Search
Close this search box.

PLAVE KRONIKE: Di su pare?

Koliko god se to pokušava prikriti i zataškati, UEFA je svojom gotovo pa simboličnom kaznom od 200 tisuća eura i dva igrača manje na listi za europska natjecanja poručila ono što ionako znamo – kako financije Dinama već godinama nisu dobre. Kažem godinama, jer se kao razdoblje promatranja uzimaju tri godine (u ovom slučaju konkretno 2013., 2014. i 2015. godina), a ne samo jedna godina baš iz razloga da se vidi kontinuitet poslovanja.

>> UEFA objavila nagodbu s Dinamom

Nažalost po Dinamo, koji je u tri promatrane godine nakupio čak 148 milijuna kuna minusa što iznosi oko 20 milijuna eura nakon preračunavanja. Čak i kad bismo oduzeli 5 milijuna eura koje UEFA tolerira i dalje bi iznosilo golemih 15 milijuna eura razlike koja se ne tolerira! Čitajući između redova, mogli bismo pomisliti kako računica na službenoj stranici nije točna kada navode minus od 6.9 milijuna eura, ili posjeduju neke financijske izvještaje koji se ne podudaraju sa onima u Ministarstvu financija. Uostalom, to nebi bilo prvi put da “mute vodu” oko svojih financija, naime, Tomislav Svetina je isto tako govorio o 3 milijuna kuna operativnog plusa za 2015. godinu te prigodno podijelio nazočnima onaj čuveni arak papira sa natuknicama koji je naslovio kao financijski izvještaj. Nakon što su, po sili zakona, objavili prave financijske izvještaje vidjeli smo da računica baš i nije takva, što je amenovala i UEFA svojom “čestitkom”.

>> GNK Dinamo unatoč Ligi prvaka u gubitku od 49 milijuna kuna
>>Nadamo se da financijsku reviziju Dinama ne rade u PR službi

Pitanje koje se logično nameće samo po sebi jest kako misle ispuniti FFP sljedeće godine u ovo vrijeme te potpitanje žele li uopće ispuniti uvjete FFP-a? Ukoliko je namjera smanjiti minus unutar dozvoljenih 5 milijuna eura, u godini dana mora se skupiti dovoljno kako bi pokrili proračun koji iznosi oko 300 milijuna kuna sa tendencijom rasta kroz godine te imati višak od dodatnih cca 100 milijuna kuna kako bi minus unutar tri godine (2014. godina: -90 milijuna kuna, 2015. godina: – 49 milijuna kuna, 2016. godina preostaje za vidjeti) pao na dozvoljenu razinu. Mogu li to postići? Realno jako teško, kako bi uhvatili takve iznose potreban je plasman u Ligu prvaka i prodaja nekoliko igrača što se kosi jedno s drugim, jer ukoliko prodaješ igrače i ne investiraš u momčad, imaš objektivno lošiju momčad za natjecanje.



>>Zbog UEFA-inih sankcija Dinamo mora ući u Ligu prvaka i zaraditi 30 milijuna eura od prodaje igrača!?

Međutim, postoje još dva velika utega u tom planu, prvi su “nabujale” obveze za kredite iz inozemstva i tuzemstva te obveze za rashode poslovanja što ukupno iznosi 281 milijun kuna, a te obveze prije ili kasnije netko mora platiti, ili od tekućeg poslovanja ili od novog zaduživanja. Spomenuti iznos može se sučeliti sa 90 milijuna kuna potraživanja od kupaca, to vam je ono kad direktor Svetina u nedogled nabraja jedne te iste igrače čiji se transferi trebaju naplatiti, ali ostaje činjenica kako su potraživanja iz godine u godinu sve manja, a obveze sve veće, što zasigurno nije dobar znak.

Drugi veliki uteg jest udio drugih, trećih, četvrtih fizičkih i pravnih osoba u transferu igrača. Pojednostavljeno, čak i ako Dinamo uspije prodati igrača kao što je Brekalo te kao što će u dogledno vrijeme biti Pjaca i Ćorić koji su očito u izlogu, tko može staviti ruku u vatru koliki će Dinamo dio transfera dobiti? Kroz aferu Godot u javnost su izašli neugodni detalji transfera poput Modrića, Lovrena, ali i drugih gdje je na vidjelo izašla raspodjela novca od transfera.

Što ako ne žele ispuniti FFP? Inače kod privatiziranih klubova, kad se “izađe van” dozovoljenih 5 milijuna eura vlasnik može nadoknaditi manjak, što kod udruga građana kao što je Dinamo nije moguće iz očiglednog razloga – Dinamo nema vlasnika. Privatizacija kluba očigledno je zapela, ili je samo stavljena na standby kao plan B ukoliko bi netko poželio sačici ljudi otuđiti ono što i nije njihovo pa se valja zapitati žele li ovime dati novi vjetar u leđa ka privatizaciji te uzročno-posljedično pretvoriti off-shore potraživanja u vlasnički udio?

Igor Žuraj


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter