Search
Close this search box.

Nogometna kriza

Godinu2008.povijest će pamtiti kao godinu velike ekonomske krize, čije će posljedice zauvijek promijeniti svijet kakav smo poznavali. Najgora kriza od Velike depresije iz tridesetih godina 20.stoljeća skoro je potpuno urušila financijski sustav, a propastLehman Brothersa označio je početak. Spirala propadanja i nestanka nekad uglednih, velikih banaka i novčarskih institucija završena je “bailoutom“, odnosno državnim intervencijama u financijski sektor. Iako će svaka pojava i krize imati mnoštvo faktora, ekonomska kriza u osnovi je bilamoralnakriza. Razvoj je bio podređen zaradi i bogaćenju uskog sloja. Kriza je razobličila i ukazala na pojave pohlepe, nerazumnog rizika, neznanja, neodgovornosti, tajnih poslova i manjkavosti deklarirane demokracije.

Sedam godina poslije nogometni svijet našao se u središtu zanimanja javnosti diljem globusa, a razlozi su dosta slični gore spomenutima. Umjesto o najljepšoj igri na svijetu svaki dan čitamo o pohlepi, neodgovornosti, tajnim i nejasnim poslovima, vladavini manjine i manjkavosti proklamirane demokracije. Svjetska nogometna organizacija nikad nije bila bogatija, no istovremeno nikad nije bila suočena sa više pitanja i sumnji u vlastito poslovanje.FIFA, ali iUEFAte cijeli sustav nacionalnih saveza nalazi se na rubu provalije i ne čini se sposoban sam riješiti probleme u koje je zapao.

U trenucima dokEtički odborFIFA-e suspendira čelnika i glavnog tajnika te iste FIFA-e, ali i predsjednika UEFA-e, pitanja se otvaraju sama od sebe. Sumnje u kupovinu i namještanje domaćinstava SP-a, sumnjive i nelegalne isplate sa gotovo desetogodišnjim odmakom, preprodaja ulaznica i sve (ne)zamislive rabote samo su dio cijele priče. Istrage, optužbe i procesi sručili su se na FIFA-ine dužnosnike poput lavine, koja ne pokazuje naznake prestanka. Razmjeri zatrovanosti svijeta nogometa teško su uopće shvatljivi, rak je izgleda metastazirao i teško je naći zdravo tkivo.

Dodatan problem predstavlja i psihičko stanje pacijenta.IO UEFA-ešalje jednoglasnu poruku podrške svom šefuMichelu Platiniju, iako njegova neozbiljna objašnjenja ne mogu zadovoljiti ni površno upućene u priču. No kad pogledate tko sjedi u tom IO-u stvari postaju malo jasnije. Čak i engleskiFA, koji je sam u neuspješnoj kandidaturi zaSP 2018.osjetio na svojoj koži problem sa dodjelom domaćinstava, podržava Platinija, čija kandidatura u ovom trenutku izgleda kao da je došla iz svijetaMonty Pythona. Poruke o nužnim reformama, koje će pokrenuti suspendirani Francuz svjedoče o dubokim deluzijama unutar nogometnogestablishmenta. Oni u osnovi negiraju sve, pokazujući koliko im je stvarnost daleka i strana. Upravo poput menadžeraLehman BrothersailiMerill Lynchaprije nekoliko godina. Dok su u javnosti predstavljali borbu protiv huligana ili sjedenja na prolazima stadiona, stvarni problemi su rasli upravo u njihovim uredima. S vremenskim odmakom postaje jasnije zašto jePlatinitako žestoko bio protiv miješanja “države i sporta”, kad je onomad došao dati podršku svojim prijateljima i saveznicima izHNS-a. Odsustvo jasnih pravila i kontrole stvorilo je sustav kakav danas vidimo.

Svima je jasno da prave reforme neće biti bez promjene sustava. Ovih dana je čak iMOOpozvao FIFA-u da pokrene dubinske promjene, no hoće li biti dovoljno promijeniti samo imena čelnika? Pa čak i ako novi čelnici dođu izvan svijeta nogometa teško je očekivati promjenu suštine bez “vanjskeintervencije” u najširem značenju, koja bi postavila okvire jednog novog sustava.

Možda je došlo vrijeme da se politika izravno umiješa u nogomet – većom regulacijom, uspostavom novog sustava pravila jedne nadnacionalne organizacije, u kojoj bi mehanizmi kontrole bili jasniji, a cijeli sustav transparentan, što ni dalo nogometu priliku za novi uzlet. I naravno veću participaciju navijača u procesu odlučivanja i nadgledanja cijelog sustava.

Mogao bi to biti uzlet u kojemu neće biti mjesta za sumnjive tipove.

Edo Zdravković


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter