Search
Close this search box.

Lovre Kalinić – transfer za mirnu 2017. godinu

HNK Hajduk je službeno sinoć objavio da kapetan Lovre Kalinić više nije njihov nogometaš. Reprezentativni vratar odlazi u Gent, a potpisao je ugovor na četiri i pol godine. Sam transfer oborio je nekoliko rekorda – najskuplji je transfer vratara u povijesti HNL-a, najskuplji je ulazni transfer u povijesti Genta, te je ujedno i najveći vratarski transfer u belgijskoj ligi. Dalmatinski portal objavio je da je zarađena cifra 3.1 milijun eura, a računaju da Hajduku, nakon menadžerskih i agencijskih provizija, ostaje 2.18 milijuna eura. Neki drugi izvori tvrde da klubu ostaje 2.8 milijuna eura. Spominjalo se i 2.5% od budućeg transfera, ali ta cifra je nejasno mala, pa nismo sigurni možemo li se na nju osloniti.

Radi li se na koncu o dobrom ili lošem poslu? To će svaki navijač Hajduka odgovoriti sam za sebe – cijena je uvijek onolika koliko je druga strana spremna platiti. Nakon prošlogodišnje ponude Aston Ville i cifri koje su se vrtjele od 6 do 8 milijuna eura za transfer – sada sve ovo izgleda kao sitnica. Ipak, osim Engleza, gdje Kalinić ne može dobiti radnu dozvolu, koji klub može platiti taj iznos? Traži li uopće vratara neki jači europski klub bolje platežne moći? Mogu li srednji klubovi platiti više od 3.1 milijuna eura? Kinezi? Bi li Kalinić uopće otišao u Kinu? U javnosti se baratalo o zadovoljavajućem transferu za vratara u visini od 3.5 do 4 milijuna eura – čemu je Hajduk došao blizu. To što je cifra koja ostaju klubu na koncu puno manje kad se odbiju provizije – to je već druga tema.

Možda se moglo pričekati i da službeno počne prijelazni rok pa nastaviti s licitacijom? Ali, tko može tvrditi da bi cijena uopće rasla? Ponuda Genta možda je bila i kratkog vijeka, najave ostalih ponuda očito nisu ulijevale povjerenje klupskom vodstvu da će se ostvariti, a uostalom nešto se pitalo i igrača. Što bi se dogodilo da se Kalinića nije prodalo u ovom prijelaznom roku? Proljeće kakvo čeka Hajduk je obzirom na trenutno stanje na ljestvici bez rezultatskog motiva, a Kalinić je igrač koji je već sedam sezona u HNL-u i želi otići? Koga bi iznenadilo još jedno turobno proljeće u kojem su Bijeli osigurali Europu, ali ne mogu ni gore ni dolje na ljestvici? Bi li u takvim okolnostima cijena Kaliniću pala ili rasla? Ako ćemo gledati protekle sezone, veća je vjerojatnost negativnog scenarija. Uostalom, ovo je već treći prijelazni rok u kojem se intenzivno traži klub za Kalinića i cijena transfera blizu postignute (osim Villine) do sada nije dolazila. Jesu li stoga u klubu na osnovu ocijenili da je bolje uzeti vrapca u ruci, nego čekati goluba na grani? Ili su mogli, s obzirom na to da su financije ipak stabilne, mogli čekati dok ne dođe bolja ponuda i biti sretni s vrhunskim golmanom?

Zbog svega navedenog nezahvalno je procjenjivati je li se moglo bolje. Ostaje samo pitanje vjerujete li da je sadašnje vodstvo kluba odradilo najbolji mogući posao ili ne? A čak i odgovor na pitanje povjerenja vodstvu kluba mnogi će moći dati tek kroz duži vremenski period kada će se potezi koje vuku posljednjih mjeseci pokazati kao dobri ili loši. Uostalom, za sam Hajduk će puno bitnije pitanje biti gdje će se i na što potrošiti zarađeni novac i u konačnici što će biti s potencijalima koji dolaze nakon Kalinića. Dante Stipica već dugo čeka svoju priliku i pružio je par dobrih partija krajem ove jeseni. Javnost puno više nade polaže u Ivu Grbića (Hajduk B) i Karla Leticu (posudba Rudeš). Kad svim tim igračima dodate da su u klubu doveli i Tihomira Bulata, iznimno cijenjenog mladog stručnjaka s UEFA A licencom za treniranje vratara, prodaja Kalinića ove zime, te uigravanje novog vratara za sljedeću sezonu budi nadu da je sve ovo dio cjelovitijeg i dugoročnijeg plana. Uostalom, u klubu se sada oslobodila i najveća godišnja plaća čime se otvaraju nove mogućnosti.

Ozbiljna karijera Lovre Kalinića započinje stipendijskim ugovorom koji potpisuje s Hajdukom u ljeto 2006. godine na dvije godine, pa zatim još jedan na godinu (do 2009.), da bi u siječnju 2009. godine potpisao profesionalni ugovor. Na golu Hajduka tih godina bio je Danijel Subašić (odlazi u sezoni 2011/12 kada ga mijenja Goran Blažević – za vrijeme trenera Miše Krstičevića). Kalinić je pak taj period proveo na posudbama u Junaku, Novalji i Karlovcu odakle se vraća na početku sezone 2013/14. Dok je jedinicu čvrsto držao Blažević, pričalo se o iznimno talentiranom vrataru Kaliniću koji je čekao svoju priliku, a samog Blaževića se nekoliko transfernih rokova pokušavalo prodati. Navodno, od tog perioda datira i prvi aneks ugovora kojim su Kalinić i njegov menadžer Siniša Šošo, produžili vjernost klubu uz uvjet da brani (imali su klauzulu o minimalnom broju utakmica). Kako klub to nije ispoštovao Kalinić je, pričalo se, bio na korak od dobivanja slobodnih papira, ali je na koncu potpisan novi ugovor – ovog puta uz proviziju od buduće prodaje. Upravo je navedeni postotak najveći “problem” današnjeg transfera, jer 3.1 milijun eura za vratara ne izgleda loše, ali je skroz duga priča ako je točno da je to “samo” 2.1 milijun.

Dolaskom trenera Igora Tudora Kalinić zauzima svoju jedinicu. I s njim je imao turbulentno razdoblje, pa je tako početkom sezone 2014/15. na golu bio Dante Stipica, dok Kalinića nije bilo ni na radaru. Spominjalo se da je to rezultat svađe Tudora s trenerom vratara Tonćijem Gabrićem, a pričalo se i da Tudor traži da mu se daju slobodni papiri, što je srećom tadašnja uprava odbila. Do dana današnjeg javnost nije doznala što se točno događalo na relaciji trener-igrač, ali u konačnici je perspektivan golman vraćen u momčad nakon kikseva Stipice u Karagandyu.

Tako je, osim nedavanja provizija na buduće transfere, strategija o tome tko je potencijal i kako će se razviti nasušno potrebna Hajduku, jer je priča o Kaliniću očito mogla završiti sasvim drugačije.
Kad smo već kod kuloarskih priča, treba spomenuti i da je po njima Kalinić odbio Zdravka Mamića i prelazak u Maksimir. Što je svakako karakteristika koja se cijeni u Splitu, pa makar bila i nikad potvrđena priča.

Kalinić je pak pod trenerom Burićem doživio pravi procvat. Stoga je ove jeseni i produljio vjernost klubu do 2021. godine i time postao najplaćeniji igrač u svlačionici – zasluženo, s obzirom na igre. Ove sezone propustio je i dosta susreta: od 20 utakmica, zbog ozljeda, branio je na njih 13, dok je ostalih 7 igrao Dante Stipica.

Kalinić se tako oprašta od svog Splita i Hajduka, službeni Hajduk od njega, kao i navijači koji ga na društvenim mrežama pozdravljaju i komentiraju njegov odlazak. Jedino u što smo trenutno sigurni je da je prodaja Lovre Kalinića nešto što se u klubu očekivalo i ostvarilo, da je novac dobiven za njega rekordan i za Hrvatsku i Belgiju kada su u pitanju golmani, te da se u Hajduku ne bi trebali brinuti za budućnost na vratarskoj poziciji. Odgovore na mnoga ostala otvorena pitanja i tako nam na kraju daju vrijeme i budući financijski (i ostali) izvještaji iz kluba.

Bojan Islamović


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter