Pobjede Turske, Belgije i Švedske; remi Rusije i poraz Češke (VIDEO)

Sinoć je odigrano pet prijateljskih utakmica u sklopu priprema za Eurpsko prvenstvo u Francuskoj.

Rusija
, koja će na Euru nastupati u grupi B, zajedno sa Slovačkom, Walesom i Engleskom, ni u drugoj provjeri pred turnir nije upisala pobjedu. Nakon poraza od Češke 1:2, u srazu sa Srbijom odigrala je neriješenih 1:1.

Prvi pogodak na Stade Louis-u u Monacu postignut je tek u 85. minuti. Za vodstvo Rusije zabio je napadač Zenita, Artem Dzyuba na asistenciju klupskog suigrača Kokorina koji je odradio većinu posla u akciji koja je prethodila pogotku.

Srbi
su do izjednačenja došli tri minute poslije nakon lijepe akcije. Gotovo malonogometnu akciju u pogodak je pretvorio Aleksandar Mitrović, na asistenciju Southamptonovog Dušana Tadića. Rusi su dakle, kako smo već spomenuli, provjere pred Euro završili s porazom od Češke i remijem sa Srbijom. Prvu utakmicu na Euru igraju dan nakon otvaranja turnira, protiv Engleske, na Velodromu.

Jedan od suparnika Rusije iz grupe B, Wales, upisao je sinoć poraz u srazu sa Švedskom u Stockholmu. Šveđani su u potpunosti nadigrali Velšane koji su utakmicu započeli bez najboljeg igrača, Garetha Bale-a(ušao u 64.). Obrana Walesa pokazala se veoma neuigranom i nesigurnom, te su Šveđani dugim loptama na Ibrahimovića dolazili konstantno u kvalitetne situacije pred njihovim šesnaestercem.

Upravo zahvaljujuć lošim reakcijama obrambenih igrača, te sporog vraćanja ostalih suigrača, Wales je u 40. minuti primio pogodak. Ibrahimović je u polukontri pobjegao obrambenim igračima, izvukao se na stranu, usporivši igru, dočekao Forsberga koji lijepo pogađa za 1:0 Šveđana.

S rezultatom 1:0 na poluvremenu Velšani mogu biti zaista sretni, s obzirom da su Šveđani čitavo poluvrijeme lako izlazili u kontre i polukontre, te općenito jednostavno osvajali prostor. Konstantni pritisak Švedske rezultirao je pogotkom u 57. minuti kada je nakon kornera loptu u mrežu u konačnici pospremio igrač Celtica, Mikael Lustig.

Upravo je Lustig bio asistent Guidettijuu 87. minuti za konačnih 3:0 Švedske, nakon još jedne kontre.

Šveđani
su tako nakon remija sa Slovenijom (0:0), pripreme za Euro zaključili pobjedom i vrlo dobrom igrom. Walesu je ovo pak bila jedina provjera pred turnir, stoga ostaje dojam da je izbornik Colman odlučio skrivati karte do samog početka natjecanja i utakmice sa Slovacima.

Češka
, suparnik Hrvatske u grupi D, je upisala poraz od J.Koreje 1:2. Reprezentaciju koju su Španjolci razbili sa 6:1, Česi nisu uspjeli nadigrati. Brzom igrom i visokim tempom, Korejci su Česima stvarali probleme, ponajviše u veznom redu, gdje su Česi nerijetko gubili lopte. Nakon takvih situacija brzo bi otvarali prostor i više-manje kvalitetno izlazili u kontre i polukontre.

Vodstvo J.Koreji donio je Bit-Garam Yoon golčinom iz slobodnog udarca u 26. minuti. Na 0:2 povisio je igrač Porta, Hyun-Jun Suk u 40. minuti. Iako su Česi odmah na početku drugog poluvremena smanjili prednost Koreje, do kraja susreta rezultat se nije mijenjao. Pogodak za 1:2 upisan je Mareku Suchyu iako je lopta na putu do gola dirala kapetana Koreje Kwaka te promijenila smjer.

Češka
je u posljednjoj fazi provjere pred Euro odigrala tri susreta. Osim poraza protiv Rusije, i Južne Koreje, upisali su i jednu pobjedu, u utakmici s Maltom, rezultatom 6:0.

Drugi suparnik Hrvatske na Euru, Turska, upisala je pobjedu u Ljubljani protiv Slovenije. Susret je presudio igrač Beijing Guoana, Burak Yilmaz pogotkom glavom u 6. minuti. Terimovi izabranici nisu odigrali pretjerano kvalitetnu utakmicu, dapače, susjedi su im stvorili mnogo problema, što kroz sredinu, što preko bekova.

Turci
su odigrali dvije pripremne utakmice. Obje su dobili s 1:0. Osim Slovenije, porazili su i Crnu Goru istim rezultatom.

Najuzbudljiviju i najljepšu utakmicu odigrali su Belgija i Norveška u Brusselu. Poveli su Belgijanci ranim pogotkom Lukakua u 3. minuti. Izjednačenje Norvežanima donosi Joshua King lijepim pogotkom u 21. minuti. Za prvi preokret na utakmici zaslužan je Norvežanin albanskog porijekla, Veton Berisha. Prekrasnim pogotkom u 48. minuti dovodi svoju reprezentaciju u vodstvo. Belgijanci su drugi preokret na utakmici režirali u svega tri minute. Prvo je u 70. Eden Hazard pogodio za 2:2, a pobjedu domaćinu donio je stoper Laurent Ciman, pogotkom glavom nakon kornera u 73. minuti. Belgija je u pripremnom razdoblju osim ove pobjede, upisala i pobjedu nad Švicarskom u Ženevi, 1:2, te remi s Finskom 1:1.