Search
Close this search box.

Nogomet svima – stadion za sve

Iako je nogomet sport koji prate sve dobe, spolne, vjerske pa i ostale zamislive skupine ljudi diljem planete, on ipak nije dostupan svima, pogotovo muku muče osobe s invaliditetom koje u mnogo slučajeva imaju otežan pristup stadionima i drugoj sportskoj infrastrukturi. Zato je koncemprošlog mjeseca Stade de France u Parizu bio je domaćin međunarodne konferencije “Total football – Total acess” odnosno “Nogomet svima – stadion za sve” koju je organizirao Centre for access to football in Europe (CAFE). Konferenciji na kojoj se raspravljalo o problemima i pravima osoba s invaliditetom je prisustvovalo više od 200 sudionika iz 26 zemalja uključujući predstavnike FIFA-e, UEFA-e, ECA-e, engleske Premierlige, francuske Ligue 1, poljske Ekstraklase te 10 nacionalnih nogometnih saveza. Sudionici su bili i arhitekti koji su participirali u izgradnji stadiona poput Wembleya, Emiratesa, Estadio da Luza, ali i organizatori olimpijskih i paraolimpijskih igara 2012. godine u Londonu koji su sa okupljenima podijelili svoja iskustva. Doprinos su dali i predstavnici udruženja koja diljem Europe okupljaju nogometne navijače koji su ujedno i osobe s invaliditetom.

Grafika: cafefootball.eu

CAFE je organizacija koja je osnovana sa ciljem da se omogući jednak pristup sportskim borilištima za sve, a već šest godina kao društveno odgovorna asocijacija djeluje kao partner UEFA-e i njezinih 54 zemlje članice promovirajući primjere dobre prakse te djelujući u smjeru njihovog usvajanja na što većem broju stadiona. Udruženje također potiče osnivanje sličnih udruga u što većem broju zemalja, a njihov glas se sluša i prilikom izbora stadiona koji će biti domaćini finala Lige prvaka i Europske lige.

Procjene su da samo u Europskoj uniji žive 80 milijuna osoba s invaliditetom. Jedna od četiri obitelji u Europi ima člana koji je osoba s invaliditetom, a čak 40% populacije čine osobe sa smanjenom pokretljivošću. Svaka druga osoba s invaliditetom nikad nije sudjelovala u nekoj sportskoj aktivnosti, a svaka treća nikad nije putovala u inozemstvo zbog nepristupačnih i neprilagođenih prostora.

Direktorica CAFE-a Joyce Cook / Foto: cafefootball.eu

S druge strane 97% populacije smatra da je potrebno poduzeti dodatne mjere kako bi se omogućila bolja integracija osoba s invaliditetom u društvo, a 93% je izrazilo suglasnost da se osigura više novca kako bi se uklonile fizičke barijere koje otežavaju svakodnevni život osoba s invaliditetom. Naročitu pažnju treba posvetiti da se prilikom same izgradnje vodi računa o prilagođenosti objekata jer svako naknadno adaptiranje iziskuje dodatna financijska sredstva.

CAFE procjenjuje da na području koje obuhvaćaju članice UEFA-e postoji 500.000 osoba s invaliditetom koje imaju želju prisustvovati nogometnim utakmicama, kako domaćim tako i gostujućim. Njihova je misija da taj broj bude i veći stoga rade na osiguravanju jednakog pristupa nogometnim stadionima i klubovima, savjetuju prilikom izgradnje novih objekata, promoviraju primjere dobre prakse i potiču veću angažiranost osoba s invaliditetom.

Grafika: cafefootball.eu

Na konferenciju u Parizu se posebno razgovaralo o licenciranju klubova putem kojeg bi UEFA potaknula sportske kolektive da svaki bude obvezan imenovati osobu koja bi direktno bila zadužena za pitanja i probleme osoba s invaliditetom. Razgovaralo se i o zapošljavanju osoba s invaliditetom u nogometu, potom i o nadolazećem Europskom prvenstvu odnosno poboljšanju dostupnosti velikih natjecanja za osobe sa invaliditetom. Najveći korak je pak napravljen od strane engleske Premier lige koja do konca 2017. godine namjerava sve stadione na kojima se ona odigrava učiniti maksimalno dostupnim. Pojedini klubovi su također podijelili svoja iskustva o projektima koje su pokrenuli, a u kojima središnje mjesto zauzimaju osobe sa invaliditetom.

Također je predstavljen promotivni video naziva “Nogometni sam navijač”:


Pročitajte još:

>> Kako u kolicima na utakmicu?

Karlo Propadalo

Ovaj tekst nastao je uz potporu Fonda za pluralizam u sklopu projekta “Ilegalne potpore u sportu, “legalne potpore” u diskriminaciji.”


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter