Kvalifikacije za SP 2018 – stanje u Aziji i Sjevernoj Americi

Utakmicama trećeg kola drugog kruga azijskih kvalifikacija te utakmicama trećeg kruga u zoni CONCACAF kompletirane su ovomjesečne utakmice kvalifikacija za SP u Rusiji.

Zona AFC

Nakon mnogobrojnih pobjeda domaćina prošlo kolo, ovo kolo je bilo kolo gostiju, slavili su u 13 od 15 dvoboja.

U skupini A odigrana je jedna od izjednačenijih dvoboja ovog kola, Palestina je pred 15 000 svojih navijača u Al Ramu dočekala favorizirani UAE te su uspjeli izvući vrijedan remi (0-0) te ostati u borbi za prva 2 mjesta. Utakmica u Maleziji nije dovršena jer su nakon što je Saudijska Arabija preokrenula rezultat sa 1-0 na 1-2 u 76. minuti navijači počeli bacati predmete i stolice na teren te se čeka službena odluka Fife iako je za očekivati da će 3 boda ovdje pripasti Saudijcima.

Jordan se u B skupini oporavio od kiksa proteklo kolo i remija s Kirgistanom te je pogocima Deeba (x2), Amaraha i Al Bakhita savladao Bangladeš. Australija je također bila uspješna, Tadžikistanci su se držali dobro do 57. minute ali su poraženi na kraju sa 3-0. Strijelci za Soceroose su bili Milligan i Cahill dvaput.

C skupina donijela je dvoboj dvije ekipe koje u dosadašnjim nastupima nisu primile pogodak, Hong Kong i Katar. Na kraju se nijedna momčad više ne može s tim podičiti ali više razloga za slavlje ima reprezentacija Katara koja je slavila sa 3-2. Bouddiaf, Hasan i Musa su doveli Katar do vodstva 3-0 a poraz su ublažili Bai i Godfred . Maldivi su se u drugom susretu odrekli domaćinstva na svom terenu zbog uništenog terena u Maleu te su u Kini dočekali Kineze. Kinezi su to iskoristili i slavili sa 3-0.

Nakon što im je prošlo kolo Iran zabio 6 komada, Guam je u D skupini produžio svoj neporaženi niz na svom terenu, remizirali su 0-0 s Omanom. Indija je u trećoj utakmici ostvarila i treći poraz, Iran ih je golovima Azmouna, Teymouriana i Taremija savladao sa 3-0.

0-12 gol razlika je utakmica odigranih u E skupini. Sirija je na prepunom stadionu u Phnom Penhu (35 000, što bi tek bilo da imaju respektabilniju reprezentaciju?) slavila sa 6-0 kod Kambodže,
a istim rezultatom u Iranu Japan je savladao Afganistan.

F skupina je skoro bila najplodonosnija za domaćine, ali u tome ih je ispriječila sudačka nadoknada u Taipeiju gdje je Vijetnam savladao domaćine sa 1-2 golom u 92. minuti zahvaljujući Tran Phi Sonu.
U drugom dvoboju, možda i najizjednačenijem ovog kola, Tajland je dočekao Irak. Iračani su poveli preko Merama i njihove legende Mahmouda sa 0-2 ali u posljednjih 10 minuta domaćini do vrijednog boda dolaze preko Theeratona i Mongkola.

Južna Koreja i Kuvajt nastavili su svoj stopostotni niz i u trećem kolu G skupine te je postalo jasno da će oni odlučivati o prvom mjestu u skupini. Kuvajt je sa 2-0 slavio u Laosu golovima Nassera i Al Mutawe dok su Južnokoreanci sa 3-0 protutnjali kroz nezgodno gostovanje u Libanonu. Pobjedu su im donijeli Jang, Ali autogolom te Kwon.

U posljednjoj skupini, skupini H, Bahrain je u Dohi sa 4-0 pobjedio Jemen pogocima Babe, Al Husainija, Omara i Adnana a Uzbekistan je nastavio svoj stopostotni učinak pod novim trenerom Babayanom, sa 5-1 su slavili u Manili na Filipinima. Rashidov i Ahmedov su bili dvostruki strijelci , Ahmedov je dodao jedan a jedini pogodak za Filipine djelo je Shrocka.

Zona CONCACAF

Poznati su i svi sudionici četvrtog kruga kvalifikacija u CONCACAF zoni, onima koji su u tom krugu bili izravno pridružili su se Haiti, Sveti Vincent i Grenadini, Kanada, Jamajka, El Salvador i Guatemala.

Haiti je sa ukupnih 6-1 savladao Grenadu, Sveti Vincent je s ukupnih 3-2 bio bolji od Arube, Belizeu je na kraj stala Kanada ukupnom 4-1 pobjedom a najviše muke imala je Jamajka pogotkom u 89. minuti došla do prolaza protiv Nikaragve i slavila s ukupnih 4-3.

Srednjoamerički predstavnici su također bili uspješni, El Salvador je sa 2 puta po 1-0 bio bolji od Curacaa a Guatemala je poraz od 0-1 iz prve utakmice unatoč brojnim promašajima anulirala 2-0 pobjedom kod kuće nad Antigvom i Barbudom te prošla s ukupnih 2-1 .

U četvrtom kolu u skupini A igrat će Meksiko, Honduras, El Salvador i Kanada, B skupinu činit će Kostarika, Haiti, Jamajka, Panama a C SAD, Trinidad i Tobago, Sveti Vincent i Grenadini te Guatemala.

Kvalifikacije se nastavljaju idući mjesec u azijskoj zoni a osim njih na rasporedu su još i prve utakmice u afričkoj te južnoameričkoj zoni.