Search
Close this search box.

Jeste li pažljivo poslušali riječi Zdravka Mamića?

Zdravko Mamić u posljednje vrijeme rijetko se pojavljuje u medijima. Njegov stil sve do nedavno je bio da na svaki napad i prozivanje saziva konferenciju za svoje monologe na kojima napada i vrijeđa svakoga tko mu se nađe na putu. Sve do nedavno. Od tada ga se često proziva u medijima, ali od Mamića ni traga ni glasa. Zna li gazda maksimirskog kluba da više napadači ne dolaze s pištoljima napunjenim ćorcima ili se stvarno samo umorio?

Danas je Davorinu Olivariju za Sportske novosti dao intervju u kojima najavljuje veliku stvar mdash; ponovnu privatizaciju Dinama. Kažemo ponovnu jer je on već bio privatiziran. Kako im se poslovanje u trgovačkom društvu nije svidjelo, vratili su se u udobnost “neprofitne” udruge građana. Prije desetak godina su čak svoje vjerovnike ostavili u dioničkom društvu kojeg su ugasili, a nastavili su normalno poslovati i igrati u Prvoj ligi preko današnje udruge građana koju uskoro treba ponovo privatizirati. Ovog puta po Zakonu o sportu.

Pitate li se koji je razlog zašto bi klub, koji je toliko superioran u domaćoj ligi, trebao biti privatiziran?

mdash; Treba nam rasterećenje, ne želimo gubiti silnu energiju na razne priče o nečijem privatnom interesu sada kad smo Udruga građana, na rasprave, je li dobro ovo ili ono… To je jedan razlog. Konačno, evidentno je da u HNLmdash;u jedino zagrebački klubovi i Slaven Belupo još nisu privatizirani. Privatizacija je trend u Europi. Drugo, kod nas je privatizacija pokrenuta više silom prilika, jer kronično nedostaje kapitala. Treća stvar je rigorozno provođenje financijskog fair playa. To su tri ključna razloga za privatizaciju Dinama, pojasnio je Mamić.

Tri su dakle razloga: jedan je što su skoro svi u Hrvatskoj privatizirani, pa eto mogli bi i oni, drugi je što je to navodno europski trend mdash; iako se nama čini da je, uslijed financijske krize, baš obrnuti trend po kojem navijači preuzimaju klubove pretvarajući ih opet u svojevrsne udruge građana. Pa čak i Engleska radi na promjenama zakona kojim bi vratila veći utjecaj lokalne zajednice (čitaj navijača) na rad kluba. Treći i vjerojatno najtočniji je nedostatak kapitala i rigorozno provođenje Financijskog fair playa (FFP)?

Sa Dinamove stranice

Kakve ironije da to spominje nepunih tjedan dana nakon što su se na stranicama Dinama pohvalili s “nagradom” UEFAmdash;e zbog ispunjenja FFPmdash;a,a za kojeg smo na nogometplusu već ustvrdili da je ustvari samo raspodjela novca od onih klubova koji su kažnjeni zbog prekomjernog trošenja. Boji li se Mamić da bi njegov Dinamo, kao svojevremeno Hajduk, mogao početi puniti taj “nagradni” fond?

mdash; U ovom obliku funkcioniranja Dinama danas, dakle kao udruge građana, ne smijemo u sljedeće tri godine iskazati veći gubitak od pet milijuna eura. S obzirom na to da osim transfera praktički nemamo drugih prihoda, postoji opasnost gubitka licence za europska natjecanja. Recimo, ova 2015. bit će kritična, jer smo iznimno mnogo uložili prošle, gotovo ništa nismo prihodovali, rate od transfera ne stižu na vrijeme. Ako je klub dioničko društvo, onda može tri godine biti tri put po 15 milijuna eura u minusu, razjasnio je Mamić.

Pojasnit ćemo, FFP nalaže da ako klub nema vlasnika(e), a unatoč općeprihvaćenom mišljenju Dinamo ga nema, klub u trogodišnjem razdoblju može biti u knjigovodstvenom minusu od 5 milijuna eura. U protivnom, ako ima vlasnika koji u njega ulaže vlastite novce, može biti u minusu 45 milijuna eura u trogodišnjem razdoblju (3 puta po 15 milijuna eura godišnje). Ipak, da već mi budemo precizni, kad Mamić nije, sada je to pravilo smanjeno na 30 milijuna eura u tri godine i vrlo moguće da će uskoro pasti na samo 15 milijuna eura.

Ako uzmemo u obzir da je Dinamo u 2012. godini poslovao, kako su nas upoznali na Skupštini Dinama, s dobitkom od 14.215.779 kuna, a 2013. godini s gubitkom od 8.031.845 kuna zbrojeno daje dobiti oko 6,2 milijuna kuna. Zar je u 2014. godini gubitak Dinama veći od 44 milijuna kuna? Toliko naime treba da se u trogodišnjem razdoblju bude u, po FFPmdash;u, nedozvoljenom minusu od 5 milijuna eura.

mdash; Dinamo danas troši previše (30 milijuna eura) u odnosu na tržišne mogućnosti! Mora smanjiti svoj budžet za pola, dakle na nekih 15 milijuna eura, ustvrdio je izvršni predsjednik kluba s Maksimira.

Dakle čak 15 milijuna eura se treba smanjiti budžet Modrih? To je 112 milijuna kuna. Znači li toda je akumulirani minus puno veći od 5 milijuna eura? Ili će on to biti nakon 2015. godine?

Ono što je i dalje nejasno od čega će klub zaraditi i navedenih 15 milijuna eura. Naime jedna rečenica iz razgovora pojašnjava kako Dinamo zarađuje:

mdash; Osim transfera praktički nemamo drugih prihoda, potvrdio je Mamić

Ne bi li sada mogli izračunati koliko su u gubitku u 2014. godini? Grad Zagreba daje 3 milijuna eura, iako kako napreduje istraga Europske komisije moglo bi se i to ukinuti, od Europske lige su zaradili do 2 milijuna eura mdash; to je ukupno 5 milijuna eura. Prošle godine su prodali samo Halilovića (2 milijuna eura). Inače kada se igrač proda u toj godini se knjiži prodaja bez obzira kada će se naplatiti (FFP prati knjigovodstveno stanje). U totalu je to 7 milijuna eura prihoda prošle godine. Ako je potrošeno 30 milijuna eura mdash; znači da su u gubitku čak 23 milijuna eura (oko 172 milijuna kuna!?).

Neka vas ne zbunjuje kredit koji je prošle godine Dinamo podigao, jer on ne ulazi u prihod, on samo pomaže likvidnosti. Ove godine Dinamo je prodao/posudio Čopa (4 milijuna eura) i Brozovića (8 milijuna eura) što je isto 12 milijuna eura u totalu. Najavili su da više nikoga ne planiraju prodati. Grad je osigurao svoja 3 milijuna eura. Ukupno je to 15 milijuna eura, a novi ulazak u Europsku ligu donosi dodatna 2 milijuna ili Ligu prvaka 10 milijuna eura. Dakle i 2015. godinu bi mogli biti između 5 milijuna i 15 milijuna eura u gubitku. Ono što je bitno spomenuti je da se buduće prodaje ne bi trebale zavesti u knjigama u 2015. godini (dakle ako je za Čopa 1 milijun eura odmah, a 3 milijuna kada ga otkupe u ljeto 2016. godine, onda će se u 2015. godini u knjigama prikazati samo 1 milijun eura prihoda). Tako da će u poslovnim knjigama biti zavedeno puno manje od 12 milijuna eura, a samim time i gubitak će biti puno veći. Zašto je onda Brozovića i Čopa Mamić prodao s odgodom kad ima problem s akumuliranim gubitkom i FFPmdash;om? Možda je odgovor u tome što će do tada Dinamo biti privatiziran?

mdash; Želio bih da vlasnici kluba postanu naši navijači!, ustvrdio je Mamić

Je li im zato ostavio taj budući prihod od Čopa i Broza, da lakše prebrode početne godine vlasništva nad Dinamom? Da im se ne dogodi k’o Splićanima mdash; vraćaju tuđe dugove i svi im se smiju kako izgleda klub kojeg vodi “ulica”, a zaboravljaju kako bi taj klub izgledao da umjesto 20 milijuna kuna godišnje, koje izdvajaju samo na dugove i kamate, uplaćuju u igračka pojačanja.

mdash; Dinamu treba vrhunski menadžer, poslovni menadžer koji bi došao umjesto mene. Isto kao što nam po mentalitetutrebaju “Nijemcirdquo; na svim razinama odlučivanja. Od oružara, preko fizioterapeuta, liječnika, ljudi u Radnoj zajednici, sve do trenera, zaključio je pred kraj razgovora za sportske Zdravko Mamić

Ovo dolazi iz usta donedavno najboljeg menadžera na Balkanu najbolje tvrtke u državi?

mdash; Neće biti mjesta za one ljude, od portira, preko oružara pa sve do vrha, koji ne udovoljavaju visokim kriterijima. Oni će otpasti, neće ih se moći istolerirati.

Poručio je za kraj, potvrdivši da će mnogi zaposlenici dobiti otkaze.

O ovome će biti više riječi na skupštini Dinama zakazanoj za veljaču, a vjerujemo i u domaćim medijima kad urednici istih još jednom pročitaju njegov intervju. Šteta što financijski izvještaji Dinama nisu javno dostupni, jer bi tada i nagađanje što je Mamić htio kazati bilo manje potrebno. Ovako trebat ćemo pričekati da iz Dinama izađu i s nekim službenim dokumentima o privatizaciji mdash; valjda će barem u njima javnost i navijači, koje Mamić priželjkuje kao kupce kluba, saznati više detalja i upoznati se s pravim stanjem u Dinamu.


BI


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter