Search
Close this search box.

Klubovi HNL-a financijski pomažu Dinamo

Kako smo već pisali, od ove godine, ECA (Udruženje europskih nogometnih klubova), izborila se za veći financijski kolač klubovima od UEFA natjecanja. Posebno je zanimljiv dio koji se odnosi na fond solidarnosti. Zbog većih svih prihoda Lige prvaka, fond u ciklusu 2015-2018 viši je za36% te iznosi 112 milijuna eura, a dijeli se nacionalnim savezima i/ili ligama na sljedeći način:

Nacionalni savezi i/ili lige čiji klubovi sudjeluju u grupnim fazama natjecanja:89,6 milijuna eura
Nacionalni savezi i/ili lige čiji klubovi ne sudjeluju u grupnim fazama natjecanja:22,4 milijuna eura

I to tako da se 60% tog budžeta dijeli jednako svim savezima, a 40% po vrijednosti pojedinog marketinškog tržišta. Godišnje budžet iznosi 29,86 milijuna eura za one koji se plasiraju u grupnu fazu, a kako su se tamoplasirali klubovi iz 17 država raspodjela ide na sljedeći način, primjer Hrvatske:

60% = 17,91 milijuna eura, podijeljeno na 17 država ravnomjerno iznosi 1,05 milijuna eura
40% = 11,94 milijuna eura, podijeljeno prema vrijednosti marketinškog tržišta Hrvatske iznosi oko 300.000 eura

HNS će dobiti 1,350 milijuna eura koje bi trebao ravnomjerno podijeliti na 9 klubova 1.HNL. Fond solidarnosti je i uveden na pritisak Europske komisije kako bi i drugi klubovi bili ravnopravniji u tržišnom natjecanju jer prvak samo svojim plasmanom u završnicu dobije oko 15 milijuna eura, odnosno 6 ako se ne plasira.

Jednostavnom računicom, 1,350 milijuna eura iznosi po današnjem tečaju 10,2 milijuna kuna. Podijeljeno na 9 klubova svaki klub bi u idućem razdoblju trebao dobiti 1,133milijuna kuna. Sa zanimanjem ćemo pratiti koliki iznos će klubovi 1.HNL dobiti.

Trenutno se klubovima dijeli novac iz prošlogodišnjeg fonda solidarnosti koji je osjetno manji (-36%), a i podjela nije bila definirana istim principom te često krivo imamo priliku čuti kako klubovi “trebaju biti zahvalni Dinamu”. Od iduće godine taj budžet drastično raste, upravo zahvaljujući plasmanu Dinama u završnicu. I opet ćemo slušati kako klubovi”trebaju biti zahvalni Dinamu”, a prava istina je kako se Dinamo borio za svojih 15 milijuna eura.
Upravo su mu ostali hrvatski klubovi to i osigurali, a novac im se dijeli zahvaljujući Europskoj komisiji koja ovime čuva, koliko je to moguće, tržišno natjecanje. Za razliku od Europske komisije u Hrvatskoj smo često svjedoci kršenja takve Europske prakse.

U svjetlu toga ide i čudna odluka HNS-a da novac dijeli na svih 10 klubova jednako jer je Dinamo svoj iznos dobio putem igranja nastavka Europskog natjecanja te je time ostvario tržišnu prednost. Jednako tako, kad HNS na taj način dijeli novac, korektno bi bilo pisati da Dinamo i svoje neuspjehe igranja u Ligi prvaka pokriva iz zajedničke blagajne HNL-a. Zaključak je da Dinamo može zahvaliti ostalim klubovima HNL-a na ovogodišnjem prihodu od UEFA-e iz zajedničkog fonda.


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter