Search
Close this search box.

Nogometni sindikat: Za nogometaše je bolje da nemaju ugovor, nego da imaju štetan ugovor

U danima kada mnogi klubovi ne mogu plaćati svoje obaveze prema igračima, a sami igrači zbog besparice prestaju igrati nogomet i okreću se drugim poslovima, razgovarali smo s tajnikom Hrvatske udruge Nogometni sindikat, Marijom Jurićem. Govorio nam je, između ostalog, o tome kakva prava imaju nogometaši, kako su propisi HNS-a usklađeni s FIFA-inim te koje su sankcije za neplatiše.

Screenshot: HRT

N+: Situacija u nekoliko hrvatskih prvoligaša i drugoligaša daleko je od idealne. Kakva prava ima nogometaš koji mjesecima nije dobio plaću?
MJ:
Petnaestog lipnja ove godine na snagu je stupio novi Pravilnik o statusu i transferima igračima koji se nalazi na web stranicama Hrvatskog nogometnog saveza. Tu su sadržana sva prava i obveze klubova i igrača. Što se tiče igrača koji nisu primili plaću najmanje tri mjeseca, oni mogu izjaviti raskid ugovora te tražiti privremenu registraciju za novi klub. Znači, po novom nisu dužni čekati odluku arbitražnog suda, nego odmah po izjavi raskida mogu nastupiti za novi klub, kao u slučaju Franjića i NK Istre.

N+: Ako igrač dobije raskid ugovora i prijeđe u novi klub, što je s novcima koje mu je dugovao klub iz kojeg je otišao?
MJ:
Iako dolazi do raskida ugovora s klubom, obveze kluba ne nestaju ako ih igrač tuži Arbitražnom sudu HNS-a. S tim da sada, po novome, igrač može tražiti naknadu štete, budući da je do prekida ugovora došlo zbog nepoštivanja Ugovora od strane kluba, i oni unatoč činjenici da je igrač pronašao novog poslodavca moraju isplatiti preostali iznos koji duguju, umanjen za razliku koju igrač zarađuje u novom klubu.

N+: Koje su moguće sankcije za klubove koji ne poštuju ugovorne obveze, a zatim i odluke Arbitražnog suda i Disciplinske komisije HNS-a ili Sportskog arbitražnog suda, odnosno CAS-a?
MJ:
Prije svega, važno je reći da ukoliko se klub ogluši na plaćanje svojih obveza po pravomoćnoj presudi Arbitražnog suda HNS-a, igrač je u tom slučaju dužan pokrenuti disciplinski postupak protiv kluba. Moguće sankcije u tom slučaju za klub su oduzimanje bodova, zatim zabrana igranja. Ukoliko klub ne odigra tri utakmice, ide u najniži rang natjecanja. Nažalost, od našeg osnutka puno klubova je otišlo u stečaj.: NK Varaždin, Sesvete, Šibenik, Karlovac. Prošle godine je Pomorac iz Kostrene otišao u stečaj, dok su u predstečajnoj nagodbi NK Osijek i Cibalia. Jako teško žive NK Zadar i Zagreb. Ono što brine je to da se takvi slučajevi događaju svake 4 godine i nikako ne možemo govoriti o slučajnosti. Jednostavno, hrvatski nogomet nema strategiju razvoja i to je veliki problem.

N+: Jesu li vam se igrači žalili da su pod pritiskom svojih klubova ili menadžera da šute o kašnjenju plaća?
MJ:
Pritisci sigurno postoje, nema spora o tome. Ali, ako igrač pristane na to, mi njemu više ni na koji način ne možemo pomoći. Mi im možemo savjetovati da ne potpišu neki štetni ugovor, da izbjegnu potpisivanje za nekoga za koga se zna da ne plaća i to je ono što činimo. Figurativno rečeno, ako netko želi skočiti s mosta, mi nemamo način da ga spriječimo. Pravni savjeti su besplatni za naše članove. Oni moraju shvatiti da je ponekad bolje ne potpisati nikakav ugovor i biti bez kluba, nego potpisati nešto što će im donijeti probleme.

N+: Kakva je perspektiva nogometaša u Hrvatskoj koji nemaju kvalitetu za najbolje klubove gdje su plaće redovne, a ni za inozemstvo?
MJ:
Vrlo je bitno educirati nogometaše o njihovim pravima i obvezama. Naša su vrata svima otvorena, mogu doći po savjet, ukoliko imaju bilo kakvih pitanja i nejasnoća. Moraju shvatiti da postoje ljudi koji se brinu za njihove karijere, ali na drugačiji način nego što to rade njihovi menadžeri i ostali sudionici u nogometu.

Toni Perković

Ovaj tekst nastao je uz potporu Fonda za pluralizam u sklopu projekta “Ilegalne potpore u sportu, “legalne potpore” u diskriminaciji.”


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter