Search
Close this search box.

Hajduk će u 2015. godini ostvariti operativnu dobit od 11 milijuna kuna, što to znači?

Na Poljudu je održana sjednica Nadzornog odbora Hajduka na kojoj se raspravljalo o financijskim rezultatima kluba u 2015. godini. Nakon završetka iste predsjednik NO Ljubo Pavasović Visković je za hajduk.hr izjavio:

Raspravljali smo o financijskom rezultatu za 2015. i projekcijama za 2016. godinu. Najvažniji podatak je taj da smo ostvarili operativnu dobit u iznosu od 11 milijuna kuna, što je ključni pokazatelj cijele priče. Zaradili smo više nego što smo potrošili i to u onolikom iznosu kako se vjerojatno nije dogodilo u povijesti kluba.Cilj je da Hajduk bude ekonomski samoodrživ i da ostane narodni klub. Trend je uzlazan. Idemo u dobrom smjeru. Naslijeđeni dugovi se smanjuju. Želimo da udio od transfera postane izvanproračunska stavka, a to želimo ostvariti do 2017. – 2018. godine.

Kalendarska godina još uvijek nije završila pa tako ni konačni financijski rezultati nisu poznati, iako ih se može projicirati, najava je da će Hajduk 2015. godinu završiti sa 11 milijuna kuna operativne dobiti. Postavlja se pitanje što je to operativna dobit? Kratko rečeno operativna dobit je razlika između operativnih prihoda i operativnih rashoda. U operativne prihode u Hajdukovom slučaju ubrajamo stavke poput prihoda od ulaznica, sponzorstva, oglašavanja, transfera igrača, prihode od UEFA-e, prihode od TV prava, komercijalne prihode dok u operativne rashode ubrajamo troškove materijala, natjecanja, hrane, naknade, osiguranja, pristojbe, operativne troškove, troškove za stjecanje registracije igrača, plaće zaposlenika, igrača i trenera, vanjske troškove usluga.

Navijače Hajduka raduje najava vodstva kluba da će se u budućnosti prihodi od transfera igrača promatrati izvan stavke operativnih prihoda jer prodaja igrača ne treba biti osnovno poslovanje jednog nogometnog kluba. U operativne prihode/rashode ne ubrajamo izvanredne prihode/rashode, financijske prihode/rashode tj. kamate te amortizaciju koja se u Hajdukovom slučaju kreće na godišnjoj razini od oko 8 milijuna kuna. Prevedeno cilj Hajduka je da postane samoodrživ bez potrebe za prodavanjem igrača i naravno, bez potrebe da se troši javni novac kako bi se klub spasio. Put je to koji je jedini ispravan i dugoročno održiv za sve naše klubove, a zanimljivo, Hajduk je to postigao demokratizacijom i otvaranjem prema svojim navijačima.

Na taj način klub se vratio u lokalnu zajednicu, ljudi su prepoznali da je klub ponovo njihov, a ne otuđen, članostvo je svake godine sve veće, a i brojnost publike na stadionu je odlična za hrvatske prilike. Osim toga, ovo je pokazatelj i da nije potrebno imati bogatog financijera kako bi se bilo uspješan, nego da jednostavno ne treba živjeti iznad vlastitih mogućnosti u nekakvom balonu koji jedva čeka puknuti, nego da izvore financiranja treba tražiti na drugim mjestima. Uostalom, prepoznali su to i mnogi sponzori. Ovakvi financijski rezultati pokazatelj su i za ostale naše nogometne klubove. Umjesto naslanjanja na opustešne lokalne proračune, klubovi bi se trebali otvoriti prema vlastitim navijačima i uključiti ih u rad kluba. Transparentnošču i participacijom, povećava se i financijska pismenost onih koji prate klub.

Operativni rezultati Hajduka u razdoblju od 2009. do 2014. godine

Ako uzmemo u obzir 2014. godinu Hajduk je tada ostvario operativne prihode od 62.437.028 kuna dok su operativni rashodi iznosili 63.771.436 kuna. Što znači da je splitski klub prošlu godinu poslovao sa operativnim gubitkom od 1.334.408 kuna. S te perspektive najave o operativnoj dobiti od oko 11 milijuna kuna u 2015. godini sa financijske strane ohrabruju no za detaljne analize ipak će trebati pričekati objavu službenih financijskih i revizorskih izvještaja za 2015. godinu, a tako nešto možemo očekivati tek u drugoj polovici sljedeće godine.

Karlo Propadalo

Ovaj tekst nastao je uz potporu Fonda za pluralizam u sklopu projekta “Ilegalne potpore u sportu, “legalne potpore” u diskriminaciji.”


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter