Search
Close this search box.

MUP Hajduku u 2013. naplatio za osiguranje utakmica više nego Dinamu i Rijeci zajedno

Prošle godine, na osnovu procjene nadležnih policijskih postaja, za policijsko osiguranje utakmica Hajduk je Ministarstvu unutarnjih poslova (MUP) platio 900.000 kn, dok je GNK Dinamo platio 350.000 kn, a HNK Rijeka 200.000 kn iako su potonja dva kluba igrali skupine Europske lige.

– Troškove osiguranja javnih priredbi, prema Zakonu o javnom okupljanju, koji obuhvaćaju angažirane policijske službenike i tehničke resurse unutar prostora sportskog objekta, snosi organizator javnog okupljanja, odnosno organizator sportskog natjecanja. Mjere osiguranja javnih okupljanja provode se planom osiguranja područno nadležne policijske uprave kojim se, na temelju sigurnosne prosudbe, određuje broj policijskih službenika za provedbu planiranih mjera.

Tako su nam iz Službe za odnose s javnošću Ministarstva unutarnjih poslova RH pojasnili kako se određuje broj policajaca na nogometnim utakmicama.

Podatak o naplaćenim troškovima osiguranja još je čudniji ako se zna da su Hajduk, Rijeka i Dinamo odigrali jednaki broj međusobnih utakmica visokog rizika, ali da su, za razliku od Hajduka, druga dva kluba igrali i više europskih susreta. Dinamo je tako odigrao tri susreta u kvalifikacijama za Ligu prvaka ( Fola Esch, Sheriff i Austria), te tri domaća susreta u skupinama Europske lige (Chornomorets, Ludogorec i PSV). Rijeka je odigrala tri susreta kvalifikacija (Prestatyn Town, Žilina i Stuttgart), dok su u skupinama na Kantridu dolazili Vitoria Guimares, Betis i Lyon. Hajduk je odigrao dvije utakmice europskih kvalifikacija, s tim da je prvu, protiv Turnova, igrao pred praznim Poljudom. Treba spomenuti i da je Hajduk u 2013. osvojio kup (zadnja dva susreta su igrana u 2013. i to protiv Slaven Belupa i Lokomotive), dok su Dinamo i Rijeka ispali u ranoj fazi.

Nije tajna da je Hajduk najgledaniji domaći nogometni klub, čiji je prosjek u HNL-prošle sezone bio 11.639 gledatelja + završnica kupa. Postavlja se pitanje je li moguće da policijsko osiguranje splitskog kluba može toliko koštati u odnosu na 5.500 prosječno HNL gledatelja na Kantridi + 5 europskih utakmica više, te 4.234 prosječno gledatelja na Maksimiru s 5 utakmica više? Pogotovo što se policijska represija i broj policajaca skoro pa veći od broja gledatelja najčešće vezuje uz Maksimir? Postoje li drugačije policijske tarife u Zagrebu, Rijeci i Splitu? Je li zaista opravdano ovoliko skuplje (veće?) osiguranje poljudskih susreta? Pitanja su na koja još uvijek nemamo odgovor.

BI


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter