O jednoj prošlosti

Derbi. Jedan i jedini. Najveći u Hrvatskoj. Otkako je nogometa na ovim prostorima za navijače jednog ili drugog kluba malo je većih utakmica.

Parafrazirajući naslov velikog hita Josipe Lisac, bacili smo pogled unatrag, zadnjih četvrt stoljeća otkako se igra Hrvatska nogometna liga, na derbije koji se posebno pamte, a bili su obilježeni diskutabilnim i bizarnim sudačkim odlukama ili repovima nakon susreta.

9) Prva finalna utakmica kupa Hajduk – Dinamo 2:0 (prekid u 86. minuti) (2000.)

Vremeplov nas je odveo u 2000. godinu.
Hajdukovih 6 godina bez trofeja, u kojima je Croatia bila sve ono što je jedan drugi klub istog početnog slova bio u bivšoj državi, ostavilo je na navijačima bijelih brojne frustracije koje su se ispoljile te večeri na najgori mogući način. Poljud je ponovo plakao pod naletima ”suzavca”, ovaj put bačenog od strane policije, koja je time željela spriječiti veće nerede.

Ostaje notirano da je prvotimac modrih Goran Jurić za kaos na utakmici okrivio suca utakmice Draženka Kovačića.

– Ovo nije normalno i ovo što se događa nema veze sa sportom. Sve je zakuhao sudac Kovačić sa svojim pomoćnicima, nije prvi put da nas drastično krade. Njemu nije mjesto u nogometu, a kamo li da sudi derbi, on bi morao negdje raditi u tvornici na pokretnoj traci, da me krivo ne shvatite, bez uvrede za radnike … Ali, Kovačić nije sudac, on je režiser, baš kao i njegovi pomoćnici.

Ono što jest zaista čudno, kad bismo nerede gledali samo nogometno, a ne kao trenutak kada je navijačima Hajduka prekipio nepošten omjer snaga u domaćem nogometu, je da je utakmica na koncu registrirana sa 2:0 za Hajduk, iako je prekinuta u 86. minuti, a prekid je izazvala Torcida.

8) Dinamo – Hajduk 0:0 (11.09.2005.)

Cijelu jednu dekadu Željko Širić je bio centralna figura ovih utakmica, a svoj oproštajni derbi obilježio je na sebi svojstven način.

Povratak u Maksimir Dinamovih ikona, ali sada u bijelom dresu, Nike Kranjčara i Ćire Blaževića obilježio je veliki broj prekršaja, njih čak 54, ali je osječki arbitar prvi i jedini žuti karton na utakmici pokazao tek u 80. minuti.
Pričalo se da je Širić zaboravio kartone u svlačionici, no poznavajući njega, ovo je bio njegov performans u čast oproštaja od suđenja.

7) Finale kupa 1995. Hajduk – Croatia 3:2

Već spomenuti Širkan, bio je sudac i ovog finala koji je mnogima ostao upamćen po njegovom gafu na samom kraju utakmice.

Naime, nakon potpuno ispravnog isključenja vratara bijelih Gabrića, Širić nije dozvolio zamjenu vratara, te je na gol morao stati stoper Splićana Igor Štimac. Srećom po Širića u preostalih par minuta, Štimac je uspio očuvati svoju mrežu netaknutom

Pravila koja su tada bila na snazi dozvoljavala su zamjenu 2 igrača plus vratar za vratara, a trener Hajduka Katalinić je već bio obavio dvije zamjene.Tumačeći pravila na svoj način, Širić ne dozvoljava zamjenu vratara, iako svaki igrač na terenu može biti vratar.

6) Hajduk – Dinamo 2:0 (22.02.2009)

Jedno od najuzbudljvijih prvenstava u zadnjih desetak godina. Te zimske večeri u Splitu je bilo jako vruće, a Poljud izgledao poput legendarne Bombonere..

S vrha krova stadiona na samom početku utakmice sletjelo je na teren na tisuće papelitosa, a nošen južnoameričkom atmosferom, Hajduk razbija Dinamo i zasjeda na vrh prvenstvene ljestvice.

Hajduk je poveo iz jedanaesterca koji je Bebeka koštao suđenja derbija u sljedećim godinama.Iako je ruka Caella bila očita, Dinamovi čelnici su nakon utakmice izveli performans za novinare u Dinamovim prostorijama, a jedan njihov kolega je tada dobio svoje.

S obzirom da je u posljednje vrijeme vrlo popularno optuživati Hajduk za “kmečanje”, treba se sjetiti tadašnjih prigovora iz Zagreba na “po život opasne” papelitose koji su nekome mogli oči iskopat…

5) Hajduk – Dinamo 0:0 (2015.)

Na odlično peto mjesto plasirao se veliki ljubitelj našeg portala, hrvatski vitez Bruno Marić sa izvedbom na ovogodišnjem derbiju u Splitu.

Suditi kazneni udarac u sudačkoj nadoknadi, kontra domaćina, znači da moraš biti ne 100 već 1000% siguran u odluku.

Srećom, neopravdano suđeni kazneni udarac, Henriquez je promašio, a Marić je napustio Poljud živ i zdrav. Ne želimo ni pomisliti što bi se desilo da je Dinamov Čileanac pogodio.

Poslije se Vitez nije ponio nimalo viteški, te je za svoje greške okrivio svog pomoćnika iza gola.

4) Dinamo – Hajduk 1:0 (prekid u 85. minuti) (17.05.2014.)

Kako smo već rekli Bebek se par godina odmarao od suđenja najvećeg derbija u Hrvata, a očito je Ivan u magarećoj klupi naučio lekciju, pa u jednom od najsramotnijih susreta ova dva takmaca, prekinuo utakmicu radi – verbalnog delikta.

Radi verbalnog delikta se u bivšoj državi išlo u zatvor, ali čak je i tada TRIBINA bila mjesto slobode, s koje se moglo vikati svašta.

Eto, u slobodnoj i demokratskoj zemlji, članici EU, jedan se čovjek, čije ime i prezime krasi mnogobrojne zagrebačke fasade, stavio iznad nogometa.

Bebek je bio samo egzekutor te večeri.

3) Finale kupa 2009. prva utakmica Dinamo – Hajduk 3:0

Osvjedočeni prijatelj portala u foto finišu uzeo je broncu!!!

Puno je tinte potrošeno na ovu utakmicu. Izazvala je mnogo bure, reakcija, čak i suđenja na sudu.

Bruno Marić je tada po vlastitom priznanju odlučio uzeti knjigu u ruke i provoditi pravila nogometne igre od slova do slova, od A do Ž.

Tako je u tom duhu isključio krajem poluvremena veznjaka Hajduka Linića, za start sa leđa.Problem je nastao što je očito Marić zagubio knjigu u poluvremenu ,u svlačionici, pa tako drugo poluvrijeme sudi po nekim drugim pravilima.

2) Hajduk – Dinamo 1:2 (27.02.2013.)

Sjajno drugo mjesto na ljestvici najbizarnijih odluka u derbijima zaslužio riječki internacionalac, svojim previdom Vrsaljkove ruke u šesnaestercu Dinama.

Vrsaljko je poput Feniksa iznikao iz trave i pravom košarkaškom blokadom, spriječio Sušićev udarac prema vratima Dinama.

Nevjerojatan Bebekov previd još je nevjerojatniji tim prije jer stoji tek par metara udaljen od mjesta prekršaja.
Treba navesti da se Bebek nije baš najbolje osjećao tog dana, pa je netom prije propustio isključiti Andrijaševića radi zaista pogibeljnog starta na Čopu,

1) Croatia – Hajduk 1.1 (19.05.1999.)

U teškoj i neizvjesnoj borbi, pobjedu odnosi Ivan Novak!
Jedna država. Jedan klub. Jedan prvak. Projekt Croatia!

S obzirom na suđenje na ovoj utakmici rezultat zvuči krajnje nevjerojatno. Oni malo stariji pamtit će ovu utakmicu po nevjerojatnim obranama, tada juniora na vratima Hajduka, StipePletikose.Pletikosa je na vrata stao u 29. minuti, nakon isključenja prvog vratara Tončija Gabrića, i doslovce izludio Croatijine napadače.

Novak je zaista sve radio, da Croatia pobijedi, tako nije fućkao očigledan kazneni udarac Ladića na Baturini, u 3. minuti, a Croatia je vodeći gol dala iz ogromnog zaleđa.

Zbog cjelokupnog dojma i suđenja na utakmici, Ivan Novak je potpuno zasluženo zasjeo na tron.Teško da ga itko ikad može više skinuti, Ivan Novak biti će upisan u povijest!

Nadajmo se da nakon današnjeg derbija i Vučemilovićevog suđenja nećemo morati popunjavati ovu ljestvicu.Zaigrajmo nogomet! Konačno!