Search
Close this search box.

Nadamo se da financijsku reviziju Dinama ne rade u PR službi

Početkom tjedna nas je medijska služba GNK Dinama obradovala slanjem teksta o financijskom rezultatu u 2015. godini, a mediji su nas izvijestili o frenetičnom pljesku kojeg je prezentacija navedenog izvještaja dobila od skupštinara kluba iz Maksimirske 128. Skup objavljenih brojki računovodstveno malo toga znači, ali, sukladno novom Zakonu o sportu, uskoro će i kompletnije izvješće biti javno dostupno, a sumnjamo da će se u njemu naći razloga za pljesak. Bez pravih brojki nećemo prejudicirati ostvarene rezultate, ali zbog Afere Godot gdje se sumnja da kod transfera igrača 50 i više posto ide u “rikverc” na off-shore račune, u klubu koji živi od prodaje sumnjamo da će situacija biti frenetična.

>> Financijska analiza Dinama za 2014. godinu:Od 20 do 270 milijuna kuna obveza u samo dvije godine!

Što smo doznali: Prihod Dinama u 2015. godini je 247.414.533 kune, što je duplo više nego što je zarađeno u 2014. godini, ali i bolje od 2013. kada se također igrala Liga prvaka. Kako je nagradni fond za Ligu prvaka povećan, doznali smo i da su od UEFA-e zaradili 129.646.640,00 kn. Za usporedbu u 2014. zaradili su 23,5 milijuna kuna.

Značajan porast prihoda iskazali su i u prodaji roba i pružanja usluga i to u iznosu od 24 milijuna kuna (dok je prošle godine taj iznos bio oko 11 milijuna). Ovdje bi trebali biti prihodi od ulaznica, TV prava, dresova i suvenira, pa je nejasno jesu li zaista toliko uspjeli povećati prihode u 2015. godini ili je tu knjiženo nešto drugo u odnosu na godine prije? Moguće da je cijelo povećanje ostvareno samo zbog TV prava od Lige prvaka. Na žalost nije objavljeno kolika je donacija Grada Zagreba, a spominjalo se oko 14 milijuna kuna, pa je tu još i Turistička zajednica koja je dala oko 2.4 milijuna kuna. Možda se još poneka gradska tvrtka isprsila u sponzoriranju ili kupnji usluga od Dinama?

>> Bandić našao još jedan način kako da utrpa novce u Dinamo

Iz Dinama su se pohvalili operativnom dobiti u 2015. godini od 3.291.983 kn (višak prije oporezivanja). U trgovačkim društvima takva brojka prikazuje razliku poslovnog prihoda i rashoda, ali nakon nje se rezultatu oduzimaju porezne obveze, kamate, izvanredni troškovi i slično. Tako da bi konačan rezultat mogao ponovno biti minus kao i posljednje dvije godine. Naime, 2013. godine ukupni manjak Dinama je bio 8 milijuna kuna, a 2014.čak 90 milijuna kuna manjka.

Dinamo bi stoga, da nije ušao u Ligu prvaka, bio u teškim financijskim dubiozama već drugu godinu za redom. Ako su ovogodišnji prihodi od UEFA-e bili 130 milijuna kuna, a prošle godine “samo” 23 milijuna kuna, jasno je da bi i ovogodišnji minus, bez Lige prvaka, brojao u desecima milijuna kuna. Treba biti pošten i kazati da bi bez Lige prvaka bili manji i troškovi organizacije utakmica, ali i premija na plaće. U svakom slučaju tri godine takvog minusa približio bi Dinamo i u problematičnu zonu za ostvarivanje Financijskog Fair Playa, po kojemu u tri godine klub može imati ukupni minus od 5 milijuna eura.

Ono što su nam propustili pojasniti brojkom, ali jesu postotkom, pokazuje svu rastrošnost današnjeg Dinama. Naime, prema medijskoj objavi, plaće su porasle za 32,80% u odnosu na prošlu godinu i to, kako kažu, zbog bonusa za ulazak u Ligu prvaka. Ako smo dobro prošle godine raščlanili obveze za plaće – one su iznosile oko 110 milijuna kuna, što znači da je ove godine na plaće potrošeno čak 150 milijuna kuna.

Bilo kojem površnom poznavatelju osnova računa dobiti i gubitka ili bilance sigurno je nevjerojatno da su Skupštini Dinama i prisutnim medijima prezentirali ovako šturo izvješće. Naime, klub čiji su bivši čelnici i aktualni savjetnik suočen s ozbiljnim optužbama međunarodnog pranja novca i stotina milijuna kuna nelegalno izvučenih iz Dinama, trebao bi javnosti i svima onima kojima je stvarno stalno do Dinama predočiti revizorske brojke ovlaštenog revizora. Brojke potkrijepljene komentarima i svim detaljima poslovnih prihoda i rashoda, a ne objaviti nekoliko nepovezanih brojki koji više skrivaju, nego pokazuju. Objaviti prihod, bez rashoda ili još gore objaviti potraživanja, a preskočiti prikazati onu drugu stranu – obveze za rashode i zajmove!? Recimo, sigurno je zanimljivo pratiti trend klupskih obveza koje su na početku 2015. godine iznosile 103.738.197 kuna, dok su obveze za kredite i zajmove bile 167.533.663 kune. Da, Dinamo je prošlu godinu počeo s obvezama koje su veće od godišnjeg prihoda.

Zato su se u Dinamu pohvalili da su na kraju 2015. imali 95.767.049 kn nenaplaćenih transfernih obveza!? Dapače, do ožujka je sve to naraslo na 157 milijuna kuna!? Nije baš neka brojka s kojom se treba hvaliti, jer je jasno da dok Dinamo ima probleme s naplatom svojih obveza, s druge strane uzima zajmove od domaćih i stranih (!) banaka ili možda off shore kompanija, tko će ga znati? Spomenimo i to da su potraživanja na početku 2015. godine bila 125.490.651 kuna, te da su u prošloj godini smanjena na 95 milijuna, ali eto do ožujka 2016. godine su opet povećana.

Bez pravih brojki teško je znati financijsku krvnu sliku Dinama, a iako se negativan trend iz 2014. godine popravio zbog Lige prvaka, ne vidimo da se rizično poslovanje mijenja. Uz sve to, ozbiljne sumnje za kriminal alarm su svakome dobronamjernom da se revidiraju procesi rada unutar kluba. U Dinamu i dalje vjeruju da je umjesto ozbiljne revizije, možda i forenzičke, bitnije dati PR stručnjacima da izrade financijsku objavu rezultata. Sve to neće pokriti realno stanje poslanih i pristiglih računa kao ni potpisanih obveza, ma koliko frenetično pljeskali oni koji bi trebali postavljati ovakva pitanja.


BI

Ovaj tekst nastao je uz potporuFonda za pluralizamu sklopu projekta “Ilegalne potpore u sportu, “legalne potpore” u diskriminaciji.


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter