Jadran iz Tučepa postavio europski rekord u broju minuta bez primljenog gola

Čudo u Prološcu, objavio je jedan portal, a nije se ukazala Gospe u “Zelenoj katedrali” na izvoru rijeke Vrljike! Što se onda zbilo? HNK Jadran iz Tučepi primio je gol! Tko je HNK Jadran iz Tučepi ? Pa kakvo je to čudo?

HNK Jadran Tučepi je nogometni klub iz Tučepa ( turističko mjesto kraj Makarske ) koji je osnovan 1967. godine i natječe se u 1. ŽNL Splitsko-dalmatinskoj (4. rang natjecanja ). Najveći uspjeh kluba je nastup u 2. HNL u sezonama 1994./1995., 1995./1996. i 1996./1997. Tada je trener Jadrana jedno vrijeme bio kasniji trener Hajduka Mišo Krstičević, a za Jadrana zabijao jedan od najboljih strijelaca u povijesti HNL-a Nino Bule. Klub je to iz kojeg je ponikao majstor slobodnih udaraca i auta – Vik Lalić, a prve nogometne korake napravio i bivši predsjednik Hajduka Marin Brbić.

Čudo je iz razloga što je ovo prvi gol koji su Tučepljani primili nakon 1.394 minute nogometne igre (da je zaračunat sudačku nadoknadu bilo bi još 40-50 minuta )! Dakle 23 sata i 14 minuta, skoro cijeli nogometni dan Jadran je uspio sačuvati svoju mrežu netaknutom.

Ovaj nesvakidašnji niz započeo je 04. listopada 2015. godine u 16. minuti utakmice na Klisu kada je Jadran zadnji put primio pogodak u utakmici 5. kola protiv domaćeg Uskoka, završilo je 1:0. Tada nitko nije ni slutio sto će se dalje događati, jer Jadranu je to bio peti poraz u isto toliko utakmica, i bili su Tučepljani prikovani za dno tablice…
Nakon toga ipak je zasjalo sunce u Tučepima, nakon remija 0:0 u Kaštel Gomilici uslijedila je pobjeda 1:0 protiv “krvnika” ovog niza Prološke Mladosti…u to doba dalmatinsku nogometnu javnost zabavljala je afera sa sucima, tako da je susret protiv Mladosti vodio trojac iz Zagrebačke županije, dok je u sljedećem kolu odigranom na Braču protiv Postira-Sardi bio prisutan samo jedan sudac, a pomoćnike je izabrao u gledalištu (uz pristanak obje momčadi) i Jadran u tom susretu treću put zaredom uspijeva sačuvati mrežu netaknutom (0:0 ) i s novim bodom se pomiče s dna ljestvice…

Dalje u nizu su slijedili: GLAVICE (4:0), Mračaj (0:1), URANIA (0:0), Hvar (0:2), OMLADINAC (2:0), ORKAN (0:0), Sloga (0:2), JADRAN KS (0:0), Vinjani (0:2), USKOK (2:0), GOŠK (0:0) i naposljetku prestanak niza u 61. minuti utakmice 20. kola u Prološcu za rekordnih 1394 minute.

Dakle, cijeli jedan krug je Jadran napravio, čak i više – 14 punih utakmica nije primio pogodak.

Kada je niz bio na 1.064 minute pogled je polako počeo letjeti prema ljestvici IFFHS-a (svjetska organizacija za nogometnu povijest i statistiku ). S konačne 1.394 minute, Jadran se smjestio na 4. mjesto svih vremena (prvi je brazilski vratar Mazaropi iz Vasco da Game s 1.816 minuta ), postavivši tako najbolji europski rezultat, 4 minute više od dosadašnjeg europskog rekorda kojeg je postavio Club Brugge s Danyem Verlindenom na vratima.

Sigurno se pitate pa tko igra u toga Jadrana pa im nitko ne može dati gol? Na vratima je 21-godišnji Nikola Kirevski, dijete RNK Splita, koji je preko Orkana došao u Tučepe i gdje uspješno brani već drugu sezonu. Trener-igrač je iskusni prvoligaški branič Jurica Karabatić (Karlovac, Istra, Slaven Belupo, Rijeka ). Okosnicu momčadi čine domaći momci, kapetan Marko Vidić, igrač s najviše nastupa u povijesti kluba Danijel Džoja, Marino Vidić, Antonio Bušelić, Toni Divić, Stojan Herceg te mlađe snage Zoran Lendić, Ante Bokšić, Ante Mravičić, Ante Šimić i Luka Visković. Rezervni vratar – trener vratara je Duje Vuković. S obzirom na mali broj igrača iz vlastitih redova kadar je nadopunjen igračima s područja Splita koji 2-3 puta tjedno dolaze na trening u Tučepi (Ante Tolj, Mladen Bajamić, Teo Kardum, Ivica Lizatović, Zvonimir Sočo i Ivan Ribičić).

Ključ ovog uspjeha leži u momčadskom duhu i napornom radu sviju koji su nastupili u utakmicama dok je obaran rekord, jer kako kaže trener-igrač Jurica Karabatić:
-Obrana počinje s napadom, i sigurno su svi zaslužni za ovaj izvanredni uspjeh.

Također od igrača ćete čuti kako će od narednog vikenda kada u Tučepi dolaze Postirani biti puno lakše igrati, jer htjeli ne htjeli uvijek je u podsvijesti mogućnost primanja gol koja stvara nepotreban grč u glavama igrača te ne mogu prema naprijed pokazati i dati sve što znaju i mogu.

Jadran koji nema ambicija za proboju u višu ligu odličnim rezultatima se probio do gornjeg dijela tablice u kojem se ima namjeru i zadržati se, a mi im ovim putem želimo sreću, u nadi za pozitivnim odgovorom UEFA-e/FIFA-e/IFFHS-a da se navedeni rekord službeno prizna iako se radi o amaterskom nogometu.