Search
Close this search box.

Kultni stadioni – Bökelberg

Kada pričamo o modernom nogometu, jedna od pojava neodvojivih od tog pojma su i moderne nogometne arene – uzmimo Arsenalov Emirates ili novi Lilleov Stade Pierre-Mauroy čija je suština i svrha ekonomska isplativost kroz dovoljan komfor za viši srednji sloj i bogatije, multipraktičnost i privlačenje one stereotipne skupine “obitelji s djecom” koju izgleda samo natkrivena sjedala s držačima za sokove kao u kinu mogu privući, pa koncerti, hoteli i trgovački centri…

No, kao što ste već shvatili ako ste pratili ovaj serijal našeg portala, mi idemo u drugu krajnost u potrazi za jednom gotovo izgubljenom nogometnom kulturom – goli beton, stajaće tribine i bogata povijest koju stadion nosi glavni su kriteriji za odabir sretnika kojeg ćemo vam predstaviti.

Ovaj put ćemo u Njemačku gdje se nalazio jedan od istinskih nogometnih hramova koji zadovoljava sve ove kriterije i nadmašuje ih. Iako je prva asocijacija vjerojatno bio Westfalenstadion dortmundske Borussije, otići ćemo nešto više na jugozapad – klub je opet Borussia, ali ona iz Mouml;nchengladbacha. Dobrodošli na, sada već bivši, Bouml;kelbergstadion.

Foto: manschaftsbus.de

Borussia MG je od svog osnutka 1900. igrala na manjem igralištu u sklopu sportskog društva “Borussia”, a kako je Mouml;nchengladbach tih godina na prijelazu stoljeća brzo rastao i dosegao 60 000 stanovnika (samo 50-ak godina ranije nije imao ni pet tisuća) nužan je bio pravi, veliki stadion.

Klub je 1914. kupio zemljište pod imenom “De Kull” na kojem se prethodno vadio šljunak, a na kojem će se kasnije nalaziti Bouml;kelberg. Iako je gradnja počela te 1914., zbog Prvog svjetskog rata je otvoren tek u rujnu 1919. pod imenom “Westdeutsches Stadion“. Izgrađen na prirodnoj zemljanoj kosini i sav u zelenilu, dobio je nadimak “Naturstadion” i imao kapacitet od čak 40 000 ljudi.

Od tad pa sve do sredine šezdesetih živio je Bouml;kelbergstadion poprilično mirno osim onih ratnih godina kada ga je kao bazu koristila britanska vojska, ali 1962. dobiva proširenu istočnu tribinu, a ’66. i krov na suprotnoj, zapadnoj tribini. Nakon tih rekonstrukcija i modernizacija koje su uključivale izgradnju pravih betonskih tribina umjesto dotadašnjih nesigurnih (pogotovo u kišnim uvjetima) zemljanih nanosa, kapacitet se ipak smanjio – sada je bio 34 500 ljudi.

Gledajući tlocrt stadiona, zapadna tribina bila je jedina koja je imala stolice i krov dok su preostale tri bile namjenjene za stajanje, nenatkrivene i izuzetno strme.

Foto: static.panoramio.com

Rekonstrukcija stadiona bila je samo uvod u zlatno doba Borussije iz Mouml;nchengladbacha. Od formiranja Bundeslige 1963. pa do danas nijedan klub nije cijelo desetljeće tako uspješno parirao, pa i zasjenio Bayern kao Borussia Mouml;nchengladbach tih sedamdesetih godina.

U tom se razdoblju sjeverna tribina (Die Nordkurve) istakla kao mjesto skupljanja najglasnijih navijača. Ubrzo se Njemačkom i Europom proširio glas o novoj ekipi koja upravo nošena atmosferom na Bouml;kelbergstadionu pobjeđuje sve redom. Tome je svjedočio i jedan igrač Borussije iz tog vremena, Herbert Laumen, koji je 1972. prešao u Werder i kasnije rekao da je, iako mu je financijski bilo isplativije, požalio što nije ostao u Mouml;nchengladbachu upravo zbog atmosfere koja je u Bremenu, usporedbi s Bouml;kelbergom, bila poprilično mirna.

Sjeverna tribina / Foto: static.panoramio.com

Od 1970. do 1980., momci iz grada od tada već 150 000 stanovnika (koji je, usput rečeno, 1970. bio tek 44. naselje po broju stanovnika u Njemačkoj) uzeli su 5 naslova prvaka naspram Bayernova 4, jedan DFB-Pokal, dva 2. mjesta u prvenstvu uz još dva naslova osvajača Kupa UEFA 1975. i 1979. i još dva nastupa u finalu tog europskog natjecanja 1973. i 1980. godine.

Pod trenerom Hennesom Weisweilerom (po kojem njemačka trenerska akademija danas nosi ime) i s mladim, domaćim igračima kao što su Jupp Heynckes, Berti Vogts i Guuml;nter Netzer igrali su nogomet čiju napredniju varijantu i danas gledamo u Bundesligi; brzo, okomito, agresivno i kao cjelina,i bili su senzacija u ligi koja takav ritam nije mogla pratiti.

Foto: Pinterest

Uvijek će ostati pitanje “što bi bilo kad bi bilo” i dokle bina najvećoj sceni Kupa Prvaka došla ekipa koju su neki uspoređivali i s tadašnjim Cruyffovim Ajaxom da je bilo samo malo više sreće, možda i pravde – jednom ih je izbacio Everton na jedanaesterce, a utakmica u Mouml;nchengladbachu protiv milanskog Intera 1971. ostat će najveća pobjeda, a ujedno inajveća nesreća koja se odvila na Bouml;kelbergu.

Inter, tada jedan od najboljih timova u Europi, i njihov catenaccio pod vodstvom još jedne legende Helenija Herrere bio je potpuno nadigran i pregažen – 7:1 za mladu momčad Borussije za praktički siguran prolazak dalje. Legendarni trener Manchester Uniteda Sir Matt Busby bio je na toj utakmici i nakon nje rekao: “Nema lijeka protiv ove Borussijine ekipe. Oduševljen sam. U ovom trenutku, nitko ne može pobjediti ovdje u Mouml;nchengladbachu.”

Foto: storiedicalcio.altervista.org

No, u 29. minuti pri rezultatu 2:1, jedan igrač Intera odjednom spektakularno pada i sucu govori da ga je pogodila prazna limenka s tribine nakon čega, prema svjedočanstvima prisutnih, odlazi do jednog od Interovih navijača, uzima mu limenku Coca Cole i pokazuje ju sucu govoreći da ga je ta limenka pogodila nakon čega mu se u protestima pridružuju ostali igrači i klupa Talijana.

Iako se utakmica nastavila, UEFA je kasnije odlučila da se susret zbog tog incidenta poništava te se mora odigrati ponovno i to u Berlinu. Od takvog šoka igrači Borussije nisu se uspjeli oporaviti i kroz dvije utakmice gube 4:2 te ispadaju iz natjecanja.

Nakon zlatnih sedamdesetih, u narednom desetljeću slijedi financijska kriza i rasprodaja igrača koji su prethodnih godina bili ključni u igri Borussije što je dovelo do padanja u prosjek Bundeslige, a kasnije, 1999., i ispadanja u 2. ligu. Iako su se 2002. vratili među prvoligaše, Bouml;kelbergstadion više nikad neće vidjeti velike uspjehe svog kluba. Procjenjen kao dotrajao i neadekvatan za igranje Bundeslige i europskih natjecanja, počelo je planiranje novog i modernijeg Borussia-Parka koji je na kraju i izgrađen 2004. godine.

Zadnja utakmica odigrana je 22. svibnja 2004. protiv 1860 Muuml;nchena i završena pobjedom 3:1 za tužan oproštaj od stadiona kojem je kasnije posvećena i pjesma “Bye bye Bouml;kelberg“, a od kojeg danas, među novoizgrađenim kućama i zgradama, kao podsjetnik ostaje samo jedan red stepenica gdje je nekad stajala istočna tribina.

Foto: itj24.de

Matija Palijan

Pročitajte još:

>> Kultni stadion – San Mames
>> Kultni stadioni: Kako je ubijena Maracana
>> Kultni stadioni: Ali Sami Yen
>> Kultni stadioni: Najveći stadion na svijetu je…


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter