Search
Close this search box.

Maja Bonačić: Sportašima je potreban i kineziolog i psiholog

U vremenu kada pojam “psihologija sporta” čujemo samo kada neka slavna osoba iz sportskih krugova plati ozbiljan danak psihosomatskim bolestima, magistra psihologijeMaja Bonačićobjašnjava nam koliko i sport i psihologija znače za razvoj čovjeka, pogotovo u djetinjstvu. Kako u svom blogu navodi, naša je sugovornica 3 u 1 mama: majka, psihologinja i sportašica. Predsjednica je udruge Oblačić čiji programi nude psihološka savjetovanja, terapiju igrom i kreativne radionice čiji je cilj jednako pravo na zdravo djetinjstvo za svu djecu; u projektu Zaigrana pedala biciklom je proputovala velik dio Hrvatske i održala predavanja o igri kao dječjem jeziku te o poremećajima iz autističnog spektra, a najhrabriji je pothvat selidba na Korčulu gdje osniva centar za ranu intervenciju i dijagnostiku. Životopisu koji je već vrijedan divljenja moramo pridodati i da je Maja Bonačić uspješna triatlonka čija je odličja teško i prebrojati. Kako se psihologija i sport prožimaju, koliko tjelesna aktivnost utječe na dječji razvoj te što današnjem sportu nedostaje da svi aspekti budu zadovoljeni – pročitajte u nastavku.

N+: Po struci ste psihologinja, a istovremeno i uspješna sportašica. Kad ste i kako došli na ideju povezivanja tih dvaju područja?
MB: Krenulo je 2009. kroz rekreativno trčanje, a vrlo brzo se stvorila ona prava trkačka ovisnost. Paralelno sam počela plivati i maratone te sam tada shvatila da volim takav koncept psihološkog napora i testiranje izdržljivosti. Brzo se tu ubacio i bicikl te je tako krenula moja karijera. Osim toga, 3 godine radila sam u Adidas školi trčanja kao trener te sam ondje kroz motivaciju početnika imala prilike vježbati pravu sportsku psihologiju.

N+: Smatrate li bavljenje sportom nužnim za djecu? Kako tjelesna aktivost utječe na razvoj najmlađih?
MB:Naravno. Ima nekoliko benefita, osim očitih za zdravlje i imunitet djeteta. Sport prvenstveno pozitivno utječe na integriranje senzornih podražaja u jednu cjelovitu sliku, što sprječava nastanak bilo kakvog poremećaja senzorne integracije. Dobra senzorna integracija je preduvjet ne samo za kvalitetnu fizičku aktivnost, nego i za dobar školski uspjeh te cjelokupan kognitivni razvoj. Osim toga, djeca razvijaju bolju emocionalnu samoregulaciju te jačaju unutarnji lokus kontrole (mišljenje da su sami odgovorni za svoj ishod u životu).

N+: Djeca i mladi sve ranije ulaze u surovi svijet profesionalnoga sporta, a gube osjećaj za samu igru. Kako to komentirate i imate li savjete za roditelje i trenere talentirane djece?
MB:Igra je primarna i ne smije se zapostavljati ni zbog čega, kako zbog ranog opterećivanja raznim vještinama, učenjem jezika i drugim oblicima školovanja, tako i s profesionalnim sportom. Današnji sustav uglavnom funkcionira na način “samo najjači opstaju”, kroz koji se filtriraju djeca koja su psihološki najotpornija na stres. Pritom djeca koja su osjetljivija “otpadaju” putem s raznim emocionalnim problemima te osjećajem neuspjeha, što dugoročno ostavlja posljedice na njihov razvoj. Čak i ova psihološki najotpornija djeca razvijaju razne probleme, samo ne u toj mjeri da bi odustali. Druga stvar je kad smo mi odrasle osobe pa sami odaberemo tako stresan posao i svjesno snosimo posljedice. Možemo li to isto reći za tu djecu?

N+: Smatrate li da je u današnjem profesionalnom sportu psihologija dovoljno zastupljena kao ravnopravna disciplina?
MB:Nikako. Pritom bih razlikovala kako stvari funkcioniraju vani i kod nas. Vani se ipak prepoznala važnost psihologa, jer je sport stresan posao. Koliko vam treba psiholog u za zaposlenike i bolju efikasnost na poslu, toliko vam treba i sportski psiholog. U Hrvatskoj tu ulogu tradicionalno preuzimaju treneri, koji realno ne barataju svim potrebnim vještinama kako bi se pružila psihološka podrška sportašima i amortizirao utjecaj stresa.

N+: Jeste li se u svom poslovnom životu susretali s nekakvim oblikom diskriminacije? Kako se nositi s predrasudama i utjecati na one koji ih šire?
MB:U poslu nisam, jer sam se na kraju usmjerila na posao gdje su uglavnom žene (dječja klinička psihologija, područje rane intervencije). U triatlonu konkretno postoji diskriminacija u obliku novčanih nagrada, uvijek su višeg iznosa za muškarce. Organizatori to pravdaju činjenicom da je muškarcima teže doći do nagrade, jer ih je puno više u konkurenciji nego žena. Moj odgovor na to je da očito postoji dobar razlog zašto ima više mušaraca nego žena u tom sportu. Po toj logici bi onda i roditelji i zaposleni, kada pobijede nekog tko samo trenira, trebali dobiti duplo veću nagradu, jer su teže došli do nje. Je li meni lakše kao samohranom roditelju četverogodišnjeg djeteta, s punim radnim vremenom, redovito trenirati i odlaziti na utrke ili junioru koji uz sport se eventualno školuje? No to s nagradama je toliko normalno, da kada se i potegne to pitanje, svi se više uzrujaju oko potezanja tog pitanja, nego samog sadržaja pitanja.

N+: Može li sportsko borilište biti mjesto odgoja mladih?
MB:Naravno, ali ne u trenutnom obliku. Sport bi trebao motivirati klince i biti stvar osobnog odabira. Često to nije i onda ostane samo stres koji nepovoljno utječe na dječji razvoj. Zato bi za početak u sportu trebali raditi i stručnjaci koji su se školovali isključivo za rad s djecom, a ne samo stručnjaci koji su se školovali da rade sa sportašima. Dakle, kineziolog i psiholog bi po mom mišljenju za početak bio jedan odličan interdisciplinarni tim, koji bi se idealno nadopunjavali u svom poslu.

Magdalena Mrčela

Ovaj tekst nastao je uz potporu Fonda za pluralizam u sklopu projekta Demokratizacija sportskih klubova i saveza te pravo na javno informiranje kao podloga za šire društveno djelovanje.


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter