Search
Close this search box.

Kad lijepa priča postane drama

Chelsea, PSG i Manchester City su najčešći sinonimi nogometnih klubova koji su doživjeli procvat ulaganjem bogatih mecena. Glamur, enormni iznosi transfera, posljedično i velika koncentracija kvalitetnih igrača (izuzev Londončana, ne i najvećih dosega u najelitnijem klupskom natjecanju) razlog su želja mnogih navijača da se takav procvat dogodi i njihovim klubovima. No, kakva je zapravo situacija izvan blještavila liga petice, u manje razvikanim klubovima, o tome čujemo malo ili gotovo ništa. Pogledajmo što se u proteklih godinu dana događalo izvan reflektora najpoznatijih klubova.

Španjolska Valencia je prije 15-tak godina žarila i palila ne samo Španjolskom već i Europom, dva osvojena prvenstva i dva finala Lige prvaka bio je rezultat zlatne ere na Mestalli. Danas Mestallom odzvanjaju pozivi na odlazak singapurskog tajkuna Petera Lima, navijači prosvjeduju na ulicama dok je momčad na 17. mjestu Primere, jedan bod ispred čekiranja karte za Segundu odnosno drugoligaško društvo.

>> Prosvjedi u Valenciji

Švicarska je ove sezone ponudila dvije priče. Jedna sa Xamaxomzaključila se sudskom presudom rusko-čečenskom tajkunu Čagajevom. On je preuzevši klub obećao ulaganja i bolje rezultate. Ni godinu kasnije, Xamax je izbačen iz švicarske Superlige. Godinu i pol Čagajev će svakako odležati. Iz iste države nam dolazi i primjer FC Zuricha, kluba s također osebujnim vlasnikom Canepom. Zurich (12 prvenstva, 9 kupova) je lani osvojio švicarski kup, solidno je odradio i jesen u Europskoj ligi, jedini poblem je što je to napravio iz drugoligaškog društva. Svibanj prošle godine je donio ispadanje iz lige i kaos gdje je na gradskim ulicama zbog nereda posla imala policija s gumenim mecima i vodenim topovima.

>> Švicarci ne praštaju

Nešto sjevernije, u Nizozemskoj, također se odvijala sapunica. Nakon što je kineski vlasnik prije dvije godine preuzeo ADO Den Haag nakon svih peripetija, prošli mjesec su vlasti u Amsterdamu oduzele pravo upravljanja dionicama Wang Huijute su postavili povjerenika. Razlog? Neisplata 2,5 milijuna eura investicija zbog čega je klub čak tužio vlastitog vlasnika i kompaniju United Vansen Sport. Hui se ipak dogovorio o isplati prošli tjedan, ali ostaje bizarno da klub tuži vlastitog aktualnog predsjednika. Češka nudi primjer Banika iz Ostrave (4 prvenstva, 4 kupa), jednog od popularnijih klubova koji je ljetos nakon 50 godina ispao iz društva najboljih. Neplaćanje rente gradu Ostravi, preseljenje ekipe u Vitkovice, dugovi, bojkot navijača na domaćim utakmicama i kao posljedica svega – pravac niža liga. Naše susjedstvo nudi primjer Zavrča, malog sela na granici s Hrvatskom. Nakon uzleta pod ravnanjem braće Vuk, dogodio se pad, Zavrč je lani zbog dugova izbačen iz 1. SNL. Od iduće sezone započinju sa seniorskim nogometom u 4. ligi ali imaju i kaznu saveza zbog koje tri godine ne smije nastupati u 3.ligi.

>> Kinez u Haagu
>> Mosor koban za lijepu priču iz Zavrča

Rumunjska donosi poslovičan kaos gdje dobar dio klubova duguje, drugima se oduzimaju bodovi radi istih dugova, a poneki se i gase. Lani je ugašen Rapid (3 prvenstva, 13 kupova), dok je rasformiran nedavni Dinamov protivnik Petrolul Ploiesti (4 prvenstva, 3 kupa). FC Timisoara, Dinamov protivnik iz 2009. zbog dugova tavori na posljednjem mjestu ljestvice, dok je sudionik kvalifikacija Europske lige, Pandurii, dao prije nekoliko dana igračima slobodno ili mogu igrati za 1.500 eura bruto mjesečno. Sapunica oko imena Steaua, tužbe, optužbe, također su dio svakodnevice.

Istočnije imamo primjer ukrajinskog Metalista iz Harkiva. Kluba koji je prije 4 godine igrao proljeće u Europskoj ligi, a danas ne postoji. Rezultat je to bijega vlasnika Kurčenka nakon izbijanja sukoba u Ukrajini i nedostatka sluha da se klub preda u ruke drugih. Poveći problemi finalista Europske lige iz 2015. godine, Dnipra, su također poznati. Bjeloruska Belshina je nakon dolaska ruskih investitora na kraju sezone – ispala iz lige. Poseban slučaj je Rusija. Zemlja poznata po oligarsima, ponajviše zahvaljujući Romanu Abramoviču, baš i nije takvo med i mlijeko. Sibirski Tomsk nije od ljeta platio igrače, posljednjih dana mu je 9 igrača otišlo, spominje se odustajanje od natjecanja ili igranje proljetnog djela Premier lige s mladim igračima. Dinamo iz Moskve je nakon povećeg trošenja završio u 2. ligi gdje je doduše prvoplasiran, ali s najavama daljnjeg rezanja proračuna za 60%. Dugovi Rostova su poznati, a izboren ulazak u Ligu prvaka i dobar nastup, trebali bi ipak ublažiti situaciju. Manje poznati klubovi većinom svojim proračunom počivaju na donacijama lokalnih republika (Mordovia, RubinTatarstan). Problemi nastaju kad lokalne vlasti iše nisu toliko entuzijastične (Mordovia). Putin je također najavio da državne tvrtke moraju racionalnije trošiti novac (Lokomotiv – ruske željeznice).

>> Ukrajinski velikan pred nestajanjem
>> Dinamo Moskva – najstariji ruski klub po prvi put ispao iz prve lige

Lijepo je gledati blještavilo u Parizu, Londonu ili Manchesteru, ali postavlja se pitanje što s onim manje razvikanim klubovima? Očito je da klubovi u vlasništvu bogataša prate poslovnu i životnu sudbinu svojih gazda. Na kraće staze to može dati rezultata, a ponekad čak ni to ukoliko isti precijene svoje mogućnosti. Čelnik St.Etiennea Caiazzo je nedavno izjavio: “Gazde se mijenjaju, ali navijači ostaju”.

Domagoj Mikulić

Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter