Search
Close this search box.

Hajdukov PDV – proslijedi dio prihoda!

Potaknuti nedavnom analizom koliko je virtualnog novca Hajduk izgubio od igrača s kojima nije dogovorio suradnju (Jelavić, Tomasov, Lendrić, Livaja,…), odlučili smo proanalizirati koliko se stvarnih milijuna euraHajduk odrekao zato što je s igračima ili njihovim menadžerima dogovorio postotak u eventualnom transferu.Analiza provizija kojih se Hajduk odriče u nogometnim transferima temelji se na našoj već objavljenoj analizi, pod nazivom “Kako je na igrače potrošeno 22 milijuna eura?” (ovdje link). Dakle, još u svibnju prošle godine obradili smo cifre iz igračkih ugovora i transfera, kao i isplativost cijelog posla, pokušavajući shvatiti koliko u konačnici igrači koštaju Hajduk i koliko stvarno zarađuju od svojih plaća i udjela u odšteti. Te podatke, čitatelji su i sami mogli usporediti sa sportskim rezultatom Hajduka u sezonama kada su igrali navedeni igrači.

Analiza prodanih igrača izgleda ovako:

Iz priložene tablice vidljivo je da je od preoblikovanja svaki prodani igrač, osim Brkljače, imao udjel u transferu. Drago Gabrić se, navodno, odrekao svog udjela, samo da ga puste u Tursku. Prema ovim informacijama čak 22% iznosa svih transfera, odnosno oko 3,7 milijuna eura otišlo je na račune igrača i njihovih menadžera.
(u trenutku pisanja ovog teksta Josip Radošević još nije službeno igrač Napolia, ali će on značajno popraviti zaradu Hajduka).

Trend udjela u transferima posljednjih je godina toliko uzeo maha da su mnogi neprodani igrači imali klauzule o udjelima u transferima (tablica lijevo). Koliko je bilo mudro isplaćivati visoke plaće, bonuse, pa čak i (pre)visoke iznose za otkupe igrača od drugih klubova, i uz sve to dopustiti igraču/menadžeru da sudjeluje u krajnjoj dobiti? Nije li jedan od razloga Hajdučkog financijskog sloma upravo veliki ulog na igrače, s kojima bi na kraju još dijelio i one malobrojne prodajne uspjehe?

Nekadašnji predsjednik uprave HajdukaJoškoSvagušaje, čak, i vlastitim talentiranim juniorima ponudio ugovore s klauzulom dijeljenja odštete. Koliko se dalo iščitati iz medija, te klauzule su poslije svima, osim Antoniu Miliću, bile maknute iz ugovora. Danas se mnogi pitaju kako je moguće da je Ante Vukušićdobio reviziju ugovora i u njemu 30% učešća u vlastitu transferu? Konačan rezultat te darežljivosti je činjenica da se vlastitom junioru, prilikom drastičnog povećanja godišnje plaće, poklonilo i dodatnih 1,1 milijun eura?

Dioba transfera ljuti dobar dio navijača jer ga smatraju temeljem za sumnjive malverzacije i transakcije, pa čak i razlog zašto se pojedini igrači forsiraju nad drugima. Za pravo im daje i UEFA koja svojim financijskim fairmdash;playom pokušava dio previsokih menadžerskih provizija svesti u realne okvire, a još prije je propisala da se samo licencirani menadžeri smiju baviti nogometnim transferima. Robovlasnički odnos nad nogometašima, kakav je uobičajen za Latinsku Ameriku i Afriku, a nije nepoznanica ni na ovim prostorima, je trn u oku FIFAmdash;e i UEFAmdash;e, ali takvi ugovorni odnosi obično nisu pod nogometnom jurisdikcijom i teško da će se u skorije vrijeme iskorijeniti. Uostalom, takvi ugovori su više problem samih nogometaša, obzirom na to da se nogometni klubovi mogu zaštititi jasno određenim pravilima i izborom hoće li i na koji način biti sudionici takvih menadžerskih interesa.

Pregledom provizija sadašnjih prvotimaca Hajduka, koju smo napravili na osnovu informacija dostupnih iz medija (tablica desno), dolazimo do zaključka da će se i u budućnosti dobar dio zarade dijeliti između igrača i menadžera (pa čak i bivših klubova). Iz Hajduka se može čuti kako sadašnji igrači dolaze igrati u klub za ne baš velike plaće i bez ili s vrlo malom odštetom, pa ih se privlači provizijama kod budućeg transfera. S druge strane stav službenog Hajduka je da igrači iz vlastitog omladinskog pogona neće više imati udjele u odštetama. Taj podatak zasigurno veseli navijače, jer su Hajdukove najunosnije prodaje upravo one kod transfera vlastitih igrača. Nije li to i dodatan poticaj da projekt “naša dica” i dalje bude klupski prioritet? Osim manjeg troška, i prilikom prodaje Hajduk od njih može zaraditi više. Nije li bolje da igra i 20% lošiji igrač iz vlastitog pogona od kojeg se može zaraditi 100%, nego 200mdash;300% skuplji igrač sa strane od kojeg će klub uprihoditi tek 50mdash;80 %? Naravno, ovo govorimo u sitauciji kada je u obje situacije sličan sportski rezultat? (Za usporedbumdash; kada smo imali 100 milijuna kuna u plusu i danas, kada smo na rubu bankrota, drugi smo u prvenstvu i u završnici smo kupa). Da je nogomet čisti kapitalizam odgovor ne bi ni trebali tražiti, ali kako nije mdash; sprega stručnomdash;financijskog optimalnog scenarija i tanka linija između rezultata i profitabilnosti će biti temelj uspješne budućnosti našeg Hajduka.


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter