Search
Close this search box.

NK Maribor – “violama” u 2014. cvale ruže, ispadanjem iz Europe novo financijsko izvješće neće biti dobro

Nakon jučerašnjeg euromdash;posrtaja Maribora sigurni smo da će brojke za 2015. biti lošije, pogotovo ako pogledate kako je izgledala 2014. godina mdash; ipak zalihe koje su stvorili, uz pametno vođenje kluba, mogu osigurati dugoročnu stabilnost. Kada smo ih prošle godine analizirali, između ostalog smo naveli: “Maribor je profitabilan i likvidan klub koji ostvaruje rast na svim poljima iz godine u godinu.” Možda je ova izjava preblaga u odnosu na ono što je NK Maribor odradio kroz 2014. godinu.

Ušli u Ligu prvaka preko otočkog velikana Celtica, a ona se sasvim dobro “pofajtali” sa jakim europskim momčadima. Otkinuli su bodove Schalkeu i Sportingu, a odlična atmosfera i remi protiv Chelsea došli su kao šlag na tortu. Posebno treba naglasiti da su bodove uzimali u “živim” utakmicama, gdje su i protivnici itekako imali za što igrati.

Nastup u Ligi prvaka je, osim radosti i uspjeha na travnjaku, donio i značajan financijski bonus klubu. NK Maribor je već prethodnih godina osigurao visoku sigurnost i održivost poslovanja, čime su stvoreni temelji da ovakav “boom” u prihodima bude iskorišten za dodatnu stabilnosti i rast kluba u svim segmentima.

Ako prođete pogledom kroz zadnji stupac bilance kluba, stupac koji pokazuje vrijednosti pojedinih pozicija za 2014. godinu, teško ćete promašiti jednu “cifru”. Onu najbitniju, onu koja sve zanima i onu koju svi razumiju mdash; lova, keš, pare, kinta, novac. 6,9 milja ojra. Toliko Mariborčani imaju na “žircu” sa 31.12.2014.

Da ne ispadnemo baš toliko površni i da ne radimo amatersku pogrešku slijepog gledanja samo jedne brojke, idemo to staviti u kontekst. Što piše na “drugoj” strani, koliko smo “dužni” na isti dan? Piše puno manja brojka. Klub ima nešto manje od 800.000 EUR obveza. Svih, ukupno.

To bi značilo da NK Maribor ima toliko “kešovine” na svojim računima da gotovo 9 puta može podmiriti sve svoje obveze (čak i one koje nisu dospjele). Devet puta. Treba li računati koeficijente likvidnosti, financijske stabilnosti? Heh…

Dobro, ako baš hoćete, možemo dati neke usporedne vrijednosti, da vidimo u koji red veličine ulazi ova brojka. Koeficijent trenutne likvidnosti (novac/kratkoročne obveze) bi prema nekoj školskoj vrijednosti trebao biti barem 0,10.

Basel ima cca 1,20.
Real Madrid ima 0,60.
Hajduk ima 0,015.
Dinamo ima “štamdash;temdash;bolimdash;ku*acmdash;kolikomdash;imammdash;lovemdash;amdash;kolikomdash;obveza”. U prijevodu na jezik civiliziranih ljudi, to bi bio koeficijent od 0,002.

Naravno, potrebno je naglasiti kako ovaj pokazatelj nije ključan niti mjerodavan u analizi likvidnosti nekog poduzeća. U pravilu se gleda cjelokupan iznos kratkotrajne imovine u odnosu na kratkoročne obveze (poželjna vrijednost je 2 mdash; dvostruko više likvidne imovine u odnosu na obveze…Maribor ima 10), jer to daje puno bolju sliku. No, u slučaju Maribora uzeli smo ovaj rigorozan pokazatelj (čitaj: ma briga me za potraživanja i tamo neke zalihe, daj mi reci kol’ko imaš love i kol’ko si dužan na današnji dan), čisto da bi pokazali kako su oni mdash; puni ko brod.

Iz bilance je još potrebno izdvojiti vrijednost kapitala koji je osjetno uvećan u 2014. godini, zahvaljujući ostvarenoj neto dobiti većoj od 6 milijuna eura. Time je vrijednost vlastitog kapitala dosegla gotovo 8 milijuna kuna, što čini 90% pasive bilance. Drugim riječima, samo 10% bilance su ukupne obveze.

Budući da smo se dotakli dobiti, vrijeme je da kroz račun dobiti i gubitka proučimo kako je ta dobit ostvarena.

Za potrebe ove analize, djelomično smo prilagodili izgled Računa dobiti i gubitka, kako bi dobili bolji uvid u stanje stvari. Naime, iz poslovnih prihoda smo izdvojili ulazne i izlazne transfere, što nam daje “čisti” poslovni rezultat u kojeg su uključeni samo tekući poslovni prihodi i rashodi.

U 2014. godini zamjetan je drastičan rast prihoda (prije svega od nagrada UEFAmdash;e), što je rezultiralo povećanom dobiti od poslovnih aktivnosti. Vidljivo je kako je nastup u Ligi prvaka utjecao na porast svih vrsta prihoda (i ulaznice i marketing i sponzori i TV prava), no takva razina natjecanja zahtijevala je i veće troškove. Rashodi 2014. godine su za 50% veći nego 2013. godine (sa 7,2 na 11,2 mil. eur), ali je poslovni rezultat izrazito pozitivan i iznosi 6,4 milijuna eura.

Promatranjem poslovnog rezultata kroz godine, kao i rezultata ulaznih/izlaznih transfera, jasno je vidljivo kako je klub uspostavio poslovanje koje je gotovo neovisno o prodaji igrača, odnosno zaradi na istima. Vidimo da je “transfer bilanca” kumulativno kroz 3 godine donijela svega 3,3 milijuna eura dobiti, dok je ukupna dobit kluba u istom razdoblju veća od 9 milijuna eura. Klubu prodaja igrača ne služi za pokriće gubitaka generiranih iz tekućeg poslovanja, nego služi za stvaranje dobiti.

U teoriji, moglo bi se reći da je NK Maribor došao u situaciju da ima akumuliranu dobit i novčana sredstva koja im osiguravaju mogućnost da imaju negativnu transfer bilancu, odnosno da rade istu stvar kao i najveći klubovi svijeta mdash; više kupuju nego prodaju.

Naravno, to baš i nije tako. Vodstvo kluba mora biti (i vjerojatno jest) svjesno kako razina rashoda od 12 milijuna eura teško može biti održiva bez nastupa u Ligi prvaka. Drugačije rečeno, klub mora imati barem 3mdash;godišnji proračun koji će biti održiv u realnim, očekivanim uvjetima (Liga prvaka svakako nije i ne može biti očekivana svake godine, što su već ove godine osjetili), baziran na postojećem stanju.

Kako je financijska stabilnost kluba iznimno dobra, NK Maribor može čak i planirati poslovanje s manjim gubicima koji će se pokriti iz generirane dobiti prethodnih godina. U tom slučaju rukovodstvo mora voditi računa da povećana ulaganja “danas” rezultiraju povećanim prihodima “sutra”. Veoma je bitno da se ne “zaigraju”, kao što to često biva na ovim prostorima, i krenu u nerealno dizanje proračuna. Iako situacija trenutno izgleda bajno (trenutno samo na papiru, ne i terenu), stvari se vrlo brzo mogu promijeniti.

Na kraju, možemo zaključiti kako je NK Maribor uistinu ozbiljan i uspješan klub. Unatoč tome što je priljev nogometnog talenta u Sloveniji mnogo manji nego u Hrvatskoj ili Srbiji, Viole su pokazale da se kvalitetnim upravljanjem i radom može stvoriti vrhunski rezultati i financijska stabilnost (ako hoćete mdash; neovisnost od poreznog novca), što ostalim klubovima u regiji nikako ne polazi za rukom.


Ivan Prekratrić

Ovaj tekst nastao je uz potporu Fonda za pluralizam u sklopu projekta Demokratizacija sportskih klubova i saveza te pravo na javno informiranje kao podloga za šire društveno djelovanje.


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter