Nastavile se kvalifikacije za Afrički kup nacija

Ovog vikenda odigrane su utakmice 2. kola kvalifikacija za afrički kup nacija a kao što je i običaj na afričkom kontinentu mnogi favoriti polomili su zube na “malim” momčadima.

Program je jedinom utakmicom odigranom u petak započeo u A skupini gdje je Togo sa 2-0 u Džibutiju savladao istoimenu državu.Golove su postigli Akakpo te Floyd Ayite.Iznenađenje se dogodilo u Monroviji gdje je pod teškim uvjetima (kiša i natopljeni teren) domaća Liberija u prvom nastupu na svom terenu od pojave ebole savladala favorizirani Tunis zahvaljujući napadaču Francisu Doeu koji je zabio u 79. minuti.

B skupina donijela je dva iznenađujuća rezultata, prvo je Madagaskar na svom terenu u Antanarivu odigrao nulu sa Angolom a u zatim je Srednjoafrička Republika također na povratničkoj utakmici u svojoj domovini (iz političkih razloga su nekoliko posljednjih domaćih dvoboja igrali izvan države) ostvarila pobjedu, pogocima Mabidea s 11 metara te Gourriera sa 2-0 savladali trećeplasiranu momčad s posljednjeg kupa nacija, DR Kongo.

U C skupini se dogodio povijesni trenutak, reprezentacija Južnog Sudana je ostvarila prvu pobjedu u službenim utakmicama u svojoj kratkoj povijesti , članica CAF-a i FIFA-e su od 2012. godine.Pobjedu nad Ekvatorijalnom Gvinejom donio im je Lual pogotkom u 51. minuti susreta. U drugom dvoboju skupine u Cotonou Benin i Mali su remizirali 1-1.Goste je u vodstvo doveo Diaby u 20. minuti a 14 minuta kasnije Adeoti postavlja konačni rezultat iako su na kraju utakmice domaći preko Sessegnona propustili sjajnu priliku za odnijeti direktnim konkurentima za plasman sva 3 boda.

Iznenađenja su se nastavila u četvrtoj skupini kvalifikacija, D skupini, gdje je Burkina Faso poražena na gostovanju kod Bocvane sa 1-0 apogodak koji je omogućio veliko slavlje punom gledalištu koje je kraj utakmice proslavilo utrčavanjem u teren u Francistownu djelo je Joela Mogorosija. U drugoj utakmici jedina reprezentacija iz prostora Indijskog Oceana koja nije došla do bodova su Komori koji su poraženi kod kuće od Ugande sa 1-0 s tim da su pri tom rezultatu promašili i jedanaesterac. Povratnik u reprezentaciju nakon pola godine traženja kluba (skrasio se na Islandu) Tony Mawejje donio je pobjedu i održavanje 100-postotnog učinka reprezentaciji koja čeka na plasman na kup nacija još od 1978. godine.

Jedna od najefikasnijih utakmica ovog kola odigrana je u E skupini u Gvineji Bisau gdje su domaći euforično dočekali utakmicu s Kongom nakon ostvarenog remija u Zambiji u prvom kolu. Do bodova nisu uspjeli doći zahvaljujući sjajnom napadaču gostijuFerebory Doreu koji je u pobjedi svog Konga 4-2 postigao sva 4 pogotka.Za domaćine je dvostruki strijelac bio Zezinho. ). Ni Kenija u drugom kolu nije uspjela nadograditi na gostujućem bodu iz prvog kola, poraženi su kod kuće od Zambije sa 2-1 iako su poveli preko Olunge nisu uspjeli izdržati te jeZambija zahvaljujući pogocima Kalenga i Mbesume došla do bitna 3 boda.

F skupina je jedina skupina dosada gdje se odvojio dvojac na vrhu s pobjedama u prva 2 kola.Maroko je bez većih poteškoća slavio na Svetom Tomi i Principu sa 0-3, 3 pogotka u 7 minuta Amrabata, El Arabija te Dirara su bila dovoljna za 3 boda. Druga utakmica odigrana je na neutralnom terenu u Kairu,Libija je “dočekala” Kapverdske Otoke te su poraženi 2-1 u dramatičnoj utakmici.Sve je počelo u 45. minuti kada je Al Masri promašio s 11 metara za Libiju, nakon čega u 57. Kay dovodi goste u vodstvo. U 65. minuti novi jedanaesterac za Libiju i novi izvođač – Zubya ali i on je bio neprecizan (u oba slučaja vratar nije obranio udarac, ispriječile su se stativa i greda). Ipak, 5 minuta prije kraja Al Mosrati fantastičnim slobodnjakom zabija za poravnanje da bi u 89. minuti glavni igrač gostiju, Ryan Mendes poentirao za važnu pobjedu otočana.

G skupinu suremijem otvorili Tanzanija i Nigerijau debiju Sundaya Oliseha na klupi gostiju. Debi je neslavno prošao s obzirom da Nigerijci nisu nimalo oduševili igrom te su igrači Tanzanije bili bliže pogotku. U drugoj utakmici favorit je rutinski odradio svoj posao,Egipat je sa 5-1 protutnjao kroz Čada utakmicu je obilježio Morsi hat-trickom.

U H skupiniGana je ostvarila i drugu pobjedu u 2 kola, u izrazito tvrdoj utakmici na lošem terenu u Ruandi uspjeli su probiti čvrste domaćine tek u 87. minuti kada je Wakaso pogodio iz slobodnog udarca. Mauricijus je iznenadio Mozambik na svom terenu te slavio sa 1-0 u drugom susretu ove skupine.

Jedina utakmica na rasporedu u I skupini koja broji 3 momčadi odigrana je u Lagosu gdje je Sierra Leone bila domaćin Obali Bjelokosti te uspjela do kraja održati početnih 0-0.

Sejšeli su u J skupini došli do rijetkog ostvarenja, osvojili su bodu susretu protiv Etiopije na svom terenu, ostalo je 1-1, aAlžir je teže od očekivanog slavio u Lesotu sa 1-3, 2 pogotka za goste zabio je napadač Dinama Soudani a najljepši trenutak utakmice je pogodak iz voleja domaćeg igrača Ralekotija.

K skupina donijela je odvajanjeSenegala na vrhu tablice pobjedom nad Namibijomu gostima sa 2-0 pogocima Kouyatea i Sanea,a Burundi je u drugom dvoboju skupine sa 2-0 u Bujumburi savladao Niger sa 2-0 pogocima Fistona i Papya.

L skupinu obilježili su remiji. Svazi je s Malavijem odigrao 2-2 dok suZimbabve i Gvineja u Harareu ostali 1-1. Poveli su Gvinejci pogotkom Traorea nakon katastrofalne reakcije domaćeg vratara da bi bod Zimbabveu donio Musona.

Posljednja skupina ovog pregleda, M skupina donijela je i jedno iznenađenje za kraj.Mauritanija je sa 3-1 u Nouakchottu savladala Južnoafričku Republiku. Poveli su domaći preko Abeida, da bi se gosti preko Gabuze vratili s igračem manje (isključen Xulu) u utakmicu ali sva 3 boda domaćima osigurali su sjajnim individualnim potezima Beyguili i Moulaye. U drugoj utakmici Gambija je minimalno na svom terenu poražena od Kameruna kojem je to druga 1-0 pobjeda u isto toliko utakmica a pobjednički pogodak ponovno je zabio isti igrač – Aboubakar.

Kvalifikacije se nastavljaju tek u 3. mjesec iduće godine, s obzirom da su u idućim reprezentativnim terminima na redu za odigravanje prvo i drugo kolo kvalifikacija za SP u Rusiji.