Kolo 22 – Remi prvih, oštećen Hajduk i borba za dno

22. kolo prve hrvatske nogometne lige donijelo nam je puno uzbuđenja. Borba za plasman u europska natjecanja sve je uzbudljivija, baš kao i borba za opstanak. Vodeći dvojac je remizirao u ovom kolu, Lokomotiva i Hajduk su u međusobnom duelu zamijenili mjesta na ljestvici, u HNL se vratio Stanko Poklepović, a agonija Istre i Zadra nije prestala ni nakon ovog kola. No, mi ćemo se na početku nakratko vratiti u 20. kolo.

Rijeka mdash; Hajduk 3:0
U odgođenom susretu 20. kola odigranom u srijedu snage su odmjerili Rijeka i Hajduk. Hajduk je još uvijek bio bez stalnog trenera, a Rijeka je tražila iskupljenje za remi u Puli kada su s Istrom odigrali 0:0. Na tribinama se skupilo oko osam tisuća gledatelja, a među onima koji su svjedočili razbijanju Hajduka bio je i, vjerovali su svi budući trener Hajduka, Edoardo Reja. Hajduk je pod vodstvom Harija Vukasakrenuo bez prvog vratara Lovre Kalinića. Ne bi to bilo toliko važno da njegova zamjena Marko Ranilović nije na debitantskom nastupu primio pogodak već u drugoj minuti. Uvjeren sam da je i dosta rukometnih golmana u svojim debitantskim nastupima duže sačuvalo mrežu netaknutom. Jugović je nakon tradicionalno loše reakcije obrane Hajduka doveo Rijeku u vodstvo. No muke za Ranilovića i Hajduk nisu bile ni blizu kraja. Već u trinaestoj minuti albanski reprezentativac Balaj pogodio je za 2:0 i Hajduku je prijetilo ponavljanje scenarija s početka sezone kada su u prvom poluvremenu primili četiri pogotka od Rijeke. No, uspio se Hajduk djelomično stabilizirati i prestati primati golove, ali u napadu su bili bezopasni. Usudim se reći da je veća šansa postojala da Armada digne duhovitu poruku nego da Hajduk zabije gol. Jedini koji je u momčadi Hajduka pokazivao natruhe znanja i borbe bio je mladi Andrija Balić, ali njegov entuzijazam nije prešao na druge igrače. Do kraja se manje mdash; više igrala dosadna utakmica, a točku na i zaslužene pobjede Rijeke stavio je svojim drugim pogotkom Vedran Jugović. Rijeka se ovom pobjedom vratila u jednoznamenkasti bodovni zaostatak za Dinamom.

Nakon kratkog povratka u prošlost, krećemo s događanjima iz 22. kola.

Slaven Belupo mdash; Istra 2:1
Kolo su u petak otvorili Slaven Belupo i Istra. Samo su dva boda dijelila protivnike i stoga je ulog bio zaista velik. Prvo poluvrijeme utakmice bilo je zaista sjajno. Nogometni sladokusci mogli su uživati u solidnoj igri i čak tri gola. Prvi se u listu strijelaca upisao Grgić u 17. minuti i strateg domaćih Ante Čačić imao je puno razloga za zadovoljstvo iako je najbolji igrač Farmaceuta Filip Ozobić u dvanaestoj minuti promašio veliku priliku. No, slavlje domaćih nije dugo potrajalo. Već u 22. minuti gosti su izjednačili. Ubacivanje Obšivača u izjednačenje je pretvorio Jo. Zabio je Jo prvenstveni gol nakon godine i pol.Nadajmo se samo da će Igor Tudor brzo pronaći novi klub jer nakon ovog pogotka, Joove akcije kod Tudora zasigurno su porasle. Marko Mirić pokazuje se kao pravo pojačanje za Slaven ove sezone. Pokazao je to i u ovoj utakmici kada je u prvoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena nakon očajne reakcije obrane Istre poentirao za 2:1. Očekivao se u drugom dijelu nastavak golijade i dobre igre, ali na žalost gledatelja na stadionu i pred malim ekranima, očekivano se nije dogodilo. Rezultat se u drugom dijelu nije mijenjao, a Slaven je zasluženo došao do tri vrijedna boda kojima je pobjegao od opasne zone na 5 bodova prednosti.

Lokomotiva mdash; Hajduk 2:1
Samo tri dana nakon teškog poraza u Rijeci, Hajduk je u Kranjčevićevoj čekala zahuktala Lokomotiva. Navijači Hajduka nadali su se dobrom rezultatu jer je momčad konačno imala trenera. U svoj četvrti mandat kao glavni trener Hajduka krenuo je 77mdash;godišnji Stanko Poklepović. Mnogi će reći ishlapjeli starac, ali sam Špaco nas uvjerava da još ima što za reći. Poklepović je vrlo vjerojatno zaboravio više nego što će ijedan drugi trener u ligi (osim Šuška) ikada znati, no i takav je Rinus Michels za ostatak svojih kolega. Specijalno za Lokomotivu spremio je spiralnu impostaciju, ali je nažalost zaboravio da njegovi napadači imaju slabu egzekuciju tako da jedna penetracija lopte u mrežu Lokomotive ipak nije bila dovoljna. Pred tri tisuće gledatelja domaćine je u vodstvo doveo Hajdukov sin Franko Andrijašević. Nije proslavio gol, vjerojatno u strahu da bi mogao proći kao i odnedavni napadač Cagliarija koji neće po lijepom pamtiti zimske praznike u rodnom kraju. U dvadeset i petoj minuti dogodio se Nikola Vlašić. Momak zbog kojeg će se jednog dana tresti protivničke obrane gdje god bude igrao. Maglica mu je dodao loptu na rub kaznenog prostora na lijevoj strani, a on je milimetarski točnom loptom ponovno uposlio Maglicu koji nije imao težak posao zabiti u Sluginu mrežu. Do kraja poluvremena Maglica je uspio zapucati lijepu prigodu i na odmor se otišlo rezultatom 1:1. Hajduk je ulazak u drugo poluvrijeme odradio dosta loše, a kazna je stigla u 52. minuti kada je Gržan postigao gol rukom iz Hajdukovog peterca. Ako je vjerovati Mateu Beusanu nije uopće bitno, jer i gol rukom može biti regularan, naime lopta se odbila od golmana Kalinića, pa da je pogodila Gržana u ruku gol bi bio, jer Pejić i Gržan nisu imali kad reagirati i odmaknuti ruku!? U kojim li to samo pravilima i napucima UEFAmdash;e piše? Zadnji put kad sam provjeravao Pravila nogometne igre (PNI) pisalo je da je zgoditak postignut kada cijela lopta pređe poprečnu crtu, između stupova vrata i ispod grede, pod uvjetom da nije ubačena rukom, unijeta ili namjerno udarena šakom ili rukom igrača momčadi koja napada, osim vratara i pod uvjetom da momčad koja napada nije ranije prekršila PNI.Inače Gržane, ako je to bila “Božja ruka” kao kod Maradone, sve ti je oprošteno. Do kraja je Hajduk imao i igrača više nakon što je Mrčela prilično glupo dobio crveni karton, ali svoju brojčanu prednost nije uspio kapitalizirati. Poništena su Hajduku i dva gola, Vlašićev opravdano zbog zaleđa, a drugi, Gotalov, ako je vjerovati Poklepoviću i snimkamaneopravdano. Šteta, bio je to europski gol. Lokomotiva je ovom pobjedom skočila na treće mjesto, a Hajduk će izlazak iz rezultatske krize tražiti u dvoboju sa Zadrom. A navijačima Hajduka koji matematikom lako zaključe da bi bez sudačkh grešaka susret završio s 1:2 za Hajduk, standardna poruka: “Što niste zabili 3 gola, pa vas nitko ne bi mogao zakinuti”.

Zadar mdash; Zagreb 0:1
Nakon debakla u gradskom nazovibožederbiju nogometaši Zagreba tražili su bodove u Zadru. Da stvar bude zanimljivija, bodove je tražio i Zadar. Bivši izbornik Štimac i moj kandidat za budućeg Medić (od milja Inženjer) morali su motivirati svoje igrače za utakmicu nakon poraza u prošlom kolu. Samo tjedan prije Zagreb je izgledao užasno. No, u Stanovima je izgledalo kao da se pojavila neka potpuno druga momčad. Taktički disciplinirani, igrači Zagreba potpuno su zaustavili Zadrane u njihovim napadačkim ambicijama ne dopustivši im da razviju željenu igru. Jedini pogodak na utakmici zabio je Bernardo Matić i to već u osmoj minuti susreta nakon kornera kada je kraj uspavane Zadrove obrane i vratara našao put do mreže. Nastavak susreta ponudio je agoniju za gledatelje, posebno onaj dio koji je bodrio Zadar u ovom susretu. Besmisleni napadi, slaba kontrola lopte i stihijska igra obilježile su ovaj susret. Zagreb je mudro čuvao rezultat koji im je donosio novu pobjedu i dolazak na samo dva boda od četvrte pozicije koja bi osim u slučaju velikog iznenađenja u kupu trebala voditi u europsku ligu. Završilo je 1:0 za goste koji su ovom pobjedom još više pobjegli od zone ispadanja i sada mogu mirno ići u nastavak sezone. Pred Zadranima i Štimcem je još puno posla i sigurno im neće biti lako zadržati prvoligaški status i dogodine.

Nedjelja nam je nosila gostovanja vodećeg dvojca koji se kući vraćaju s teško izborenim remijima.

Osijek mdash; Dinamo 1:1
U Gradskom vrtu igrao se prvi dvoboj nedjeljnog programa. Osječani koji su pobijedili nakon šest kola bez trijumfa tražili su nastavak dobre igre protiv lidera prvenstva Dinama. Stari lisac Ivo “4mdash;4mdash;2” Šušak trgnuo je momčad Osijeka iz letargije u koju su upali pod vodstvom Tomislava Rukavine i izgleda da bolji dani čekaju klub iz grada na Dravi čiji su navijači obilježili 68. rođendan kluba koji će biti 27. veljače. Ovim putem čestitam NK Osijeku rođendan i želim mu da se odupre svim nedaćama. Neka se odupre svim nedaćama baš kao što su se igrači Osijeka oduprli snažnijem protivniku i potpuno zasluženo izvukli remi u nedjeljnoj utakmici. Šušak je potpuno taktički nadmudrio Mamića, i da nije bilo prisebnog Matela mogao je Osijek do vodstva u ranoj fazi utakmice. Mamić je u momčad ovoga puta postavio čak dva Hrvata, a jedan od njih, novopridošlica iz Lokomotive Domagoj Pavičić doveo je goste u vodstvo. Nakon što je u zadnja tri nastupa u Lokomotivi zabijao Osijeku, nastavio je s tom praksom i u dresu Dinama. Dinamo je, mora se reći, bio bolja momčad u nastavku susreta, ali nije uspio kapitalizirati terensku nadmoć. Kazna je stigla šest minuta prije kraja kada je za konačnih 1:1 zabio Jasmin Mešanović i na taj način donio Osijeku vrijedan bod kojim je preskočio Istru na osmom mjestu.

Split mdash; Rijeka 1:1
Osamdeset i šest sretnika gledalo je posljednju utakmicu 22. kola prve HNL. Tek 90 minuta prije početka susreta odlučeno je da će se utakmica odigrati. Kiša je cijeli dan u Splitu neumorno padala, ali to nije spriječilo nogometaše da pruže dobru igru. I dok su se uprave klubova fino grijale u loži, na terenu se vodila bespoštedna borba. Rijeka je bila bolji protivnik, a priliku za vodstvo propustio je Bekim Balaj. Izveo je kazneni udarac, a još uvijek nije sigurno s koje strane Kozjaka je lopta završila. I dok je Rijeka dominirala, iskusni trenerski brk Zorana Vulića nanjušio je krv. Stavio je Kvesića u vezni red, a ovaj mu je to vratio pogotkom u 27. minuti. Uvjeti za igru bili su iz minute u minutu sve lošiji, ali to nije utjecalo na borbenost jednih i drugih. Na poluvrijeme se otišlo vodstvom domaćina, a stvari je na početak vratio u 56. minuti Balaj, koji se na taj način iskupio za katastrofalno izveden kazneni udarac. Rezultat se do kraja nije mijenjao, a bodom mogu biti zadovoljni i jedni i drugi.