Search
Close this search box.

Planirani proračun Dinama – realnost ili želja?

Na redovnoj godišnjoj sjednici Skuštine GNK Dinamo Zagreb objavljen je plan poslovanja za 2016. godinu. Planirani prihodi postavljeni su na 242 milijuna kuna, rashodi na 237 milijuna, što bi generiralo dobit od 5 milijuna kuna. Iako još nemamo financijski izvještaj za 2015. godinu, možemo analizirati navedene projekcije na temelju podataka prethodnih godina, kao i aktualnih događanja.

Godinama je već poznat obrazac poslovanja Dinama. Prodaja igrača i UEFA su uvjerljivo najvažniji izvori sredstava, a slijedi ih Grad Zagreb. Prihodi od ulaznica i sponzora su izrazito niski. Upravo zbog ovakve situacije, gdje redovni prihodi nemaju velik udio dok izvanredni prihodi dominiraju, gotovo je nemoguće prognozirati ili planirati visinu prihoda kluba. Drugim riječima, prihodi su nestabilni i nesigurni, te podložni velikim fluktuacijama.

Iz tablice je vidljivo kako te fluktuacije izgledaju u stvarnosti. Ogromni iznosi transfera u 2013. godini dignuli su prihode preko 200 milijuna kuna, godinu dana ranije budžet je napunila Liga prvaka, dok su u 2014. godini izostali značajniji prihodi iz navedenih izvora, pa je i ukupan prihod drastično smanjen (gotovo 100 milijuna manje nego 2013. godine).

Udio prihoda od prodaje igrača i nagrada UEFA-e redovito prelazi 2/3 ukupnih prihoda, dok su redovni prihodi od prodaje roba i usluga 10% ili manje. Osim redovnih prihoda, sa velikom sigurnošću mogu se planirati i prihodi od donacija Grada Zagreba, budući da se taj iznos definira u proračunu grada i otprilike se kreće na istoj razini.

Nestabilna razina prihoda direktno utječe na rashodovnu (troškovnu) stranu. Veoma je teško planirati troškove u situaciji kad su bazni prihodi izrazito niski, a 70% budžeta ovisi o 2-3 utakmice u kolovozu te 2-3 mjeseca transfer roka (koji može, ali i ne mora biti “plodan”). Posljedice takvog poslovanja vidljive su u onom najbitnijem – poslovni rezultat. Pozitivne okolnosti (Liga prvaka 2012., visoki izlazni transferi 2013.) omogućile su čelnicima Dinama značajno povećanje razine rashoda, no jedna relativno loša financijska godina (bez uspjeha u Euro-natjecanjima i bez “bombastičnih” transfera) strmoglavila je poslovni rezultat u ledeni minus od 90 milijuna kuna.

Raun prihoda i rashoda GNK Dinama u razdoblju od 2012.-2014.

2015. godina je nakon 2 godine suše ponovno donijela Dinamu nastup u Ligi prvaka. Posebno je to lijep uspjeh iz financijskog aspekta, budući da je UEFA osjetno povećala nagradni fond za sve sudionike. Tako je Dinamo samim plasmanom u skupine Lige prvaka zaradio 14,7 milijuna eura, što je još uvećano za 1,5 milijuna kuna pobjedom protiv Arsenala. Prevedeno u hrvatsku valutu, to je cca 120.000.000 kn.

Transferi nisu “izbijali iz cipela”, teško je reči kolike su stvarne vrijednosti, no odlaskom Brozovića, Čopa i Šimunovića vjerojatno je ostvareno oko 10 milijuna eura. Dodajmo još cca 3 milijuna eura od Grada Zagreba, 2 milijuna od navijača i sponzora, te nešto iz ostalih izvora (TV prava, kamate, itd.) i možemo zaključiti kako je Dinamo uprihodio više od 30 milijuna eura u 2015. godini.

U tom smjeru kreće se i plan za 2016. godinu. Već iz same projekcije prihoda – 242 milijuna kuna – možemo poprilično jasno razaznati ciljeve Dinama u narednoj godini:

* osvajanje naslova prvaka Hrvatske (to dolazi “pod normalno”, iako ove godine imaju naizgled ozbiljnu konkurenciju)

* ulazak u Ligu prvaka “pod obavezno” (bez elitnog natjecanja, proračun se ruši)

* prodaja igrača u vrijednosti 70-80 milijuna kuna

* pronalazak ponekog sponzora i povratak pokojeg navijača.

Realno ili ne?

Na kraju, možda i nebitno. Sve ove dnevno-nogometne zanimljivosti ionako će biti u dubokoj sjeni ne-nogometnih događanja u klubu. Vodstvo kluba je pod ozbiljnim sumnjama, a istovremeno se ulazi u proces preoblikovanja kluba. Za Dinamove navijače, kiselina u želucu i dalje jača svoje djelovanje.

Ivan Prekratić

Pročitajte još:

>> Analiziramo Dinamove financije: Od 20 do 270 milijuna kuna obveza u samo dvije godine!
>> Preoblikovanje Dinama – evo kako bi trebalo izgledati
>> Gradovi – mecene hrvatskih nogometnih prvoligaša #2


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter