Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo u afričkoj zoni ušle u finalnu fazu (VIDEO)

Za razliku od preostalih kontinenata koji u ovom ciklusu kvalifikacija za Rusiju igraju 2 natjecateljska kola u Africi je odigrano samo jedno koje je kompletirano ovog vikenda a u 10 utakmica postignuta su 22 pogotka, od čega u dvije utakmice gledatelji nisu vidjeli pogotke.

Skupina A

DR Kongo, kojeg mnogi vide kao ekipu koja bi mogla pomrsiti račune Tunisu s lakoćom se obračunao s Libijom i slavio sa 4-0 pred 80 000 gledatelja na rasprodanom Stade des Martrysu, stadionu gdje je jedna od najboljih atmosfera u cijeloj Africi. Ofenzivna linija koju je predvodio dvojac Bolasie i Mbokani terorizirala je obranu Libije i pobjeda je mogla biti još viša da su u brojnim akcijama bili koncentriraniji. Libija je samo sat vremena nakon ovog poraza smijenila izbornika Javiera Clementea.

U drugom susretu odigranom u Monastiru Tunis je dugo lomio otpor Gvineje, da bi u 59. minuti Abdennour iskoristio manjak koncentracije u gostujućoj obrani nakon prekida. Potvrdu 3 boda donio je Akaichi koji je zabio poslije lijepo odigranog kontranapada za konačnih 2-0.

Skupina B

Skupina smrti u kojoj se nalaze 3 kontinentalne velesile Alžir, Kamerun te Nigerija, uz Zambiju uvijek spremnu zapapriti svima. Na Ndola stadionu svoju prvu pravu kompetitivnu utakmicu na klupi Nigerije imao je Gernot Rohr te je iako njegovi igrači nisu briljirali odnio 3 izuzetno važna boda zahvaljujući golovima mladih nada Iheanacha i Iwobija. Zambija je kao i uvijek igrala oku dopadan nogomet ali ih koči uvijek ista boljka posljednjih 10ak godina, slaba realizacija, Mbesuma je samo uspio ublažiti poraz pred kraj susreta.

U drugom dvoboju, ujedno i derbiju kola, u Blidi na Mustapha Tacker stadionu Alžir i Kamerun su podijelili bodove. Domaćini su poveli preko Soudanija poslije kornera početkom susreta da bi sredinom poluvremena Moukandjo postavio ispostavilo se konačnih 1-1 s kojima će puno zadovoljniji biti izabranici Huga Broosa.

Skupina C

Jedna od dvije utakmice bez pogodaka viđena je u ovoj skupini, a to je dvoboj Gabona i Maroka. Obje momčadi su nastupile izuzetno oprezno kako ne bi napravili krivi korak u početku kvalifikacija a najbolju priliku imao je Aubameyang kad a mu je udarac glavom iz blizine obranio gostujući vratar Munir. Gabon će morati u idućim dvobojima popraviti distribuciju lopte do svojih napadača Aubameyanga i Evoune ukoliko žele vidjeti Rusiju.

Obala Bjelokosti je u drugom susretu ove skupine osmominutnim blitzkriegom u 1. poluvremenu došla do 3 boda slavljem 3-1 nad Malijem. Gosti su poveli preko Yatabarea ali Slonovi, gdje većina slabije aktivnih pratitelja neće znati većinu njihove postave koju isključujući Gervinha i Auriera predvode Kessie, Seri, Bailly, Kodjia… se vraćaju golovima spomenutog Kodjie, autogolom Coulibalya te Gervinha.

Skupina D

Jedna od gledljivijih utakmica kola bila je ona odigrana u Ouagadougouu gdje je domaća Burkina Faso predvođena sjajnim ofenzivnim kvartetom Nakoluma, Pitroipa te braćom Traore dominirala cijelom utakmicom protiv Južnoafričke Republike da bi na kraju jedva došli do boda. U utakmici punoj uzbuđenja Burkina Faso je promašila dva jedanaesterca, Pitroipi je obranio Khune u kod 0-0 u 9. minuti a u 88. minuti stariji brat Alain Traore je kod 0-1 (Furman doveo goste u vodstvo 10 minuta ranije) prebacio je cijeli gol. Ipak, u nadoknadi Banou Diawara zabija za 1-1 donosi zasluženi bod domaćima.

Favorit ove skupine Senegal je na svom Leopold Sedar Senghoru relativno lako savladao Zelenortske Otoke sa 2-0. Otočani su imali prvih 10ak minuta prvog te 20ak drugog poluvremena gdje nisu djelovali loše ali nisu uspjeli doći do gola. Za Senegal su zabili Balde Keita na svom debiju, a po svemu prikazanom riječ je o velikom pojačanju za Terranga Lionse dok je drugi pogodak zabio Moussa Sow odmah po ulasku u igru na svom povratku u reprezentaciju (izbornik Cisse ga pozvao nakon što se odlučio vratiti iz Azije u Europu).

Skupina E

U E skupini možemo reći i najveće iznenađenje gdje je Gana prosula bodova kod kuće protiv Ugande a posebno zabrinuti moraju biti što unatoč užasnom terenu nisu stvorili niti jednu priliku za gol iz igre. S druge strane ovaj bod je samo dokaz dobrog rada Milutina Sredojevića u Ugandi s kojom je prošli mjesec osigurao Kup nacija po prvi puta nakon 1978. a vrijedi istaknuti i da Gana nije savladala Ugandu u posljednja 3 susreta.

Egipat je iskoristio kiks Gane te slavio u Brazzavilleu kod Konga sa 2-1 i to teškom mukom. Domaći “crveni vragovi” koji su igrali bez nekoliko otpisanih zvijezda nakon neuspjeha u kvalifikacijama za kup nacija su dominirali prvih pola sata i to iskoristili za vodstvo pogotkom Dorea da bi Egipat, kojem je plan igre bio izbacivati Salaha u kontre upravo preko istog izjednačio pred poluvrijeme. Salah je i u nastavku bio ključna figura kada je pobjegao obrani i asistirao Saidu za drugi pogodak. Do kraja je Kongo napadao i promašio nekoliko izglednih prilika ali nije uspio do boda.