Search
Close this search box.

Nikad “jedinstvenija” Skupština HNS-a

Manje-više sve je poznato za sutrašnju Skupštinu HNS-a. Davor Šuker je jedini kandidat za mjesto predsjednika s podrškom svih županijskih nogometnih saveza, osim Zadarskog. Dovoljno to govori o “jedinstvu” unutar saveza kojeg u svojim izjavama najave Skupštine ističu Vrbanović i Šuker. Samo, da li je stvarno tako? Igor Štimac je na čuvenoj sjednici u Prosincu 2010. dokazao da i nije, uspio je vrlo lako razbiti to jedinstvo i da nije odustao od tužbe, koju je kasnije dobila njegova struja, mogao je biti danas sasvim ozbiljan kandidat. Nažalost, kao puno puta u životu do sada, zbog nedosljednosti zasigurno ne bi dobio ničiju podršku. Prihvatiti mjesto izbornika i odustati od tužbe ne idu pod vjerodostojnost.

Kako je uspio te 2010. doći tako blizu u tako “jedinstvenom” savezu?Naravno, istim lobiranjem kakvim se koristi i druga strana, vjerojatno obećavajući pozicije i mjesta. U savezu će uvijek biti nezadovoljnih jer su “oni drugi” na pozicijama u sudačkoj organizaciji, komisijama, Izvršnom odboru i slično. Posebno pod to ide sustav natjecanja. Lukavi Štimac je umjesto smanjenja liga koje je gurala druga strana, predlagao proširenje liga, čime bi lokalni šerifi opet zauzeli važnije pozicije. Izgubio je u glasovanju 25:24, i to točno za jedan jedini po presudi suda iz 2013. nelegalan glas, čovjeka iz NSŽ dubrovačko-neretvanske koji nije trebao sudjelovati u radu Skupštine. Nakon samo 4 godine Skupština je opet “jedinstvena”, valjda do nekog novog Štimca.

Prema Statutu Skupština odlučuje o izboru predsjednika, a delegati na skupštini su po dva (2) izaslanika županijskih nogometnih saveza i Grada Zagreba te udruga članica. Kod HNS-a je to 1.HNL, koja po najavama gubi te zastupnike od ove sjednice izmjenom Statuta HNS-a (skupština donosi i mijenja Statut). Kao što sam točno pretpostavio u prijašnjim tekstovima, dogodit će se osveta za odbijanje prijedloga HNS-a da preuzme 1.HNL. Osim po ta 2 zastupnika, Županijski nogometni savezi koji imaju više od 100 aktivnih klubova imaju predstavnika više, za svakih idućih 50 aktivnih klubova po još jednog člana, ako imaju više od 12.000 registriranih igrača još po jednog, te savez iz kojeg dolazi predsjednik ima pravo na još jednog člana. Tako recimo Grad Zagreb ima najviše, pet (5) članova, dva (2) kao svaki županijski savez, jednoga (1) jer imaju 15.555 registriranih igrača, jednoga (1) jer imaju 117 registriranih klubova i jednoga (1) jer je njihov predsjednik HNS-a Davor Šuker.

Kako se dođe do broja zastupnika u Skupštini, po broju svih tih igrača i klubova pojedinog saveza ?

HNS ima elektronički sustav Comet u kojem se vode sva natjecanja, klubovi te registracije na području Republike Hrvatske. Sustav je naravno prilično traljav pa imate u splitsko-dalmatinskoj županiji klub iz Župe dubrovačke i slično. Analizom kompletne tablice klubova i igrača iz Cometa s brojkama koje je HNS izbacio dolazi se do nekih drastičnih razlika. Naravno, HNS je vjerojatno “pješke” sve pogledao pa su ti podaci točni (točniji) jer Comet nije ažuriran kako bi trebao. Naime, svakih 5 godina se vrši preregistracija igrača da bi se došlo do točnih podataka. Samo ima i te kako zanimljivih brojeva.

Prvi stupac označava broj zastupnika u Skupštini po pojedinoj županiji na osnovu broja klubova i igrača, u drugoj i trećoj koloni je broj igrača i klubova koje je izbacio HNS, u četvrtoj koloni je broj klubova u Cometu. Zatim redom ide razlika između broja klubova HNS-a i Cometa, pa broj nogometnih klubova, malonogometnih, ženskih, veteranskih, čak i bez imena i podataka, pa bez OIB-a te po nekim gradovima gdje ih je najveći broj.

Posebnom bojom su istaknuti neki neobični brojevi. Tako recimo u stupcu broja klubova koji je HNS priznao imamo četiri saveza s više od stotinu (100) klubova, broja koji donosi zastupnika više. Naravno, ne iznenađuje da su to oni koji su najviše svojim lobijima istaknuti u HNS-u, Grad Zagreb, županija zagrebačka, brodsko-posavska i osječko-baranjska. Posebno zanimljiv je podatak da Grad Zagreb da bi prešao broj klubova i igrača koji mu daju dva (2) čovjeka više na Skupštini ima registrirana čak četrdeset i tri (43) veteranska kluba. Cijeli ostatak Hrvatske ima samo dvadeset (20). Ove ostale županije imaju nogometni klub vjerojatno u svakom naselju s više od tri (3) kuće. Tako osječko-baranjski ima nevjerojatna stotinu i sedamdeset i dva (172) nogometna kluba.

Onim prevratima 2010. godine recimo u spornoj županiji dubrovačko-neretvanskoj imamo registrirano čak sedamdeset (70) malonogometnih klubova koje je izgleda HNS sve brisao pa je razlika između Cometa i HNS-a u toj županiji drastičnih šezdeset i sedam (67) klubova. Umjesto da tu županiju zastupaju tri (3) predstavnika jer sa tim malonogometnim klubovima brojka klubova dolazi do stotinu i šesnaest (116), zastupaju je dva (2) predstavnika jer je broj klubova po HNS-u samo četrdeset i devet (49). Jednako su tim naknadnim prebrojavanjem bez još jednog zastupnika ostale županije splitsko-dalmatinska i vukovarsko-srijemska. Da Comet ne valja i u suprotnom pravcu pokazuje podatak u stupcu razlike u minusu. Nekim županijama su pronađeni neki klubovi, vjerojatno novoosnovani ili zalutali u neku drugu županiju Cometom. Ove razlike ne utječu na broj zastupnika.

Osim nevjerojatne “ekspanzije” malog nogometa u županiji dubrovačko-neretvanskoj, veći broj MNK-a imaju još neke županije, ali ne tako drastično da prelaze broj nogometnih klubova, osim u županiji šibensko-kninskoj. Mnogi klubovi nisu dostavili svoj OIB što je bila obaveza pa tako imamo aljkave saveze. Opet prednjači županija dubrovačko-neretvanska te osječko-baranjska i zagrebačka.

U posljednjoj koloni su gradovi s veliki brojem klubova koji se ističe u njihovoj županiji. Tako imamo Osijek s čak pedeset i dva (52) kluba, od toga nevjerojatnih trideset i devet (39) malonogometnih ili recimo Zagreb koji ima čak stotinu i tri kluba (103) od čega nevjerojatnih trideset i osam (38) veteranskih. Naravno, to nije ništa nelegalno, sve je po Statutu HNS-a i pojedinih Saveza. Recimo, jednostavno neku lokalnu ligu malonogometnih klubova prebaciš pod pasku HNS-a. Naravno, to se radi samo ako kontroliraš tu udrugu sa svojim glasovima da te ta ista liga ne bi svrgnula u tvom savezu. Samo što su se županijski nogometni savezi i tu dosjetili kako to osujetiti pa su recimo većim skupinama malonogometnih klubova dali mogućnost da u županijskoj skupštini imaju samo predstavnika koji zastupa malonogometne klubove. Time dobivaju broj registriranih igrača i klubova, a klubovi ne mogu uticati u Skupštini. Pošteno kao i Dinamov Statut.

I, eto tako dolazimo do nikad “jedinstvenije” Skupštine HNS-a, nakon svih onih razvrata i prepucavanja.


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter