Search
Close this search box.

Ima li Rusija novca za izgradnju stadiona za SP 2018?

Prema informacijama koje prenose mediji, radnicima koji rade na izgradnji stadiona za SP 2018. u Rusiji, nisu isplaćene zaslužene plaće za obavljeni rad. Novi stadion u Sankt Peterburgu biti će jedno od najimpresivnijih, ali i najskupljih sportskih zdanja na svijetu, no novac koji se slijeva u njegovu izgradnju ne nalazi put do radnika. Pedesetorica radnika prijete tužbama jednom od podizvođača za dug od 14 milijuna rubalja. Plaće nisu vidjeli nekoliko mjeseci. Osim zbog neisplate plaća, radnici su ogorčeni i na loše radne uvjete, nedostatnu zaštitu na radu. Prema dostupnim informacijama iz ruskih medija, do sada su od 2011. godine poginula 4 radnika u nesrećama na gradilištu nove sportske arene (Guardian spominje i petog poginulog radnika).

Na gradilištu je zaposleno oko 2000 radnika, radni dan traje 14-15 sati, a jedino nedjelje su slobode. Satnica većinom iznosi 110 rubalja, iako predradnici i stručnjaci mogu zaraditi i do 250 rubalja na sat ( cca 10 rublja = 1 kuna ). Mnogo je radnika iz provincije ili zemalja bivšeg SSSR-a, te se boje govoriti o uvjetima u kojima rade, strah je uvijek prisutan. Jedan od onih koji se usudio izići u javnost sa svojim imenom je bivši radnik Ivan Grigoriyev, koji je radio za dva podizvođača, Kapital i Partner. Grigoriyev je morao angažirati odvjetnika, uspio je naplatiti dugovanja, no prema navodima njegovog odvjetnika i oporbenog političara Arkadya Chaplygina, isplate plaća opet su zaustavljene nakon toga.

Grigoriyev je progovorio i o tragedijama izbjeglica sa Krima i istoka Ukrajine, koji su bježeći od sukoba i nesigurnosti, postali robovi modernog vremena. Cijele obitelji prema njemu rade na izgradnji stadiona i ne dobivaju naknadu za svoj rad. Slične priče čule su se i od radnika na izgradnji borilišta za ZOI 2014. u Sočiju. Posao izgradnje stadiona je dobila kompanija Transstroy, koja tvrdi da svoje obveze prema podizvođačima izvršava redovno.Stadion u Sankt Peterburgu trebao je biti otvoren još 2009. godine, uz ukupni trošak od 6,7 milijardi rubalja, ali problemi vezani uz napuhavanje troškova od strane izvođača , korupciju (zvuči poznato?) produžili su rokove i podignuli cijenu. Otvaranje se sada očekuje u svibnju 2016.godine, a troškovi će iznositi najmanje astronomskih 38 milijardi rubalja.

Vladimir Putin vlada čvrstom rukom u Rusiji i jedan je od posljednjih saveznika odlazećeg predsjednika FIFA-e Blattera. Naravno da i Švicarac cijeni njegovu suradnju pa je u više navrata javno izjavio da problemi neisplate plaća nisu FIFA-ini, nego kompanija i poduzeća koje radove obavljaju, pokazujući još jednom svoju neosjetljivost. Nakon svih problema oko korupcije u izboru domaćina SP-a, očajnih uvjeta rada na izgradnji stadiona u Kataru i smrti desetina radnika, FIFA opet pokazuje svoju bešćutnost, a problemi sa radnicima očito postaju modus operandi . Njih uistinu nije briga za ljude i zemlju gdje dolaze. Hoće li novi predsjednik FIFA-e promijeniti smjer, teško je reći. Michel Platini spominje se kao glavni kandidat, a njegove obiteljske i poslovne veze sa katarskim režimom i skupocjena umjetnička slika Pabla Picassa, koju je navodno dobio od Rusa u zamjenu za svoj glas, ne daju nadu u bitnu promjenu.

Nogomet ne mari za neplaćene radnike i njihove loše uvjete. Kako je veliki brazilski napadač Romario izjavio : “FIFA je poput cirkusa, koja dođe u vaš grad, uzme novac i ostavi pustoš iza sebe.” Borac za neki drugačiji i pošteniji nogomet bio je jedan od glavnih kritičara SP 2014. u svojoj domovini. Jedan je od glavnih zagovornika stvarne reformacije svjetskog nogometa, a za to neće biti dovoljna nominalna promjena na mjestu čelnika.

Edo Zdravković


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter