Search
Close this search box.

Otvoreni rat protiv vlasnika kluba

Charlton Athletic engleski je drugoligaš iz istoimene londonske četvrti. Klub je to koji je poseban po tome što su ga osnovali tinejdžeri u rasponu od 15 do 17 godina, 09.06 1905. godine. Naime, u jugoistočnom dijelu Londona tada je bio dom Arsenala (zvao se Woolwich Arsenal). Arsenal je bio prvi južnolondonski klub koji je postao član Football League-a, preteće današnjeg Premiershipa. Iako je igrao u profesionalnoj ligi, Arsenal i nije imao veliku posjećenost, niti je često punio stadion. Mladi iz tog dijela Londona nisu doživljavali Arsenal kao svoj klub. Kroz dugi niz godina mladi iz jugoistočnog Londona su osnivali tzv. omladinske klubove. Mladići koji su osnovali mnoge amaterske klubove u tom dijelu Londona, 1905. godine odlučili su spojiti klubove iz dviju velikih jugoistočnolondonskih četvrti, East Street Missiona i Blundell Missiona te osnovati Charlton Athletic.

Dugo godina Charlton je bio sustavno zanemarivan zbog prisutnosti Arsenala, te klub nije dobio priliku natjecati se u seniorskom nogometu sve dok se Arsenal 1913. godine nije premjestio u sjeverni London. Odlaskom Arsenala klub je napokon dobio priliku razvijati se te je iste godine kada su topnici napustili jugoistočni London klub dobio dozvolu da nastupa u seniorskim kategorijama. 1920. postao je profesionalni klub. Te godine prihvaćeni su u Južnu ligu (Sotuhern League) gdje su se zadržali samo jednu sezonu, nakon čega su dobili poziv za nastupanje u najvećem razredu engleskog nogometa. Najslavnije klupske godine bile su 30-te i 40-te. Viceprvaci Football League bili su 1937., a deset godina kasnije osvojili su FA Cup.

 

Ništa manje zanimljivu povijest nije imao ni stadion na kojem klub igra – The Valley. Dugo godina klub je igrao na raznim stadionima sve dok 1919. godine zahvaljujući velikoj uspješnosti, navijači nisu odlučili napraviti svoj stadion. Za mjesto na kojem će ga izgraditi odabrali su jamu iz koje se vadio pijesak u Charlton četvrti. Klub nije imao dovoljno sredstava da na takvom terenu izgradi stadion stoga je vojska volontera i navijača iskopavala jamu, te na dnu nje, izravnala zemlju za teren.

(L-R) Huddersfield Town’s Alf Whittingham takes on Charlton Athletic’s Jock Campbell

Iskopanu zemlju koristili su za improvizirane tribine koje su okruživale teren. Klub je svoje prve utakmice na The Valleyu igrao bez sjedala i pravih tribina, ljudi su stajali ili sjedili na zemlji. S vremenom su od improviziranog stadiona napravili najveći nogometni stadion u Engleskoj, s kapacitetom od 75 000 mjesta, i najvećom istočnom tribinom u Britaniji. No, zbog dugog izbivanja iz najvećeg ranga natjecanja klub nije imao sredstva za obnovu stadiona, te je često morao igrati na stadionima diljem Londona, jer The Valley nije ispunjavao sigurnosne propise.

Tek 1988. godine navijači i vodstvo kluba pokrenuli su akciju obnove zapuštenog stadiona. Očistili su zapušteni teren i uredili stadion, da bi na kraju ipak dobili odbijenicu od svog okruga. Navijači su tada gradskom vijeću Greenwicha predložili da naprave novi stadion na mjestu starog, međutim vijeće je i taj prijedlog odbilo. Ta odluka potakla je navijače da osnuju vlastitu stranku koju su nazvali Valley Party. Bila je to prva navijačka politička stranka u Engleskoj, a na izborima za predstavnike u vijeću stranka je skupila 14 838 glasova te dobila dva predstavnika. Svojim djelovanjem stvorili su pritisak na ostatak gradskog vijeća te su uspjeli dobiti odobrenje za izgradnju novog stadiona. 1991. godine počeli su radovi na The Valleyu. Sezonu je klub tada igrao na Upton Parku, stadionu West Hama, a novi moderni The Valley bio je otvoren u prosincu 1992. godine.

 

Charlton je definitivno jedan od posebnih engleskih klubova kada je u pitanju povezanost navijača s klubom. Obožavatelji kultne humoristične serije “Mućke” sigurno se sjećaju da je majka Del Boya i Rodneya bila navijačica Chartlona, te da je upravo po njemu Rodney dobio srednje ime. Danas klub definitivno nije slavan i popularan kao nekada, il čak nedavno (do 2007. godine bili su standardni Premierligaš), ipak u sezonama kada su igrali 3. ligu, od 2010. do 2013. godine prosječna posjećenost bila je iznad 15 000 gledatelja. Danas kada su drugoligaši posjećenenost je i dalje visoka, preko 16 500. No iako su vjerni svom klubu, trenutačno se trude napraviti sve kako bi potjerali stopostotnog vlasnika, Rolanda Duchateleta.

 
O liku i djelu Rolanda Duchateleta već ste imali priliku čitati na našem portalu. Nakon rata s navijačima belgijskog Standarda, kontroverzni biznismen i političar, gotovo cijelu godinu u otvorenom je ratu s navijačima svoje posljednje akvizicije – Charlton Atletica. Besmislene i učestale promjene trenera, te ograničavanje njihovih ovlasti (Duchatelet odlučuje koje igrače će klub prodati i kupiti), rasprodaja igrača, kadroviranje unutar kluba, te očajna komunikacija s navijačima samo su dio onoga zbog čega navijači Charltona zahtjevaju njegov odlazak. Prilikom kupnje kluba, Duchatelet je za izvršnu direktoricu i svoju desnu ruku postavio jednako kontroverznu mladu odvjetnicu Katrien Meire. Katrien je naime bila navijačica Saint-Truidena, belgijskog četveroligaša, prvog kluba kojeg je Duchatelet kupio. Ponudila mu je tada pomoć oko pregovora za TV prava i dvojac je otada ostao u kontaktu. Prilikom kupnje Standarda zaposlio je Katrein u klubu, a ona mu je bila i glavni asistent pri kupnji Charltona. Logično, za nagradu ju je postavio za izvršnu direktoricu kluba. Od svog ustoličenja Meire je imala zaista bizarne komentare na račun navijačkih prosvjeda. Od izjava kako navijači moraju shvatiti da su oni samo potrošači, preko one da se “ovih dana na Valleyu okuplja čudna publika”; do izjave kako je s vodstvom kluba nezadovoljno zapravo samo 2% navijača.

https://www.youtube.com/watch?v=GGCeoxawIwE

Ovakva komunikacija s navijačima rezultirala je zaista upornim i nadahnutim protestnim akcijama navijača Charltona koji su se okupili u udrugu Coalition Against Roland Duchatelet (CARD). Udruga je zajedno sa službenim navijačkim fondom (Charlton Athletic Supporters Trust) organizirala niz velikih prosvjeda i akcija kako bi natjerali Duchateleta i Meirei na odlazak. Od prošlogodišnje akcije “Stand up for 2%” preko velikog prosvjeda drugog dana siječnja ove godine pa do zadnjeg u nizu koji se odigrao na utakmici protiv Birminghama prije dva dana. Navijači su tada početkom prvog poluvremena zasuli teren stotinama stres loptica i time izazvali kraći prekid utakmice.

Ovaj prekid bio je odgovor na nedavne poteze kluba koji je zatražio zaštitu policije i privođenje odgovornih za ubacivanje opasnih predmeta u teren tijekom utakmice sa Midlesbroughom odigranoj u trećem mjesecu. Opasni predmeti o kojima klub priča zapravo su lopte za plažu kojima su navijači zasuli travnjak. Akciji je prethodila organizacija sprovoda vlastitog kluba prije utakmice. Navijači su se u velikom broju okupili i prošetali ulicama jugoistočnog Londona noseći lijes koji je predstavljao smrt njihovog kluba te zastavu Sjeverne Koreje koja je simbolizirala stanje u klubu. Uz povike : “We are worried costumer”, te “We want our Charlthon back” došli su pred stadion i održali minutu šutnje. U čast 74 primljena pogotka te sezone u 74. minuti velika većina navijača napustila je stadion.

 

O odlučnosti navijača da natjeraju Duchateleta na prodaju možda najzornije pokazuju akcije koje su poduzeli kako bi potjerali sponzore iz kluba. U veljači su naime imali akciju radnog imena “Pinocchio day”, u kojoj je sudjelovao i sponzor/zakupnik lože na istočnoj tribini, Data Tehniques.

Navijači su podijelili 2000 maski s likom Pinokija a djelatnici Data Tehniques su svoju ložu oblijepili slikama Pinokija, te u emisiji uživo na Sky Sportsu došli odjeveni u kostimima istog lika. Sve to rezultirao je otkazivanjem ugovora od strane kluba sa spomenutom tvrtkom.

Izvor: chicagoaddick.wordpress.com

Ovaj klupski potez naveo je navijače na još radikalniju akciju. Tako su sredinom trećeg mjeseca zakupili plakatna mjesta u gradu, te reklamno vozilo sa jumbo plakatom, te se s istim pojavili u trening kampu kluba gdje se održavao sastanak klupskih menaerdža sa trenutnim i potencijalnim sponzorima. Navijači su jumbo plakatima poslali poruke sponzorima da Charlton s ovakvim vodstvom nije klub s kojim žele i trebaju vezati svoj brend. Sve ove akcije dovele su do povlačenja klupskog dobavljača pića, COCO5 iz poslovanja s klubom sve dok je trenutna garnitura u njemu.

Bilo je tu i akcija nakon kojih su se vukli pravni repovi. Naime, nepoznati netko krajem prošle godine poslao je pismenu ostavku potpisanu od strane izvršne direktorice, Katrien Meire, Kući Poduzeća. To je agencija koja vodi registar svih tvrtki u Britaniji, te potvrđuje promjene u strukturama tvrtki prilikom zapošljavanja ili otkaza. Pismo koje je poslao anonimac agencija je uredno primila i obradila, te je uvidom u evidenciju bilo vidljivo da je Meire dala otkaz 05. 12. 2015. Klub je tek krajem siječnja 2016. otkrio da Meire formalno nije djelatnica kluba, te je pokrenuo istragu kako bi se utvrdilo tko je krivotvorio potpis izvršne direktorice i predao njenu ostavku državnoj agenciji.

Sve ovo zaista je samo dio repertoara kojim navijači pokušavaju otjerati omraženog vlasnika iz svog kluba. Kluba koji u zadnje vrijeme ne stoji dobro na terenu, dapače, predzadnji su u Championshipu, no veću brigu navijačima zadaje činjenica što vlasnik ne pokazuje nikakvu volju za poboljšanjem stanja u klubu. Cijela situacija dosta podsjeća na Duchateletovu epizodu u belgijskom Standardu kojeg ovaj kontoverzni biznismen dugo vremena nije htio prodati usprkos eskalirajućim protestima navijača. Nakon upada u teren prilikom kojeg su navijači Standarda pokušali doći do VIP lože u kojoj je sjedio Duchatelet sa svojom pomoćnicom Meire, te provaljivanja u klupske prostorije, Roland je ipak odlučio prodati klub sredinom prošle godine. Navijači Charltona su nebrojeno puta pozvali vodstvo kluba da organizira sastanak te da poslušaju što navijači žele za svoj klub i što zamjeraju politici koju vlasnik vodi, međutim neuspješno. S obzirom da su se doista potrudili vlasniku dati do znanja da ga više ne žele u svom klubu, ostaje za nadati se da neće biti potrebne drastične akcije kakve su poduzeli navijači Standarda, da bi kontroverzni Belgijanac shvatio da je vrijeme za odlazak.

Tino Roso


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter