Search
Close this search box.

Heleno – Pele prije Pelea, ali i genij koji je završio u ludnici

U dalekoj Švedskoj igralo se finale SP-a 1958.godine, a tek što je sudac označio početak susreta domaćin je poveo. No ovo je bila godina Brazila i njihovog novog, mladog napadača, Šveđani nisu imali šanse. Osam godina nakon nacionalne katastrofe i gubitka naslova na Maracani, Brazil je došao do svog prvog naslova u povijesti. Na krilima Pelea slavili su sa 5:2, a milijuni su u domovini uz radio prijamnike pratili prijenos. U bolnici u Barbaceni, Minas Gerais, slavili su i pacijenti, svi osim jednog. Sam u svojoj sobi, veliki brazilski nogometaš, jedan od najvećih tog doba, pokušao je samoubojstvo. Spasili su ga u posljednjem trenu, no njegovo stanje bivalo je sve gore. Postao je potpuno odsutan, demencija je bivala sve jača. Heleno de Freitas umro je godinu dana poslije, 8.studenog 1959.

Priča kaže da je glas o Peleovom trijumfu za njega bio previše. Samo koju godinu ranije on je bio zvijezda, osvojiti svjetski naslov je bio njegov san. Igrati za Brazil i osvojiti najveći trofej. U to vrijeme nogomet nije bio popularan kao dana, bilo je to tek rađanje sporta kakvog poznajemo. Helena su spazili na nekoj od plaža Rio de Janeira kako savršeno vlada loptom, žonglira. Imao je 17. Već dvije godine poslije ulazi u prvu ekipu Botafoga. Ne samo da ulazi, igra, asistira, zabija. Publika je oduševljena, protivnici zabrinuti i preplašeni. Domaći navijači izvode pjesme njemu u čast, a on nakon svojih golova, puno golova, pleše sambu za njih. Bio je prava zvijezda svog vremena, na terenu, ali i izvan njega. Mladi, bogat i uspješan! Heleno de Freitas bio je najbolji brazilski napadač tijekom četrdesetih godina 20.stoljeća. Na njegovu žalost bila je to i dekada bez SP-a, rat je zaustavio svjetsku smotru najboljih reprezentacija, a on nije dobio priliku svoju vještinu pokazati na svjetskoj pozornici.

Osim nogometa bio je odan alkoholu, kockanju, ženama i uživanju u zapravo svemu mogućem i nemogućem. Neodgovorni šarmer. Još dok je igrao za Botafogo, postao je ovisnik o eteru, omiljenom omamljujućem sredstvu jednog drugog vremena. Dolazio je iz imućne obitelji, postao je odvjetnik, novac nije bio problem. Pa ni onda kad je trebalo prokockati omanje bogatstvo u jednoj noći. Genij na terenu, u životu nije mario za pravila, za druge, ali ni za sebe. Već sredinom 40-tih godina pokupio je i sifilis, ali i odbijao liječenje. Protivničke navijače znao je “pozdraviti” skidanjem hlača i hvatanjem za testise. Koliko god da su ga navijači voljeli, suigrači su ga se užasavali. Često ih je znao napasti da su slabi, nedostojni njega, fizički sukob nije mu bio stran, a ni vožnja motociklom po terenu Botafoga. Njegov genij bio je upravo razmjeran njegovoj teškoj naravi i vlastitim demonima.

Za Botafogo je igrao punih 9 godina, od 1939-1948. i zabio preko 200 pogodaka u 235 nastupa. Golovi koje je zabijao kao na traci, nisu bili dovoljni za Botafogo, dvije sezone za redom, samo viceprvaci. Bio je izvan sebe, uvijek tako blizu, a nikako na vrhu. Svi njegovi golovi, sve njegove sjajne predstave nisu bile dovoljne za titulu. Sa reprezentacijom je također dogurao samo do drugog mjesta na južnoameričkom prvenstvu. Klub ga se odlučuje riješiti, prodaju ga preko granice u Bocu Juniors. Botafogo je pogodio, odmah osvajaju naslov te 1948.godine, a Heleno se ne snalazi u Argentini. Barem na terenu, legenda kaže da je uspio osvojiti Evu Peron. Vraća se u Brazil, ali u Vasco. No igrački, on jednostavno više nije bio taj. Upao je na trening jednom, uperio pištolj u trenera Flavija Costu i opalio! Osim smrtnog straha treneru nije bilo ništa, pištolj je bio prazan. Odlazi i u Kolumbiju, pristupio je ekipi Atleacute;tico Junior, tu je upoznao i mladog novinara Gabriela Garciu Marqueza. Formu nije uspio povratiti, a čak i da jest, brazilski izbornik postao je upravo Flavio Costa. SP 1950.godine, prvo nakon strahota II.Svjetskog rata ostalo je za njega nedosanjani san. Bi li povijest bila drugačija da je Brazil imao Helena u timu, nikad nećemo saznati. Već 1951. se vraća u Brazil, ovaj put klub je America, no nije se naigrao. Samo dvije godine potom, primljen je u sanatorij u Barbaceni, gdje će provesti ostatak kratkog života.

Od nogometne zvijezde i princa brazilskog nogometa do tragičnog kraja u Barbaceni Heleno je težio nogometnom savršenstvu i uspjehu. Njegov san se nije ostvario, bio je legenda, izgubljena u vremenu.

O životu Helena de Freitasa snimljen je 2012.film “Heleno”, a njegov lik tumači poznati brazilski glumac Rodrigo Santoro, koji je ujedno i režirao film. Film o nogometnom geniju i njegovim demonima.O njemu je i kolumbijski pisac Anders Salcedo napisao knjigu “El diacute;a en que el Fuacute;tbol Murioacute;: Triunfo y tragedia de un dios” Urugvajski pjesnik Eduardo Galeano za Helena je jednom prilikom rekao: “Heleno je očigledno bio Ciganin. Imao je izgled Rudolpha Valentina i temperament bijesnog psa. Na terenu je zato sjao. Jedne noći u kasinu je izgubio sav novac. Druge noći, tko zna gdje, je izgubio volju za životom.”

Heleno de Freitas bio je vjerojatno najbolji brazilski nogometaš prve polovine 20.stoljeća. Bio je fantastičan strijelac, prava zvijezda svog vremena. Bio je Pele prije Pelea.

Edo Zdravković


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter