Search
Close this search box.

Grad Zagreb raspisao natječaj za obnovu Maksimira: još 40 milijuna eura (+PDV) u rupu bez dna

Maksimirski stadion, koji glasi i za jedan od najskupljih, a nedovršenih stadion u Europi, a vjerojatno i u svijetu, još jednom bi trebao biti renoviran. Barem, na papiru, jer što će od toga svega biti, čak i ako novac doista bude dan nekom za tu svrhu, teško je predvidjeti, obzirom na dosadašnju praksu. A upravo duga povijest zdanja u Maksimirskoj 128 uči nas da u ovom slučaju ništa nije sigurno i da će novci, lako moguće, biti iskorišteni za neku drugu svrhu. No, koji je plan?

Grad Zagreb, točnije Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport, otvorio je postupak prikupljanja ponuda za izradu projektne dokumentacije za rekonstrukciju i natkrivanje sjeverne i zapadne tribine maksimirskog stadiona.

Procjenjena maksimalna vrijednost natječaja je 3,8 milijuna kuna, i to bez uračunatog PDV-a! Prevedeno, Grad će platiti do pola milijuna eura samo za izradu dokumentacije.Ako ste mislili da je to sve, prevarili ste se. Naime, loša strana ove priče tek slijedi. Točnijeprema priloženoj dokumentaciji, procjenjenavrijednost rekonstrukcije iznosi 280 milijuna kuna, i to bez PDV-a.Dakle još 40 milijuna eura za maksimirski stadion. Je li to previše? Pitanje je to koje je u potpunosti na mjestu, pogotovo ako uzmemo u obzir da se diljem Europe za slične iznose grade cijeli stadioni. Primjera radi, Wolfsburg je stadion kapaciteta 30 tisuća gledatelja platio samo 53 milijuna eura, dok je Espanyol potrošio 60 milijuna eura na gradnju novog zdanja koje prima 40 tisuća gledatelja.

Iako je gradnja još daleko, sve ovo miriše na novo pozamašno pražnjenje gradske blagajne, sve u svrhu natkrivanja rugla nasuprot prekrasnog parka, jedne od najvećih rupa bez dna u Hrvatskoj. Podsjetimo se, za maksimirski stadion već je potrošena astronomska suma novca, ne samo za hrvatske prilike. Točnije, ako je vjerovati medijima, u Maksimir je dosad uloženo preko 90 milijuna eura, o čemu o čemu smo već detaljno pisali,a unatoč ulaganjima mnogi navijači Modrih smatraju da imaju najružniji stadion u Europi, a možda i na svijetu. Četiri potpuno neusklađene tribine, od kojih svaka “vodi svoju politiku”, tri i pol semafora, potpuno neiskorišteni prostori ispod sjeverne tribine i još more drugih nedostatakaod koji je možda najočitije vrlo loše stanje fasade, tamo gdje i postoji, te česte poplave ispod sjeverne tribine. Upravo su te poplave bile predmet dodanih izdvajanja iz gradskog proračuna za stadion, kako bi iste bile riješene, no pravo otklanjanje tog problema zasad, čini se, nije postignuto.

Zadnja velika ulaganja bila su gradnja hotela ispod južne tribine, te famozno ušminkavanje stadiona iz ljeta 2011. godine, za koje je Dinamo izvjestio da je plaćeno 10 milijuna eura. Nažalost, pravo na pristup informacijama u ovakvim slučajevima ne funkcionira u skladu sa zakonima, no najpoznatijeg gradonačelnika u Hrvatskoj, Milana Bandića, takve stvari ne brinu. A zašto i bi, kad zbog njih nije odgovarao, niti kod institucija niti kod birača. U ovom pak slučajnu, za operaciju vrijednu 10 milijuna eura račune nismo nikada vidjeli, a navijači Dinama, poznatiji kao Bad Blue Boysi, posumnjali su u malverzacije oko navedenog iznosa, s naglaskom na cijene novih 36 tisuća stolica, te podnijeli prijavu USKOK-u i DORH-u. Tada je Zdravko Mamić, kako bi spriječio sumnje u transparentnost povodom cijene stolica, održao poznatu press konferenciju.

Kakva će ovaj puta biti press konferencija, te hoćemo li ovaj puta transparentno dobiti na uvid sve račune, teško je predvidjeti, no čini se da ćemo i ovaj puta biti uskraćeni za detaljnije informacije. Nažalost, ni ostali mediji ne kopaju previše po ovakvim planovima i izvršenjem istih, a bez pravog pritiska javnosti, čini se, teško ćemo do punih podataka.

Ivan Mušlek

Ovaj tekst nastao je uz potporu Fonda za pluralizam u sklopu projekta Demokratizacija sportskih klubova i saveza te pravo na javno informiranje kao podloga za šire društveno djelovanje.


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter