Komentar Hajdukove igre: Imperativ je ostvaren, sada slijedi Rijeka na Rujevici

MAXtv Prve lige Hajduk je na Poljudu pobijedio Osijek s minimalnih 1:0, i time ga preskočio na prvenstvenoj ljestvici. Puno je bilo razloga za zabrinutost uoči ove utakmice u redovima Bijelih. Prvi je svakako igra. Da Hajduk nema pravu igru prema naprijed, odnosno da u toj igri ima previše praznog hoda, upozoravali smo i nakon visokih pobjeda protiv Slavena i Cibalije. U međuvremenu su Bijeli, s gostovanja u Maksimiru i Puli, donijeli samo po bod, a napredak u igri nije se vidio ni u pobjedama protiv Splita u prvenstvu i Solina u kupu. Ni rezultat, odnosno pozicija bijelih na prvenstvenoj tablici, nije nešto čime bi Hajdukovi navijači mogli biti zadovoljni.10 bodova zaostatka u odnosu na Rijeku i četvrto mjesto na tablici, koje su bijeli zauzimali uoči jučerašnjeg dvoboja, nisu ostavljali previše razloga za zadovoljstvo kod navijača Hajduka. Treći razlog za zabrinutost je bila “feštarska atmosfera”povodom 66. rođendana Torcide. Nekako je posljednjih godina postalo, gotovo pa pravilo, da se kada navijači imaju feštu, momci u bijelom pobrinu da istu pokvare izvedbom i rezultatom na terenu. Radi svega navedenog, pobjeda je sinoć bila imperativ i došli su Bijeli do nje. Po prikazanom na terenu – zasluženo. Zasluženo najviše zbog toga što je Osijek u 90 minuta ostao praktički bez ikakve prilike za gol. Osijek je bio slab i neuvjerljiv jučer? Svakako, ali slab si ili dobar onoliko koliko ti protivnik dopusti. Hajduk nije Osijeku dopustio gotovo ništa. Nekoliko poluopasnih prekida je sve što smo od Osijeka vidjeli sinoć. Taj isti Osijek je pobjedio na pet gostujućih utakmica ove sezone, a jedna od tih pet pobjeda je bila i ona u Maksimiru. Ako su Bijeli jučer defanzivno bili dobri, za ofanzivni dio igre možemo zaključiti da je bio uobičajen. Bijeli prema naprijed igraju – dugim okomitim loptama. Te lopte su češće visoke nego niske, na najisturenijeg napadača, koji ih onda spušta za suigrače. I uvijek, u svakoj utakmici, postoji dugi period u kojem se ne događa baš ništa i jedan kraći u kojem Hajduk ipak naniže nekoliko dobrih akcija. Jučer je početak utakmice bio dobar. Za uvod, neuobičajena akcija u 10. minuti, gdje je lopta išla po travnjaku. Tudor je povukao loptu po lijevoj strani, Futacs se otkriva u lijevo i povlači za sobom oba stopera Osijeka, Erceg desno, ostaje sam, slijedi “lažnjak” koji je Ercegov “trade mark”, ali lopta nakon udarca završava u bloku. Sljedeće dvije akcije – klasika Pušnikovog Hajduka. Oba puta, duga lopta s desna na Futacsa. U prvoj akciji, u 15. minuti Futacs prima loptu okrenut leđima golu, okreće se i puca preko gola. Minutu kasnije, Savvas, isto s desna, daje dugu loptu u prostor, a Futacs lijevom nogom prebacuje Mikulića za 1:0. Još dvije lijepe šanse je imao Ante Erceg. Najprije u 43. minuti je ukrao loptu gostujućoj obrani i vrhom kopačke, onako kako je to nekad radio čuveni brazilac Romario, pokušao zabiti kroz noge Mikuliću, te u 56. kada je nakon Juranovićevog izvođenja auta, Futacs prsima proslijedio loptu Jeffersonu, ovaj iz prve Ercegu, nakon čega je uslijedio dobar udarac punom nogom. U oba navrata Mikulić je u direktnom duelu s Ercegom izišao kao pobjednik. Do kraja još jedno primanje Futacsa i opasan udarac nakon okreta, te par polukontri bijelih koje su obećavale, ali se iz njih nije dogodilo ništa konkretno. Važna pobjeda bijelih, koja donosi tjedan dana mira. Do subote i gostovanja kod Rijeke na Rujevici.
Rijeka još uvijek ima 10 bodova prednosti, neporažena je u prvenstvu, s 12 pobjeda i tek 2 remija u 14 odigranih utakmica. Opći dojam je da Rijeka uz sjajan rezultat, igra i najljepši nogomet u ligi. Opet je puno razloga za zabrinutost u taboru Bijelih. Još i više nego što je to bilo uoči Osijeka. Utakmici s Osijekom se pristupilo krajnje ozbiljno i rezultat nije izostao. Ozbiljno će se pristupiti i u pripremi utakmice protiv Rijeke. Hoće li to bit dovoljno za dobar rezultat na Rujevici? Ili će trebati ponuditi nešto više? I može li uopće ovaj, Pušnikov Hajduk, nešto više? Rijeka na Rujevici je pravi protivnik za odgovor na pitanje: Koliko može Hajduk?Porazom bi Bijeli ostali na pozicijama iz prošlih sezona. Borba za treće mjesto i izlazak u euro natjecanja. Remi ili pobjeda, ostavljaju nadu, da se ipak, već ove sezone može nešto više.