NK Zagreb 041 u lovu na prvo mjesto

Nakon prva tri kola i isto toliko pobijeda navijački Zagreb je grubo prizemljen i izbačen iz kupa ZNS-a visokim porazom od NK Kustošije od čak 0-10. Možemo rezignirati i reći da je upravo tolika razlika između treće i sedme hrvatske lige. Kustošija je bolje pripremljena, iskusna i profesionalnija ekipa od Zagreba koji je svoj nogometi put krenuo prije nepune dvije godine. Ono što se Zagrebaši nadaju je da ako se opet sretnu za koju godinu da će moći pokazati Kustošiji koliko su napredovali.

Minimalna pobjeda protiv NK Kašine

Nakon Kustošije u goste Zagrebu je došla je u tom trenutku ekipa koja je s njima djelila prvo mjesto, NK Kašina koja je do četvrtog kola imala stopostotni učinak. Kašina je poznata kao čvrsta momčad koja ne postiže puno golova i s kojom se očekivala čvrsta utakmica i borba na srediti terena. Upravo tako je i bilo, iako su Zagrebaši imali veći posjed lopte obrambeni blok gostiju nisu uspijeli probiti. Gaćeša i Arbutina nisu uspijeli zabiti iz dvije prilike što su imali a vezni red predvođen Ćosićem i Jergovićem u prvom poluvremenu nije uspio stvoriti potrebni višak. U drugom poluvremenu ista priča Kašina se brani u visokom bloku, a Zagreb ne uspijeva doći do prave prilike. Malo svježine i kreativnosti svojim ulaskom donjeli su ovoljetna pojačanja Džanić i Kolnrekaj, ali ne dovoljno da bi riješili utakmicu. I kada se činilo da će utakmica završiti podjelom bodova ukazao se je miljenik navijača Križanić, prilikom jedne gužve na 25 metara od gola Kašine primijetio je da golman gostiju stoji na 5,6 metara od svojih vratiju i škaricama kojih se nebi posramio niti Ibrahimović dovodi Zagreb 041 u vodstvo. Eksplozija oduševljenja na tribinama, klupi i na terenu zbog prvog pogotka Križanića ove sezone. Do kraj utakmice prilika nije bilo i rezultat se nije mjenjao.

Na ovoj utakmici je ostvarena jedna suradnja, udruga Krijesnica i Zagreb 041 akcijom na tribinama, djeljenjem informativnih materijala i medijskom promocijom podržalu su mjesec podizanja svijesti o malignim bolestima djece.

Tri utakmice, a samo dva boda

Nakon Kašine slijedi mini serija loših rezultata koja je počela s gostujućim porazom od NK Save. Od samog početka vidjelo se da je Sava rastrčanija i da žele pobjedom na domaćem terenu osigurati prvo mjesto nakon 5 odigranh kola. Već u trećoj minuti veliku pogrešku radi Podrepšak i poklanja domaćinima prvi gol. U 21. minuti griješi i golman Blažević koji jednu naizgled bezopasnu loptu propušta kroz ruke za 2-0. Kada je izgledalo da su se Zagrebaši posložili na jedan ubačaj loše reagiraju Podrepšak i kapetan Skendrović i napadač domaćih postavlja na visokih 3-0. U drugom poluvremenu Zagreb kreće bolje i igrači pokazuju da imaju snage i volje za izjednačenje. Prilika je bilo, ali ih promašuju redom Klarić, Jergović i mladi Ćosić koji nikako da ove sezone ulovi formu. Napokon u 70. minuti iz opravdano dosuđenog kaznenog udarca smanjuje Skendrović i kada se činilo da Zagreb može doći i do drugog gola iz jedne lijepo izrađene kontre domaćini povećavaju na 4-1 i postavljaju konačan rezultat. Napomenimo da je Blažević i ovu utakmicu obranio penal i spasio Zagreb većeg poraza. Ova gostujuća utakmica navijačkog Zagreba bila je posebna po još jedoj stvari, na gostovanje na Gredice došlo je više od 100 gostujućih navijača i time su oborili rekord posjeta na gostovanjima.

Sljedeće kolo Zageb 041 bio je domaćin NK Hrašću iz istoimenog prigradskog naselja. Hrašće je na glasu kao ekipa koja igra grub nogomet i u prvom planu im je obrana, pritisak na suca pa tek onda ako naprave nešto u napadu. Zagreb je u ovu utakmicu ušao kao favorit i sa imperativom pobjede ako želi zadržati priključak za Savom koja je probjedom u prošlom kolu otišla na +3. Zagreb od početka pritišće, ali napadački par Arbutin i Klarić iz nekoliko prilika ne postižu pogodak. Priliku su imali i Pačak i Kolnrekaj, ali niti oni nisu bili precizni. U prvom poluvremenu i Anić umalo postiže pogodak, ali njegov udarac is slobodnog udarca završava na gredi. Drugo poluvrijeme ulaze Išgum i Ćosić, ali niti oni ne uspijevaju zabiti pogodak, također i udarac Krešića pred sam kraj drugog dijela završava na gredi. Utakmica završava 0-0 i ostaje žaljenje za dva izgubljena boda pogotovo ako uzmemo u obzira i da je Sava odigrala neodlučeno na gostovanju kod Omladinca.

Na sljedećem gostovanje, protiv NK Gavrana, Zagreb 041 opet dolazi kao favorit tražeći pobjedu nakon dva prosipanja bodova za redom. Prvi puta ove sezone u početnoj postavi kreću Ilić na lijevom, Tomašina na desnom beku i Kolnrekaj u napadu. Zagreb od početka preuzima inicijativu i u prvih 30 minuta svoje prilike ne iskorištavaju Ćosić, Kolnrekaj i Arbutina kojemu je ovo sedma natjecateljska utakmica bez pogotka. Domaćin je zbijen na svoju polovicu i kada se činilo da će Zagrebaši iskoristiti svoju dominaciju brza kontra Gavrana gdje loše reagira stoperski par i potpuno neočekivano dolazi u vodstvo. Do kraja poluvremena rezultat se nije mijenjao, ali se je ozljedio Pačak kojeg je zamjenio Džanić.

U drugom poluvremenu domaćin se još više zatvara, ali Zagreb ne može naći put do gola, dvije dobre prilike promašuje Arbutina i po jednu Ćosić i Skendrović. I napokon, u 63. minuti, nakon jedne gužve nakon tri kornera u nizu loptu u mrežu gostiju posprema Podrepšak i vraća nadu u pobjedu. Posljednjih 30 minuta utakmice prošlo je u odugovlačenju gostiju i u tom peridu oni dobivaju čak 4 žuta kartona. Prilike su se nizale, a najbolju je u zadnjoj minuti sudačke nadoknade imao Kolnrekaj koji nakon odlične asistencije Ilića izlazi sam pred domaćeg vratara, ali promašuje gol i pobjedu za nekoliko centimetara.

Napokon pobjeda

U osmom kolu u Dugave je stiglo NK Travno, ekipa protiv koje Zagreb 041 u prošloj sezoni ima dvije pobjede i nakon 3 prvenstene utakmice bez punog pljena navijači su očekivali pobjedu i samo pobjedu. Na sreću pobjeda je ostvarena s visokih 5-0. U ovoj utakmici debitirali su Balde Saikou Yaya iz Gvineje, popilarno zvani Badel i novo pojačanje iz Rijeke Ivan Bakarčić bivši igrač NK Orijenta. Na golu je ovoga puta od prve mnute bio Kavelj koji je ovo ljeto stigao baš iz NK Travnog, a zbog izostanka Skendrovića kapetansku traku je po prvi puta u karijeri preuzeo Krpan.

Od samog početka gledamo jednosmjernu utakmicu, prilike se redaju, ali i propuštaju, neprecizni su Klarić, Ćosić, Križanić i čak tri puta Arbutina. I napokon u 31. minuti Arbutina zabija svoj prvi gol u sezoni, Kolnrekaj probija lijevu stranu i dodaje do Arbutine kojemu nije bilo teško sa 3 metra matirati vratar gostiju. Pritisak na gol gostiju se nastavlja, ali s rezulatom 1-0 odlazi se na odmor.

U drugom dijelu i dalje pritisak domaćina koji ovoga puta uspjevaju zabiti gol odma na početku, na 2-0 povisuje Bakarčić u 49. minuti a na 3-0 Jergović u 53. minuti. Šest minuta kasnije Križanić povisuje na 4-0, a konačan rezultat 5-0 svojim drugim pogotkom na ukakmici postavlja Jergović u 63. minuti. Do kraja utakmice dobre prilike promašuju Grosman i Blažević, ali sve u svemu možemo biti zadovoljni i igrom i rezultatom.

Spomenimo da se je na ovoj utakmici Zagreb 041 pridružio stotinama klubova iz Europe koji obilježavaju akcijski tjedan protiv rasizma #footbalpeople, hranu je pripremao kolektiv Okus doma, na bubnjevima su svirali dečki iz Društva Afrikanaca, a za zadovolja nepca pobrinula se Križevačka pivovara sa svojim odličnim točenim pivom.

Popraviti realizaciju

Nakon osam odigranih kola ostaje dojam da je Zagreb 041 mogao biti prvi na tablici. Ekipa izgleda sve bolje – trke i borbe ne nedostaje, obrana je sigurna, vezni red odlično radi u oba pravca, a napadači lako dolaze u prilike. Ono što često nedostaje to je siguran završnica i realizacija koju treba popraviti. Do kraja prvog dijela sezone ostala su još dva gostovanja i zadnja utakmica na domaćem terenu protiv NK Omladinca. Za prvim mjestom zaostatak je dva boda i svi se nadaju da uz tri pobjede u zadnje tri utakmice možemo završiti prvi dio sezone kao prvi i tako si olakšati ulazak u proljetni dio prvenstva. Ekipa je kvalitetna, škola nogometa je u nastajanju, klub kvalitetno radi na svim raznama i nema razloga da se sezona ne završi na prvom mjestu i da sljedeće godine debitiramo u 2. ZNL.