presudna. Kraljevskom klubu slijedi 7 dana odmora pred odlaska u Galiciju, gdje su u prošlom tjednu ispali iz Kupa Kralja. Bit će to jako zahtjevna utakmica, posebice kad se vidi trenutna forma momčadi iz Viga, a isto tako naznake o povratku ozlijeđenih nema, pa tako Modrić ostaje još u procesu rehabilitacije.

Gostima će sigurno poraz teško pasti, jer osim nezasluženo visokog poraza tu se još nadovezalo isključenje Iniga Martineza, a veliki broj igrača Sociedada je provelo određeno vrijeme na Santiago Bernabeu. Poput Asier Illarramendija (poznatiji kao Illarra, jer ako nastavim pisati njegovo puno ime i prezime neću završiti pasus još jednu uru) koji je plaćen 32 milijuna eura (kasnije vraćen za 15 milijuna), a nikad nije ispunio očekivanja. Igrač sredine terena je jednostavno premlad otišao u klub s prevelikom konkurencijom i jasno da se nije uspio nametnuti (realno da Kovačić nije proigrao ove sezone isto bi se dogodilo i s njim). Baskijska momčad je ovo kolo ipak izvukla nešto pozitivno, a to je novi posrtaj Atletica iz Madrida, rivala za 4. mjesto.

Betis – Barcelona 1:1 (Alegria 75/L. Suarez 90)

Utakmica u podne, vrijeme idealno, stadion pun kao šipak, praktički sve je bilo spremno za spektakl. Na kraju smo ipak imali zadnjih 15 minuta, koje su bile spektakularne, jer je Barcelona zamalo došla do sva tri boda. Što se same utakmice tiče, odlični domaćini su jako dobro stajali na terenu i stvorili su jako puno šansi te su pokrivali Messija jako kvalitetno. Sredinom domaćina je dominirao Ceballos, golobradi mladić sa svega 20. godina na plećima, koji je pravovremeno djelovao u oba smjera. Ako tinejdžer nastavi s ovakvim prezentacijama, poziv u A selekciju će biti samo pitanje vremena. Na kraju je greda spriječila da okruni svoju odličnu partiju i s pogotkom. Sigurno je da domaćini neće puno žaliti zbog primljenog gola u 90. minuti, jer bod kontra Barce bi prihvatili odmah prije samog susreta.

Luis Enrique jednostavno nikako ne uspijeva probuditi Neymara, koji je odigrao još jednu jako blijedu partiju. Brazilska zvijezda stigne tu i tamo pružiti kvalitetno izdanje, ali kontinuiteta ni blizu. Iskreno, mislim da ni sam trener ne zna što činiti po pitanju njegove forme, eventualno pristupiti nekakvim radikalnim mjerama, tipa pustiti Suareza da ga ugrize, jer Urugvajac ima klauzulu u ugovoru da ako ugrize suparnika poslodavac ima pravo raskinuti ugovor na njegovu štetu. Dosta šale, vratimo se problematici katalonskog diva, gdje kad nema Busquetsa (navodno bi trebao biti spreman za 2 tjedna) i kad je Messi indisponiran, onda je i Betis nepremostiva prepreka. Barca jednostavno nema konzistentnost, i to se itekako odražava na rezultatima, kako to povratiti, i da li je uopće to moguće u ovom trenutku, najbolje će pokazati slijedećih par utakmica, gdje se prepleću utakmice na tri kolosjeka i tu će biti potrebna konzistentnost ako se misli zadržati šansa za sva tri trofeja. Vrijedno je napomenuti da je Rakitić opet odigrao 90 minuta, čime je učvrstio svoju poziciju u prvih jedanaest.

E sada malo o suđenju, koje je po tko zna koji put bilo kriminalno. Nažalost ovdje se radi o propustu epskih razmjera. Vjerojatno svi već znate o ogromnom propustu linijskog suca, koji nije vidio da je lopta jedan metar prešla crtu, da dobro ste čuli jedan metar. Moj prijedlog za rješenje svih krucijalnih sudačkih grešaka je video nadzor. Jednostavno došlo je takvo vrijeme da je tehnologija napredna i dozvoljava jako brzu reakciju suca u boxu (vremenski slično reakciji bakice kad vidi prazno sjedalo u tramvaju), čime glavni sudac ne gubi minute i minute da vidi je li je gol ili ne. Naravno da su u Barceloni ogorčeni na suce, jer već postoji cijeli niz propusta radi kojeg je katalonski div prosuo bodove. Uz klub tu su i određeni navijači i simpatizeri, koji vide zavjeru skovanu u Madridu, gdje se gura Reala ka naslovu, ali budimo iskreni, takve priče ne prolaze ni u vrtiću, samo što je nekima teško odrasti i ostaviti pelene. Za sam kraj video sudačkog propusta u nešto drugačijem obliku.

Espanyol – Sevilla 3:1 (Reyes (p) 4, Navarro 45+1, Moreno 71/ Jovetić 20)

Nakon šest pobjeda u nizu, uslijedio je poraz Seville na gostovanju kod Espanyola. Nažalost i ovdje su suci odigrali ključnu ulogu, nepotrebno isključenje već u drugoj minuti susreta gostujućeg braniča Pareja. Da stvar bude gora, kazna je bila trostruka, pa tako uz crveni karton, domaćinima je dosuđen i jedanaesterac uz naravno automatsku suspenziju braniča Seville. Domaćini se nisu bunili i prihvatili su darove objeručke iako ih nisu zaslužili. Momčad iz Barcelone je upisala drugu pobjedu u nizu, pa sada je za očekivati opet seriju posrtaja s obzirom na jako promjenjivu formu momčadi koji vodi Flores.

Kod gostiju ogromno razočarenje, razloga je mnogo, počevši od toga da im je presudilo njihovo dijete, Jose Antonio Reyes (daleko najskuplja prodaja Seville ikada) ili čak činjenica da su se nakon šoka vrlo dobro postavili i čak bili bliže vodstvu krajem prvog poluvremena. Da stvar bude još bolnija, nisu ih domaćini uopće nadigrali, već su ih kaznili preko prekida, koje je do sada obrana Andalužana jako dobro riješavala. Sampaoli je jednostavno bio van sebe, jer jednostavno je teško sve to prihvatiti odjednom, ali to je nogomet, moraš progutati knedlu i ideš dalje. Iskreno nadam se da će se ukinuti suspenzija Pareji, i da će barem biti u konkurenciji za meč s Villarrealom.

Alaves – Atletico Madrid 0:0

Jako čudna utakmica se odigrala na Mendizorrotza stadionu, gdje smo svjedočili jednoj od najgorih utakmica Atletica Madrida otkad ih vodi Diego Simeone. Sigurno se pitate čemu ovako teške riječi, ali zapravo kad pogledate i same sažetke, sve će vam biti jasno. Atletico nije postojao na terenu, domaćini su jedini igrali i redom promašivali šanse. Da stvar bude čudnija, u prvom kolu Primere, Atletico je doma navaljivao svim silama da slomi otpor tvrdih Baska, ali nije ispio i maleni Alaves je u prvom kolu izvukao 1:1 na Vicente Calderonu. Sada su zamijenjene uloge s istim scenarijem pa po narodnoj predaji se može reći pošteno. Sasvim je sigurno da je Diego Simeone itekako zabrinut, jer vremena za analizu nema, već u srijedu dolazi Barca u polufinalu Kupa Kralja.

Što se tiče Šime Vrsaljka, opet je dobio povjerenje trenera i odigrao 90 minuta na desnom boku, ali realno je teško za očekivati da će početi i u Kupu Kralja jer je Juanfran standardni prvotimac već duži niz sezona kod Chola.

Las Palmas – Valencia 3:1 (Viera 42, Lemos 57, Boateng 61/ Mina 21)

Fenomenalnu utakmicu smo vidjeli u glavnom gradu kanarskog otočja u kojoj smo vidjeli obrat domaćina nakon zaostatka od jednog gola. Preokretu je jako utjecao i crveni karton mladog napadača Barcelone El Haddadija, koji je na posudbi u Valenciji. Mladić je u svega tri minute pobrao dva žuta, što nije bilo lako ni najgoroj cjepanici u ligi (Cjepanica je igrač koji zna samo udarati i vodi se logikom: Tko leži, ne bježi). Za kraj valja spomenuti debi Halilovića, kojeg su domaći navijači prilično toplo dočekali. Malo iza Alena u igru je ušao i Marko Livaja, pa smo tako gledali hrvatski dvojac u zadnjih petnaest minuta. Nažalost nisu uspjeli ozbiljno zaprijetiti gostujućem golmanu.

Za sam kraj ostavio sam par crtica o mladom Urugvajskom stoperu Maurciu Lemosu, koji je već dugo pod pratnjom katalonskog diva. Dečko ima svega 20 godina i uz kvalitetne obrambene reakcije pokazao je da posjeduje jako dobar udarac, što je upravo prezentirao na ovom susretu. Sam gol ovog kola morate pogledati.

Villarreal – Granada 2:0 (Bruno 42, Alvaro 73)

Kao što sam u najavi rekao Žuta podmornica je iskalila sav svoj bijes na Granadi, u smislu ispiranja gorčine radi domaćeg poraza od Valencije. Gosti su totalno propali i zapravo samo čekaju transfer u niži rang, jer realno završiti utakmicu bez udarca u okvir i sa samo 30% posjeda, bolje ni ne zaslužuju. Domaćine je nosio dvojac s Apenina i Alvaro. Vrijedi istaknuti odličan slobodnjak Sansonea, koji je nažalost odsjeo na gredi i tako smo ostali uskraćeni za lijepim golom.

Leganes – Celta 0:2 (Lemos 32, Guidetti (p) 66)

Domaćin iz predgrađa Madrida je ponovno izgubio te je tako došao do niza od devet utakmica bez pobjede. Velika sreća za domaćina je što je zadnji trojac kriminalno loš i praktički su već izvadili karte za Segundu, inače ne bi im se pisalo dobro. Što se tiče gostiju, nastavljaju jako dobar niz utakmica, gdje je očito forma na maksimumu i s velikom dozom samopouzdanja dočekuju lidera prvenstva.

Eibar – Deportivo 3:1 (Adrian 4, Enrich 15, Lejeune 72/Colak 19)

Nakon šamaranja od Barce i Atletica, domaćini su se pribrali i praktički riješili goste s Riazora u prvih 15 minuta susreta. Kasnije su gosti se vratili s pogotkom, ali na kraju se pokazalo da je to sve što su mogli. Mora se priznati da Deportivo nije uopće loše igrao, samo nažalost to ne donosi nikakve bodove, osim kod žirija za umjetnički dojam pa tako mogu biti razočarani propuštenim prilikama. Domaćine je nosio golman Yoel, koji sa šest parada zasluženo uzeo titulu igrača utakmice.

Athletic Bilbao -Sporting Gijon 2:1 (Muniain 50, Aduriz (p) 71/ Čop (p) 27)

U španjolskoj nogometnoj katedrali vidjeli smo napetu utakmicu, gdje su domaćini na kraju ipak došli do tri boda. Gosti su došli u prednost preko penala kojeg je izborio i realizirao naš Duje Čop. Za razliku od Bernabeua Duje nije gađao gledatelje u zadnjim redovima. Kasnije je utakmica bila jednosmjerna, gdje gosti jednostavno nisu uspjeli izdržati i mora se priznati domaćini su potpuno zasluženo došli do tri boda. Strijelac pobjedničkog gola je bio Aduriz, koji tako nastavlja nositi Baske kroz sezonu.

Osasuna – Malaga 1:1 (Causic 76/Camacho 79)

Za kraj ostalo nam je par riječi reći i o susretu odigranom u petak. Naime duel u Pamploni je bio jako napet, opet su dominirali ljudi u crnom, koji očito prečesto imaju crne rupe i tako propuštaju dosuditi očigledne stvari. Znači gosti su promašili penal u prvom poluvremenu (ispravno dosuđen), da bi kasnije Osasuna napokon povela i sve to prosula kriminalnom reakcijom svog golmana, koji je zaplivao u prazno. Da ipak domaćini ne budu poraženi, pobrinuo se sudac, koji je propustio dosuditi kazneni udarac Andalužanima, a da stvar bude još gora, sudio je prekršaj napadača.

Malo po malo i došao sam do rezime kola, koji će nažalost biti posvećen sucima, koji su uga malo unakazili svojim odlukama. Nažalost i to se nekad mora dogoditi, a da sve nije tako crno pogledajte golove kola (naravno da gol Lemosa nije tu, ipak je to gol kola van svake konkurencije) i čitamo se semana proxima!