Search
Close this search box.

Liga „Tko manje“

U Dalmaciji se iz dosade razvila kartaška igra “tko manje”. Umjesto da se dobije pobjednika po najvećem broju bodova ili kako se oni u Dalmaciji zovu mdash; punata, igra se opstrukcijom pravila igre, a pobjednik postaje onaj tko prikupi najmanji broj punata. Naš najviši rang natjecanja bi u drugom dijelu mogli nazvati upravo tako.

Hajduk
i Lokomotiva su na samom dnu tablice drugog dijela prvenstva, a bore se za europska natjecanja. Za razliku od njih, najveći postotak uspješnosti u osvajanju bodova drugog dijela imaju klubovi sa dna. Tako Zadar osvaja čak 12% više bodova nego što u prosjeku ukupno ima. Apsurd je još veći ako pogledamo kompletnu tablicu pa su u minusu prvih pet plasiranih (Hajduk, Lokomotiva, Rijeka, Dinamo, Zagreb), a u plusu posljednjih 5 plasiranih (Zadar, Istra, Osijek, Sl.Belupo i Split).


Osim izdvojenih Dinama i Rijeke ostali klubovi su se na toj tablici poredali u 3 boda razlike što govori o izjednačenosti (ne)kvalitete. Ovo je i velika sramota onih klubova koji se smatraju stabilnim prvoligašima željnih europskih natjecanja (Hajduk, Split, Lokomotiva, Zagreb). Na temelju čega oni baziraju svoje ambicije? Hajduk može samo podršku publike “izvoziti” u EU, pri tome mislim i na prihode marketinga koji se bazira upravo na toj podršci. Lokomotiva kao surogat majka Dinama koji je izgubio plodnost ne može sama igrati ni županijsku ligu. Čak ni kvotu lokalno treniranih igrača ne može ispuniti jer u posteljici nema mjesta od natrpanih Dinamovih. Split je više projekt izgradnje stanova, a ne nogometnog kluba. Vlasnik Žužul je sam izjavio da o sljedećoj sjednici Gradskog vijeća, gdje se odlučuje o GUPmdash;u grada, ovisi budućnost RNK Splita. Bitnija je nego finale kupa Hrvatske. Kako i neće biti kad je gubitak za 2014.godinu iznosio 6 milijuna kuna, što čini čak 16% ukupnog rashoda. U tom društvu najozbiljniji izgleda Zagreb s dosta igrača iz svoje škole, a koliko su oni ozbiljni dovoljno govori da im je predsjednik kluba i trener. Bez licence. Vrlo blizu su po bodovima Hajduku koji ima 4 puta više zaposlenih, 4 puta veći trošak i 200 puta više navijača.

Igru tko više igraju Zadar, Istra i Osijek. Ne zna se tko više duguje igračima plaća. Usprkos pretvorbama Zadar i Osijek su na granici raspada, ako ne i ispod te granice, a Istru je vlasnik prodao. Osijek po tko zna koji put spašava grad Osijek. Njihovi financijski rezultati za prošlu godinu su katastrofalni, na rashod od 14 milijuna kuna oni imaju 32% gubitka (4,5 milijuna kuna). Zadar još nije izbacio svoje financijske rezultate, ali po medijima trebat će novu pomoć grada. Svejedno i tako demoralizirani na terenu i na tablici drugog dijela bolji su od Hajduka i Lokomotive. Pitanje je samo zašto se oni uopće trude ostati u ligi kad im ona donosi samo još veće dubioze? Jednostavno zato što ovakvom organizacijom rada potonućem u drugu ligu praktički nestaju. Je li krajnje vrijeme da klub počnu graditi na zdravim osnovama, ma kakve one bile? Ovako očekuju samo da ih umjetno u ligi održava Zdravko Mamić, bilo posudbama bilo najčešće preplaćenom kupovinom nekog talenta koji kasnije nestane.

Realno, naša prva liga bi trebala brojiti 6 klubova. Europu ne trebaju ni igrati. Kako objasniti da Rijeka prošlu godinu završi u minusu od 14 milijuna kuna usprkos plasmanu u skupine Europske lige? Kako objasniti da po prvotnom planu o novom stadionu na Kantridi kapaciteta 14.600 gledatelja i mogućim proširenjem, sada prema prosjeku od 5.000 gledatelja u ligi, izgleda realniji kapacitet od 10.000? Godišnji izvještaj za 2014.godinu i posjeta na stadionu ne uklapaju se u “lijepu priču”. Rijeci se događa ono što i Hajduku 2009.godine, veliki planovi, velika ulaganja, a mogu biti samo vječno drugi. Odmah iza neprikosnovenog Dinama, koji skupo plaća cijenu tog uspjeha. Gubitak od 90 milijuna kuna i proračun baziran na rizičnim osnovama, ovisan o prodaji igrača i plasmanu u Ligu prvaka jednostavno je pukao prošle godine. Čak 43% gubitak iznosi u odnosu na ogroman rashod od 211 milijuna kuna. S puno manjim proračunima od oko 75 milijuna kuna Maribor, BATE, Ludogorec, APOEL i Malmouml; su ušli u skupine Lige prvaka i pokazali koliko u stvarnosti braća Mamić loše rade posao. Teško mogu sumnjivi medijski napisi izbrisati ovu istinu. Nakon ovih brojeva je jasno zašto se Zdravko Mamić grčevito bori da opstane na vlasti, kako u Dinamu tako i u HNSmdash;u. I sve će napraviti da bude prvak jer mu je to jedini mogući izvor prihoda.

Ovome treba dodati da je interes za ligu, u kojoj se sve zna i u kojoj je (ne)rad i (ne)znanje HNSmdash;a jednostavno uništilo nogomet, katastrofalan. Samim time prihodi od sponzora i TVmdash;a su nikakvi. Ovakva liga nikoga ne zanima. U ovakvu ligu neće doći niti jedan ozbiljniji ulagač u klub, pobjeći će glavom bez obzira od ove močvare, uložit će svoja sredstva u bilo koju urednu europsku državu sa vladavinom prava i sređenim nogometnim savezom. Sada se opet pokušava preko predsjednika Davora Šukera i ministra Mornara gurati regionalna liga. Zar je zaštita kapitala jednom čovjeku toliko vrijedna da može nacionalni nogomet isporučiti na pladanj balkanskoj močvari? Zbog čega? Zbog toga što su Partizan i Crvena Zvezda u sličnim dubiozama kao i Dinamo?

Hrvatskom nogometu treba jednostavno formatiranje (reset). Kompletan. Dugogodišnje ponašanje HNSmdash;a jednostavno je uništilo nogomet. Dodvoravanje novcima jednog čovjeka, sudački kriminal, afere namještanja. Nikakva struka. Samo recite. Svega ima kod nas. Osim znanja.

Šteta jedino ovih Bogom danih mladih talenata koji se natječu u ovakvoj “tko manje” ligi.


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter