Marcus Rashford – nova ikona Engleske i crvenog dijela Manchestera?

Mladi osamnaestogodišnjak Marcus Rashford polako ali sigurno upisuje se u nogometnu povijest.

Rođen u južnom dijelu Manchestera, Wythenshawe-u, Rashford je prve nogometne korake napravio u lokalnom omladinskom klubu Fletcher Moss Rangersu. Klub je to iz kojeg je također kao dijete u Manchester United došao i Wesley Brown.

Rashford
je svoj debi u prvoj momčadi Vragova upisao protiv danskog Midtjyllanda u uzvratnom susretu šesnaestine finala Europa lige. Prvu utakmicu United je izgubio 2:1 u gostima. Priliku biti u početnoj postavi uzvrata Rashford je dobio zahvaljujuć ozljedi Anthonyja Martiala tijekom zagrijavanja pred utakmicu. Dobivenu priliku Marcus je iskoristio, pokazat će se, na sebi svojstven način. U 63. minuti uputio je prvi udarac i pogodio. Dvanaest minuta kasnije zabio je i drugi pogodak te je odigravši večer iz snova za jednog osamnaestogodišnjaka ušao u klupsku povijest kao najmlađi strijelac u europskim natjecanjima, oduzevši tu čast legendarnom Georgu Bestu.

Nakon dojmljivog debija u Europi, Rashford je tri dana poslije imao i premierligaški debi. U domaćem srazu protiv Arsenala mladić je ponovno zaigrao od prve minute i ponovno oduševio. Iz svog prvog udarca postigao je pogodak u 29. minuti, a tri minute kasnije drugim pogotkom povećao je vodstvo Vragova na 2:0. Veličanstvenu predstavu u svom premierligaškom debiju zaključio je asistencijom za treći pogodak u 65. minuti. Zahvaljujući pogotku na ovoj utakmici postao je treći najmlađi strijelac kluba u Premier ligi u povijesti; iza Federica Macheda i Dannyja Welbecka.

Novi redak u premierligaške povijesne knjige upisao je u velikom mančesterskom derbiju. U gostima protiv Manchester Citya postigao je jedini pogodak na utakmici i time postao najmlađi strijelac u mančesterskim derbijima otkada se igra Premier liga. Ujedno je postao i prvo “dijete” Uniteda koje je zabilo na ovom derbiju; posljednji je bio Paul Scholes u 2010. godini.

Kakva bi to priča o “debi-ubojici” bila da se praksa mladog Rashforda nije nastavila i na reprezentativnom nivou?

U pripremnoj prijateljskoj utakmici Engleske reprezentacije za nadolazeći Euro, u srazu s Australijom, Marcus je počeo od prve minute i opet uspio napraviti isto što i u svom europskom i premierligaškom debiju. U utakmici u kojoj su Englezi s 2:1 pobijedili vrlo dobru Australiju, ponovno je postigao pogodak iz prvog udarca. Nakon 138 sekundi od početka utakmice, Rashford se još jednom upisao u englesku nogometnu povijest. Postigavši pogodak u reprezentativnom debiju postao je najmlađi strijelac debitant u povijesti engleske nogometne reprezentacije.

Zajedno s ovim pogocima, koji će vjerojatno duže vrijeme ostati upisani u engleske nogometne knjige, Marcus je ukupno u svim natjecanjima, što klupskim, što reprezentativnim, u devetnaest nastupa zabio njih devet.

Iako je mladić iz Manchestera u natjecanje s “velikima” ušao u velikom stilu, ne treba pretjerivati u očekivanjima i istrčavati se sa zaključivanjima. Mnogo mladih igrača, ne doduše na ovakav način, nerijetko uđe u seniorski nogomet s upečatljivim i pristojnim predstavama. S druge strane, upravo zbog mladosti i oscilacija koje su neminovne u tim godinama i u toj fazi razvoja nogometaša, mnogi mladi igrači, što zbog problema “u glavi”, što zbog lošeg vođenja od strane trenera, ne ostvare karijere kakve su svojim premijernim nastupima najavljivali.

Međutim, kakvom god se karijera ovog osamnaestogodišnjaka u budućnosti pokazala, nakon tri postignuta pogotka u debijima u trima različitim natjecanjima, nitko ne može zamjeriti što se Englezi pitaju da li je crveni dio Manchestera, zajedno s engleskom reprezentacijom, na dobrom putu da dobije novu nogometnu ikonu.