Search
Close this search box.

I Norvežani u financijskim problemima

Hrvatska reprezentacija u subotu igra s Norveškom. Iako smo dosad igrali samo prijateljske utakmice s ekipom s krajnjeg sjevera kontinenta, red je da malo pobliže upoznamo norveški nogomet. Kad netko spomene Norvešku prosječni pratitelj sporta će vjerojatno pomisliti na njih kao jednu od najbogatijih država Europe, sređeno društvo i norveški sport koji se više bazira na nordijskim sportovima ili rukometu, prvenstveno ženskom, Nogometno se Norvežani uglavnom prosječnom Hrvatu doimaju kao ribari koje nogomet previše i ne zanima. No, je li to baš tako?

Norveška je svoje zlatno razdoblje imala 90mdash;ih. Reprezentacija je prošla grupu na Svjetskom prvenstvu (SP) u Francuskoj da bi ju u osmini finala izbacila Italija. Te 90mdash;te su ujedno bile i tragične godine norveškog nogometa. Zašto? Na SP u SADmdash;u Norveška je u grupi s Meksikom, Italijom i Republikom Irskom završila u krugu s 4 boda, a na kraju je baš Norveška ispala kao najlošija. Na Europskom prvenstvu (EP) 2000. u Nizozemskoj i Belgiji je završila grupu također s 4 boda, a ispala na još tragičniji način. U zadnjem susretu između Španjolske i SR Jugoslavije, Norvežanima je odgovaralo sve osim pobjede Španjolaca. Do 93.minute je bilo 3mdash;2 za SRJ, da bi u 94. i 96. minuti Španjolska zabila dva gola i prošla dalje. Tih godina reprezentacija je počivala na igračima koji su igrali u jakim engleskim klubovima:Tore Andre Flou, Heningu Bergu, Ole Gunnaru Solskjaeru, itd. Na klupskoj razini se od ljeta 1995. kroz vrlo dobre nastupe u Ligi prvaka uzdigao Rosenborg iz Trondheima koji je do 2007. čak 11 puta nastupao u najprestižnijem euro natjecanju.

Kakva je norveška nogometna liga? Broji 16 klubova, a vjerovali ili ne, čak njih 9 ima financijskih problema! Šok? Za uređeno društvo kao norveško svakako. Da se Tippenliga, kako se zove norveška liga, ne razlikuje puno od drugih liga po načinu djelovanja, dovoljno pokazuju sljedeći razlozi financijskih problema:

mdash; preveliki ugovori kao pokušaj dovođenja boljih igrača i ostvarivanja boljih rezultata
mdash; prevelike ambicije tj pokušaj da se u Europi ode što dalje
mdash; želja za instant rezultatima što povlači prvi nabrojani razlog
mdash; prevelika očekivanja dotoka novca od TV prava
mdash; loši rezultati reprezentacije
mdash; loši rezultati imaju kao posljedicu pad interesa, sponzora, broja gledatelja

Spomenut ćemo da su norveški klubovi od 2008. do 2014. godinenapravili 64,5 milijuna eura dugova. Klubovi koji su trenutno u prvoj ligi, a imaju dugove su Aalesund, Start, Lillestrom, Odd Grenland, Rosenborg, Stabaek, Tromso, Valerenga i Viking. Od drugoligaša problema imaju Fredrikstad i Brann Bergen dok su bankrotirali bivši prvoligaši Lyn i Hammdash;Kam.

Trenutno su u ponajvećim problemima Valerenga, Lillestrom, Stabaek, Tromso i Aalesund. Valerenga ima deficit od otprilike 1,6 milijuna eura, smanjen budžet za 40% odnosno na 6,9 milijuna eura. Valerenga je ušla u crvenu zonu financijskih problema. Za usporedbu norveški klubovi imaju tri kategorije financijskog stanja, zeleno, žuto i crveno. Stabaek je u problemu jer mu između ostaloga Valerenga duguje 640.000 eura, a preselio se i na manji stadion radi manje posjete i manje cijene održavanja, Lillestromu se zbog neurednog financijskog plana oduzeo jedan bod u novoj sezoni.

Posjeta na stadionima? Upravo je ovo jedan od razloga lošijih financijskih rezultata. Za usporedbu, Aalesund ima prosjek od 7.500 gledatelja, nešto nedostižno za skoro sve klubove u HNLmdash;u (osim trenutno Rijeke i Hajduka), ali za njih je to veliki gubitak ako uzmemo u obzir da im je do nedavno prosjek bio iznad 10.000, a da jedna ulaznica stoji u prosjeku 20 eura. To je za Aalesund gubitak od 600.000 eura godišnje. Tome valja pridodati i gubitak od 778.000 eura napravljen lošim poslovanjem. Koliko Norvežani vole nogomet pokazuje i činjenica da Molde u gradiću od jedva 26.000 stanovnika ima prosjek oko 8.000 gledatelja.

Što se TV prava tiče, klubovi Tippenlige dijele novac po tri kriterija, tako prvak dobiva najviše, oko 2,1 milijuna eura, a posljednje plasirani 676.000 eura. Zanimljivo je i pravilo NIFmdash;a, sportskog tijela koji okuplja olimpijski i paraolimpijski savez, da pojedinac ne može biti vlasnik kluba, može ga sponzorirati, ali ne i da sam odlučuje o svemu. Rosenborg je, zasad, jedini klub gdje navijači biraju predsjednika uprave i to svake dvije godine.

Kao što vidimo, i Norvežani boluju od bolesti kao i druge nogometne sredine i unatoč uvriježenom mišljenju, posjetom pokazuju da ih nogomet itekako zanima unatoč dugogpdišnjoj suši u rezultatima, ali i da hrvatski klubovi, Modrićev i Mandžukićev Dinamo protiv Branna, Zagreb i Slaven Belupo protiv Tromsoa se baš i nemaju čime pohvaliti jer imaju čistih 0 od 3 što se prolaza tiče.

Zaključak se nekako nameće sam od sebe, Tippenliga je svakako gledana, ali i financijski s mnogo problema unatoč tome što egzistira u jednoj od najbogatijih država Europe.

Domagoj Mikulić



Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter