Ispravak točnog navoda: The Strongest prvak Bolivije (VIDEO)

Za ovu natjecateljsku sezonu LFPB (Liga de Fuacute;tbol Profesional Boliviano) uveo je novo pravilo u slučaju izjednačenog broja bodova u utrci za naslov. Činjenica koju izgleda mnogi, pa tako ni mi, nisu uspjeli pronaći prije objave članka. U konačnici – o naslovu prvaka ne odlučuje gol razlika, kao prethodnih godina, već se u slučaju bodovne izjednačenosti održava razigravanje za prvaka na neutralnom terenu.

Uz isprike na pogrešci, vratimo se na ono važno – nogomet. Zapravo, južnoameričku verziju nogometa.

Uvertira pred razigravanje
U posljednje (22.) kolo Aperture, najtrofejniji bolivijski klub (24 titule) – Bolivar, ušao je s tri boda prednosti (49 – 46) pred drugim najtrofejnijim klubom (13 titula, jednako kao i Jorge Wilstermann), i ljutim gradskim rivalom – The Strongestom. U pretposljednjem kolu Tigrovi su remizirali (1-1) u Santa Cruzu kod trećeplasiranog Oriente Petrolera, dok su Kraljevi kupau La Pazuuvjerljivo porazili (3-0) petoplasirani Blooming.

Bolivar
je u posljednjem kolu išao u goste Sport Boysima, koji su mu prošlogodišnju Aperturu “otelirdquo; osvojivši dva boda više (45-43). The Strongest je u posljednjem kolu dočekao desetoplasirani San Jose. Računica je za Bolivar bila jednostavna – ne smiju upisati poraz kod Sport Boysa i, jubilarni 25. put, postat će prvaci države.

Prvo poluvrijeme

Oba susreta posljednjeg kola počela su u 15:30 po lokalnom vremenu. U La Pazu se susret iščekivao s velikom strepnjom, ali i vjerom da je čudo ipak moguće.

Rasplet posljednjeg kola je za The Strongest i njegove navijače počeo kao u snovima. Na nacionalnom stadionu, Estadio Hernando Siles, Tigrovi su protiv San Josea poveli pogotkom Fabricia Pedroza u 1. minuti susreta. Nekih 800 kilometara jugoistočnije u Warnesu, Ovejero u 24. minuti zabija za Sport Boyse i u tim trenucima Bolivar se oprašta od naslova u regularnom dijelu prvenstva. No pogotkom Alija u 29. za San Jose, te Callejona za Bolivar minutu poslije u Warnesu, stvari se vraćaju na početak.

Do kraja obaju poluvremena ponovno smo svjedočili preokretima. U istoj minuti, 35., za 2-1 vodstvo Tigrova pododak postiže najbolji klupski strijelac ove sezone, 37-godišnji Pablo Escobar. U Warnesu, pogotkom Coimbre, Sport Boys ponovno dolazi u vodstvo (2-1) nad Bolivarom kojem titula najboljeg u državi opet izmiče. Ipak, u posljednjim trenucima poluvremena u La Pazu (45+3rsquo;) Rios donosi izjednačenje gostima, pa je uz rezultate 2-2 u La Pazu i 2-1 u Warnesu, te bodovnom prednošću od 2 boda (49-47) Bolivar otišao na poluvrijeme s “titulom u džepurdquo;.

Drugo poluvrijeme

U drugom poluvremenu Pablo Escobar ponovno zadaje glavobolje navijačima Bolivara. Njegovim drugim pogotkom u 49. minuti susreta, Tigrovi si osiguravaju razigravanje. Veselje za domaće navijače u La Pazu ipak nije dugo trajalo jer Callerino 17 minuta poslije (66rsquo;) pogađa za 2-2 Bolivara u Warnesu.

Do kraja susreta u La Pazu The Strongest svoj dio posla odrađuje uvjerljivo, te uz pogotke Bejarana (70rsquo;), Escobara (76rsquo;), Chumacera (83rsquo;) i Pedroza u 87. minuti završava utakmicu (7-2) i čeka “čudo u Warnesurdquo; u kojem je sudac Jorde Jordan susret produžio 5 minuta.

Produžetci u Warnesu

U produžetcima je spomenuti Jorde Jordan podijelio 5 crvenih kartona. Najprije je pocrvenio, u prvoj od pet predviđenih minuta produžetka, branič Sport Boysa Coimbra – koji zarađuje drugi žuti karton. Tijekom tog prekida nastala je velika gužva na travnjaku, te su se igrači obiju momčadi žestoko razračunavali (čak i šakama), posljedica čega je bio dug prekid te tri izravna crvena kartona. Dva je glavni sudac udijelio Melanu i Cordobi iz Sport Boysa, a jedan Arceu, igraču Bolivara. Međutim, nisu dugo Sport Boysi bili s dva igrača manje – u 99. minuti susreta drugi žuti zarađuje strijelac izjednačujućeg pogotka za Bolivar Cellerino, te se susret nastavlja sa 17 igrača na terenu i 2-2 na semaforu stadiona Samuel Vaca Jimenez.

I tada, u 10. minuti produžetka, vratar gostiju Yadin Salazar, nesigurno izlazi na dugu loptu ubačenu u šesnaesterac Bolivara; situaciju iskorištava napadač domaćih – Carlos Vargas, i postavlja konačnih 3-2 za Sport Boyse čime se Bolivar oprostio od osvajanja titule državnog prvaka u regularnom dijelu prvenstva.

Dio najvatrenijih navijača The Strongesta kraj susreta u Warnesu dočekao je uz veliko oduševljenje na stadionu u La Pazu.

Gradski derbi za naslov prvaka u La Pazu
Gradski derbi dvaju klubova iz La Paza odigran je na Badnji dan na nacionalnom stadionu Estadio Hernando Siles kapaciteta 42 000 gledatelja. Oba kluba često koriste nacionalni stadion jer njihovi (Estadio Libertador Simoacute;n Boliacute;var 18 000, Rafael Mendoza Castelloacute;n 15 000) nerijetko ne zadovoljavaju kapacitetske potrebe.

U razigravanju za prvaka države vidjeli smo 13 žutih i jedan crveni karton. Pravo je čudo da sudac Gery Vargas nije pokazao nijedan crveni karton akterima na travnjaku, jer je onaj izravni adresiran na Bolivarovog Jorgea Floresa, koji je u 83. minuti susreta na klupi za pričuve izgubio živce nakon, jednog od mnogobrojnih, naguravanja kolega na travnjaku.

Ne treba posebno opisivati kakve su tenzije bile na travnjaku prepunog Hernando Siles stadiona. Prve eskalirajuće trzavice odigrale su se već u 2. minuti susreta, a 7 žutih kartona (3 The Strongest, 4 Bolivar) rezultat su nekoliko brutalnih startova i igračkih dijeljenja pravde nakon istih jasno dočaravaju u kakvom tonu je prošlo prvo poluvrijeme.

Što se nogometne izvedbe tiče, Tigrovi su na travnjaku izgledali dosta konkretnije i opasnije. Inicijativa im se isplatila u 32. minuti susreta kada Pedrozo mirno i precizno posprema jednu odbijenu loptu, nakon nesigurne reakcije obrane Bolivara, u mrežu 23-godišnjeg vratara Diega Zamore. Do kraja poluvremena The Strongest je mogao (i trebao) povećati vodstvo, no na odmor se otišlo s minimalnom prednošću za Tigrove.

U drugom dijelu, nakon što su odradili kvotu naguravanja i razračunavanja (3 žuta kartona u gužvi nastaloj u 51. minuti), The Strongest ponovno bolji. Nekoliko dobrih prilika za postizanje pogotka nisu iskoristili, no muke navijačima Tigrova skraćuje – tko drugi do li najbolji klupski strijelac ovogodišnje AperturePablo Escobar. Nakon lijepe akcije u 75. minuti povisuje prednost na 2-0, i s obzirom na dotadašnju prezentaciju Bolivara, Tigrovima u potpunosti otvara vrata ka 14. naslovu prvaka.

Pokazalo se to u konačnici i realnim, jer osim pogotka Callejona u 89. minuti, Bolivar nije uspjevao ozbiljnije ugroziti vrata 37-godišnjeg vratara Strongesta Daniela Vace.

Spomenimo za kraj jednu zanimljvost; bivši igrač Hajduka, Manuel Arteaga, u osvajanju naslova novog prvaka bolivijske Aperture, sudjelovao je s jednim pogotkom i dvije asistencije.