Search
Close this search box.

Nogometni savez Srbije osporava zakonitost primanja Kosova u članstvo UEFA-e

Kako to obično biva s UEFA-om, rijetko koja odluka ne izazove kontroverze. Kosovo je primljeno u članstvo UEFA-e glasovanjem 28-24, uz 2 suzdržana glasa. Međutim, prije toga se glasovalo o promjenama Stauta UEFA-e, odnosno da se Statut ujednači s onima FIFA-e i Međunarodnog olimpijskog odbora.

Sporan je dio članka 5. koji se odnosi na primanje novih članica, a koji kaže “… država priznata od strane Ujedinjenih naroda … “ ( …country which is recognised by the United Nations as an independent state …). Izvršni odbor UEFA-e tražio je od Skupštine izglasavanje izmjene tog dijela članka na sljedeći način: “Kako bi se postigla dosljednost s odredbama Stauta FIFA-e i Olimpijske povelje …” s čime bi se istiizjednačio s međunarodnim normama te postao nedvosmislen. Za izmjene Statuta potrebna je dvotrećinska većina, 36 od 54 glasa, ali je samo 33 države dalo podršku izmjeni, usprkos preporuci Izvršnog odbora UEFA-e. Time izmjena nije usvojena, ali je pravna služba UEFA-e iznijela svoje mišljenje te pozvala da se ipak glasuje o primanju Kosova.

Za riječ se javio predstavnika crnogorskog nogometnog saveza, Dejan Savičević te upitao ne postavlja li se time Skupština UEFA-e iznad Statuta. Na to mu je odgovoreno kako Skupština i je iznad Statuta te da je problem u pravnoj osnovi, a ne u političkoj koju žele progurati nogometni savezi Srbije te Crne Gore.

Odnosno, gleda se smisao zakona, a smisao je sljedeći: Primanje u Ujedinjene narode je politička odluka koja mora proći sva tijela Ujedinjenih naroda te država mora biti priznata od svih država. Sami Ujedinjeni narodi ne priznaju države, već to čine druge države. Samim time, pod smisao “priznata”, pravne službe vode ukoliko je država priznata od 50% država. (Na sličan način HNS ne priznaje sasvim legalan hrvatski Zakon o sportu).

Nakon toga se pristupilo glasovanju, a nizozemski i albanski nogometni savez apelirali su na sve da se vode sportskim razlozima, a ne političkima. Rezultat je bio 28-24 u korist Kosova.

Na medijskoj konferenciji na pitanje novinara boji li se UEFA arbitraže na CAS-u, koju mogu zatražiti neke države zbog ovakve odluke, opet je odgovoreno s čvrstim NE jer pravno gledano Kosovo je to koje je u pravu. Srbija se ipak odlučila za tužbu CAS-u.

Iako su se srpski portali raspisali o nezakonitostima, ne navodeći cijeli proces donošenja odluke, posebno ne naglašavajući objašnjenja pravne službe, odluku Skupštine priznao je i Ruski nogometni savez, bez obzira što je glasao protiv.

Osim ovoga CAS je svojom najnovijom odlukom urgirao FIFA-i da bez odgode primi Gibraltar u članstvo. Tako da se očekuje kako će FIFA po hitnom postupku učlaniti Gibraltar i Kosovo. To ne znači automatski i mogućnost naknadnog uvrštenja u skupine kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Rusiji. Malo čudno bi ipak bilo da se naknadno ove dvije reprezentacije uvrste u skupine jer se time narušava neutralnost ždrijeba, ali vrijeme će pokazati.

Renato Čupić

Članak Statuta UEFA-e:


Predložena izmjena Statuta koja nije usvojena:


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter