Search
Close this search box.

Major League Soccer (1) – Kako to rade u Americi

Donosimo vam serijal tekstova o ligi koja sve više privlači pozornost nogometnih medija i fanatika prvenstveno u Europi, a potom i u ostatku svijeta. Radi se o američkoj Major League Soccer, ligi koja od 2007. godine doživljava veliku ekspanziju i procvat. Kako je do toga došlo, kako liga danas izgleda, te koji potencijal ima u budućnosti, pročitajte u serijalu tekstova koji počinjemo današnjim prisjećanjem na povijest, počevši od 1968. godine i početaka profesionalnog nogometa u SAD-u.

MLS je ušla u svoju 21. sezonu, iako joj nitko nije davao više od par godina života u ligaškom sistemu koji je jedinstven u nogometu. Za razliku od nama poznatog sistema, gdje klubovi sklapaju ugovore s igračima, u MLS-u svi igrači potpisuju ugovore s MLS-om. Kao i u drugim američkim sportovima, u MLS-u nema ispadanja i ulaženja u ligu, dok se novim članom lige može postati samo proširivanjem lige nakon što se plati određena svota za ulazak i zadovolje uvjeti (prvenstveno stadion). MLS koristi salary cap, mehanizam koji donosi određenu jednakost među timovima, a koji je popularan i u drugim američkim sportovima. Sezona se sastoji od regularnog dijela, kao i razigravanja nakon čega se dobije prvak – osvajač MLS kupa. Da bi se sve ovo možda lakše objasnilo, moramo se malo vratiti u povijest profesionalnog nogometa u Americi.

North American Soccer League (“NASLrdquo;) – 1968 – 1984

Počeci profesionalnog nogometa u SAD su vezani sNASL, nakon što su se dvije profesionalne lige ujedinile i počele novu ligu sa 17 timova. U početku zbog TV ugovora, suci su dobili instrukcije da sviraju prekršaje ili prekide kako bi se reklame mogle prikazivati u to vrijeme. Prvih nekoliko godina, liga nije budila preveliki interes sve do značajnog proširenja 1974., kada se osam novih timova priključilo, od čega su Seattle, San Jose, Portland, Vancouver imali prosjek od 10,000 gledatelja po utakmici. Zatim se počinju dovoditi zvijezde svjetskog nogometa, Pele i Beckenbauer u New York Cosmos, Best ili Cruyff u Los Angeles…U svojoj 13. sezoni, 1980.godine, NASL je imao 32 tima podijeljena u dvije konferencije (zapad i istok), koje su bile podijeljene u četiri divizije (nešto slično današnjim NBA i NFL ligama). Nakon regularne sezone, igralo se neizbježno doigravanje. To je i godina kada su počeli problemi za NASL, prvenstveno zbog naglog proširenja, kao i zbog financijskih gubitaka jer je većina zarade odlazila na plaće igrača – čak 70%, dok je recimo NFL u to vrijeme trošio oko 40% svog proračuna na plaće igrača. Svake naredne godine, liga se smanjivala, kao i interes za istu, da bi za 1985. ostala samo dva tima koja su htjela igrati ligu, tako da je to bio kraj profesionalnog nogometa u Americi na neko vrijeme.


MLS – Kako smo došli do ovog danas

Nakon što je SAD-u dodijeljeno domaćinstvo SP-a 1994, obećano je da će se raditi na osnivanju profesionalne lige. Nakon uspješnog svjetskog prvenstva i punih stadiona, prevladavalo je mišljenje da je došlo pravo vrijeme da se liga opet pokrene i tako je MLS počela svoju prvu sezonu 1996. s deset timova: Tampa Bay Mutiny, DC United, NY/NJ MetroStars, Columbus Crew, New England Revolution, Los Angeles Galaxy, Kansas City Wiz, San Jose Clash i Colorado Rapids. Poučena ranijim iskustvom i propadanjem NASL, MLS je organiziran kao jedan “entity”, koji je vlasnik svih klubova kao i ugovora s igračima. Vlasnici klubova su ulagači u MLS, te iako samostalno djeluju za dobrobit svog kluba ne mogu kupovati i prodavati igrače ako MLS to ne odobri, kao što se ne mogu ni natjecati protiv drugih timova u MLS-u za potpis nekog igrača. Liga je namjerno dovela većinu američkih reprezentativaca sa SP-a 1994. poput Alexi Lalas, Tony Meola, Eric Wynalda, kao i neka poznatija imena iz svijeta nogometa: Valderrama, Jorge Campos, Etcheverry…Prvo prvenstvo osvojio je DC United dobivši LA Galaxy 3:2 nakon produžetaka, u utakmici u kojoj su gubili 2:0. Tijekom prve sezone odlučeno je da će se igrati doigravanje nakon regularne sezone kao i u ostalim američkim profesionalnim sportovima. Navijači Tampa Bay Mutiny htjeli su obilježiti da je njihov tim osvojio regularnu sezonu pa su pokrenuli inicijativu da tim s najboljim omjerom u regularnoj sezoni dobije “supporters shieldrdquo; i ta inicijativa se pretvorila u stvarnost 1999.godine

Već nakon prve sezone, interes za ovu ligu je opao, da bi nakon 1998 i zadnjeg mjesta Amerikanaca na svjetskom prvenstvu, još više pao iako su se dva nova tima priključila: Chicago Fire i Miami Fusion. Do 2002. liga uglavnom životari što se pokazuje i nestankom dva tima, Tampa Bay i Miami, jer su materijalni gubici jednostavnobili preveliki (po nekim procjenama, preko $350 milijuna). Međutim, i pored svih tih problema, pozitivna stvar bila je da se liga sve približavala pravilima FIFA-e bez amerikanizacije nogometa poput penala nakon neriješenog rezultata ili vremena koje je počinjalo od 45.minute i brojalo unazad. Za nagli porast interesa pomoglo je i odlično izdanje američke reprezentacije na SP-u 2002., gdje su stigli do četvrtfinala, pobijedivši svog najvećeg rivala, Meksiko u osmini finala. 2005. godine u ligu ulaze dvije nove ekipe, Real Salt Lake i Chivas USA, koji time postaje druga momčad iz Los Angelesa. Počeli su se graditi i manji nogometni stadioni, a to jednako kao u svakom američkom sportu znači da ako grad ne želi platiti novi stadion, momčad će se preseliti u drugi grad, jer će se već naći netko voljan platiti izgradnju. Tako je San Jose Earthquakes otišao iz San Jose i postao Houston Dynamo.

Možda i najveći doprinos razvoju MLS-a dalo je novo pravilo iz 2007, “tzv. designated player”,koje je dovelo Davida Beckhama u LA Galaxy, te praktički omogućilo da se igrač može platiti bez ikakvih limita i da samo mali dio njegove plaće ide pod salary cap. Te godine je i Cuauhteacute;mocBlanco potpisao za Chicago Fire, kao i Juan Pablo Angel za New York Red Bulls. Iste godine, liga se proširila i na Kanadu, gdje je Toronto postao novi član MLS-a. Narednih nekoliko sezona, liga se proširuje i skoro svake godine, novi tim ulazi u ligu: San Jose se vratio 2008, Seattle Sounders 2009, Philadelphia Union 2010, Vancouver Whitecaps i Portland Timbers 2011, Montreal Impact 2012, NYC FC i Orlando City u 2013. Chivas USA prestao je postojati prije dvije godine, ali LA FC će biti novi klub koji će se pridružiti MLS-u 2017. ili 2018. godine, jednako kao i Atlanta United i Minnesota United. Beckham još uvijek pokušava dovesti Miami u MLS, ali zapinje oko lokacije stadiona.

Sutra u drugom dijelu pročitajte sve o MLS sezoni 2016.

Lovre Bilonić

Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter