Search
Close this search box.

Hapoel Katamon – socios klub iz Izraela

Navijači koji utječu na rad svojih klubova, sve veća ekspanzija tog modela rada klubova, kao i uspjesi istih sve više postaju kao “uobičajeni dan u uredu”. Danas donosimo priču o klubu iz Izraela koji je u samo nekoliko godina postigao uspjeh.

Hapoel Katamon Jerusalem FC ili samo skraćeno Hapoel Katamon nastao je kao odgovor navijača “starog” Hapoela iz Jeruzalema na situaciju i vođenje vlastitog kluba koji je 2007. godine ispao u 3. ligu. Hapoel nije bio odveć stabilan prvoligaš kroz svoju povijest, a egzistirao je u susjedstvu puno popularnijeg i uspješnijeg Beitara. Navijači su bezupješno pokušavali kupiti posrnuli klub da bi 2007. konačno preuzeli jedan niželigaški klub te se fuzionirali s drugim, ali pravi početak doživljavaju tek 2009. godine. Tada započinju natjecanje od najnižeg razreda izraelskog nogometa, pete lige. Osnivanjem novog kluba pod imenom Hapoel Katamon Jerusalem FC kao igrač im dolazi i Shay Aharon, bivši kapetan “starog” Hapoela. U ljeto 2013. ulaze među profesionalce odnosno postaju drugoligaši. Istu sezonu ispadaju iz lige, ali se već sljedeću vraćaju natrag u drugoligaško društvo među profi klubove.

Najveći uspjeh Hapoela i ujedno socios modela u Izraelu je ostvaren ovih dana. Nakon 30. kola između 16 ekipa izboren je play-off za ulazak u Premier ligu, gdje će 8 najboljih drugoligaških klubova u dodatnih sedam kola odlučiti o dva putnika u društvo najboljih.

Kako funkcionira Hapoel Katamon? Klupsko izvršno vijeće se sastoji od sedam članova. Tri člana su biznismeni zaduženi za pronalaženje sponzora i investitora s ultimativnim ciljem da u bližoj budućnosti uđu u Premier ligu. Četvero članova vijeća su iz redova navijača. Članovi kluba godišnje plaćaju članarinu u iznosu od 1.200 izraelskih šekela ili konvertirano oko 279 eura. Imaju pravo glasa za članove izvršnog vijeća. U trenutku pisanja ovog teksta broje preko 700 članova.

Uz način vođenja kluba, intrigantan je i background samih navijača. Oni se bore protiv homofobije, rasizma, fašizma, a u njihovoj omladinskoj školi i seniorskoj ekipi nastupaju i Arapi. Među navijačima je također sasvim normalno da Izraelci i Arapi zajedno navijaju, posebno jer klub jako puno polaže na toleranciju. U omladinskom pogonu je uobičajeno da djevojčice od 10 do 12 godina starosti zajedno igraju, bilo da dolaze iz židovskih obitelji iz južnog ili arapskih iz istočnog dijela grada. Iako je bilo pojedinačnih slučajeva da su roditelji zabranili djeci da treniraju s Arapima u klubu, sama djeca su brzo ‘otpilila’ roditelje.

Među javnim osobama najpoznatiji navijači su tv voditelj Rafi Reshef, Erel Margalit, lijevo orijentirani predstavnik u izraelskom parlamentu i jedan od najboljih svjetskih poduzetnika s područja fondova rizičnog kapitala i jedan od vodećih sportskih novinara Jonathan Cohen.Hapoel je u svom djelovanju potpuna suprotnost drugom gradskom klubu Beitaru čiji navijači su se nedavno ‘proslavili’ suprotnim stavovima i ponašanjem.

Domagoj Mikulić


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter