Search
Close this search box.

HSV: kako prebroditi financijsku krizu?

Preko stoljeća duga tradicija poslovanja sportske udruge Hamburg možda zauvijek odlazi u povijest dok na vrata već kucaju potencijalni investitori i ulagači. Hoće li se još jedan veliki europski klub uspjeti oduprijeti mirisu novca i svježeg kapitala?

Sportska udruga Hamburg (Hamburger Sportmdash;Verein e.V. ili skraćeno HSV) broji 34 različita sportska odjela sa ukupno 71.800 registriranih članova. Po broju članova je peta po veličini sportska udruga u Njemačkoj.
Najpoznatija je profesionalna nogometna momčad koja se još od 1919. godine do danas natječe u najvišem rangu natjecanja te kao jedina momčad Bundeslige, od njezinog osnutka 1963/64 god., nikad nije ispala u drugu nogometnu ligu.

Za ovog nogometnog velikana sa sjevera Njemačke, 2014mdash;ta je godina moguće prekretnice i važnih odluka koje bi mogle obilježiti novi početak poslovanja udruge, te zauvijek promijeniti identitet kluba. HSV je jedan od onih preostalih njemačkih prvoligaša koji posluje kao registrirana udruga građana. Kriza rezultata i loše upravljanje klubom proteklih godina doveli su klub do rekordnog duga od 100 milijuna eura. Od godine 2008/09 HSV se nije uspio kvalificirati za europska natjecanja, a od ljeta 2009. promijenjeno je šest različitih trenera prve momčadi, te četiri sportska direktora. U tekućoj sezoni otkaz su dobila već dva trenera što se također dogodilo prvi put u klupskoj povijesti. Čak je njemački magazin “Managermdash;Magazin” u svom istraživanju ocijenio HSV kao najlošije vođeni klub Bundeslige.

Loša financijska situacija kluba bila je glavna tema godišnje skupštine članova koja je održana 19. siječnja 2014. godine na kojoj je prisustvovao rekordan broj članova, točnije 7.134 član. Na skupštini je predstavljeno pet različitih modela za preoblikovanje poslovanja tj. za financijski spas kluba. Prema jednom modelu trebala bi se jačati uloga Nadzornog odbora, dok drugi modeli predlažu veću nadležnost i odgovornost uprave. Većina članova ipak postavlja ključno pitanje je li uopće potrebno pravno preoblikovanje kluba i odvajanje nogometne momčadi u samostalni gospodarski subjekt kao kod ostalih 14 njemačkih prvoligaša. Sa činjenicom da su hitne promjene nužne, slaže se većina članova i navijača jer su dugovi kluba svake godine sve veći. Bez obzira na sve probleme i dugovanja navijači se ipak pitaju kome pripada nogomet?Navijačima ili kapitalu?

Od pet predstavljenih modela za preoblikovanje najviše glasova (79,4%) dobio je model “HSV Plus” bivšeg predsjednika Nadzornog odbora Ernst Otto Rieckhoffa koji predlaže odvajanje nogometne momčadi od sportske udruge i preoblikovanje iste u dioničko društvo. Dionice kluba bi se zatim ponudile investitorima, prvo do 24,9% vlasništva, a zatim do najviše 49,9% kako bi se dobio potreban svježi kapital za sanaciju dugovanja. Matična sportska udruga u svakom slučaju mora zadržati zakonsku većinu vlasništva dionica. Također, ovaj model ističe da pravilo 50+1, koje ne dozvoljava potpuno preuzimanje kluba od strane jednog vlasnika, te omogućuje biranje uprave prema principu jedan član jedan glas, i dalje ostaje na snazi jer je upisano u statut udruge i Njemačkog nogometnog saveza.

Za razliku od modela “HSV Plus” prijedlog odjela za članstvo Supportes Club “HSVmdash;Reform” odnosi se na reformu unutar sportske udruge i poslovanje prema postojećem modelu. Između ostalog članovi su tražili veću nadležnost uprave, izdvajanje nadzornog odbora od operativnog dijela kluba, limitiranje financijskih sredstava za transfere te stvaranje novog tijela kluba zaduženog isključivo za financije.

Na glasanju u siječnju uvjerljivo je pobijedio model “HSV Plus” međutim, za konačnu odluku o preoblikovanju potrebna je dvotrećinska većina prisutnih članova na izvanrednoj godišnjoj skupštini koji je zakazana za 14. svibnja 2014. godine. Tada će konačno biti odlučeno jesu li članovi kluba spremni za novi smjer, pravne promjene i svježi kapital potencijalnih investitora. Međutim, sigurno je da članovi i navijači ne moraju strahovati za preuzimanje kluba od jednog vlasnika jer ih u tome štiti pravilo 50+1. Također, ne moraju strahovati da će mogući novi pravni oblik izazvati kraj njihove navijačke kulture, a kao dobar primjer može im poslužiti Borussija Dortmund, koja je prošla sličan financijski krah, a sada ih redovito ima 24.545 na stajaćoj južnoj tribini. Naime, u Njemačkoj kultura navijanja je zaštićena dok god postoji pravilo 50+1. Kod HSVmdash;a se više radi o načelnom pitanju zaštite tradicije koju imaju kao udruga građana ili okretanje nove stranice sportskog dioničarstva.

Za HSV svibanj je mjesec odluke: nogometna momčad mora do tada osigurati ostanak u prvoligaškom društvu, a članovi i navijači pomno razmotriti sve argumente predstavljenih modela za spas kluba kako bi donijeli najbolju moguću odluku i iskoristili svoje navijačko demokratsko pravo biranja.

Romano Kolendić

Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter