Search
Close this search box.

Godinu dana bezakonja u hrvatskom nogometu

Na današnji dan prije točno godinu dana stupio je na snagu Zakon o sportu. Zakon koji je sa splitske Rive i prosvjeda, preko Srđana Gjurkovića, saborskog zastupnika HNS-a, uz pomoć Peđe Grbina i Marije Lugarić iz SDP-a, prošao kompletnu proceduru i nakon objave u Narodnim novinama stupio na snagu.

>> Srđan Gjurković probudio uspavanu nogometnu revoluciju

Hrvatski nogometni savez je dugo ignorirao vapaje navijača iz Splita, a nakon neodigranog derbija krajem 2014. godine i prijedloga izmjena Zakona o sportu koji je tada nastao uzdali su se u ministra Vedrana Mornara i njegovo ministarstvo koje je prilično lako “ugasilo” splitsku inicijativu. Prava panika u HNS-u nastala je tek kada su direktno preko Gjurkovića izmjene progurane na saborske klupe. Predsjednik HNS-a Davor Šuker javno je govorio kako zakon neće proći, pomoćnik ministra za sport Roko Andričević je tvrdio da MZOS neće podržati zakon, pa su čak i svoj Zakon na brzinu napisali ne bi li zaustavili ovaj hajdučki aktivizam. Saborski zastupnici HDZ-a predvođeni Antom Kulušićem, članom Izvršnog odbora HNS-a, napadali su zakon, a na glasanju protiv bio je čak i Ante Sanader iz splitsko-dalmatinskog županijskog HDZ-a. Unatoč svemu, ovaj nesvakidašnji način lobiranja za izmjene zakona je urodio plodom – godine rada navijača Hajduka da vrate svom klubu nekadašnji ugled, a na koncu i borba da mu se omogući pošteno natjecanje unutar nogometnog saveza, došla je do svoje konačne pobjede – izmjena Zakona o sportu.

Zakon je izjednačio huligane iz loža s onima na tribinama spriječivši da oni koji imaju pravomoćnu presudu iz domene Zakona o sportu ili sprječavanja nereda na sportskim borilištima neće smjeti obnašati funkcije u sportu. Zbog ovoga je zakon prozvan “lex Mamić”, aludirajući da je donesen da se njega eliminira iz hrvatskog sporta. Iako primamljivo zvuči ta ideja, zakonodavac nije uveo retroaktivno kažnjavanje (za što Zdravko već ima niz presuda), već je donio odredbu za sve buduće prekršitelje.

Drugo, Zakon je odlučio uvesti reda u saveze sa profesionalnim klubovima. To je u Hrvatskoj samo nogometni savez. Ideja je bila da se počne cijeniti kvaliteta, te da se najboljim profesionalnim klubovima omogući i da odlučuju o sudbini. A ne, kao sada, da dva županijska ligaša mogu preglasati prvoligaša koji milijune kuna ulaže u nogomet. Ili da županija sa desetak nogometnih klubova ima jednak broj glasova na nacionalnoj skupštini (Ličko-senjska, recimo) kao i savez koji ima dva prvoligaša i desetke drugoligaša i trećeligaša (Splitsko-dalmatinski, recimo). Upravo je ova promjena naišla na najveći otpor HNS-a koji je pokušao svim sredstvima osporiti zakon tako što su se žalili Ustavnom sudu, a na koncu su samo zaključili da se isti na njih ne odnosi.

Donošenjem Zakona dao se rok od 6 mjeseci da se HNS uskladi s njim, što je isteklo u veljači ove godine, ali u međuvremenu se na vlast vratio HDZ koji je stopirao svaki pokušaj provođenja Zakona. Iako su pred izbore makli Antu Kulušića iz HNS-a sa izbornih lista, a tadašnji vođa HDZ-a Tomislav Karamarko je pričao kako treba zaštiti Hajduk, dolaskom na vlast ne da nisu ništa napravili da se Zakon provede, nego su ga kroz Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta i službeno stopirali zbog čega je ministar Predrag Šustar dobio i kaznenu prijavu.

>> Šustar neistinama štiti HNS, imaju li dalmatinski HDZ-ovci muda?
>> VIDEO: Ovako je lagao ministar Šustar
>> Naš Hajduk kazneno prijavio ministra Šustara
>> Groteskno Ministarstvo gluposti, muljanja i obmana

Nije puno pomoglo ni što je koalicijski partner HDZ-a, MOST bio za provođenje zakona i javno su o tome govorili – danas, godinu dana nakon stupanja na snagu kompletan nogometni savez nalazi se u nelegalnoj zoni bez ikakvih sankcija zbog nepridržavanja zakona!?

>> Most podržava primjenu Zakona o sportu

I funkcija pomoćnika ministra za sport dugo je bila prazna, a koplja su se lomila između Dina Rađe, želje dalmatinskih HDZ-ovaca, i bilo koga drugoga samo da nije otvoreno kontra Mamića, kao Rađa. Inače je priča s dalmatinskim HDZ-om tema jedne druge ozbiljne političke analize, jer iz regije gdje HDZ crpi ogroman broj glasova ne izgleda da je to proporcionalno političkom utjecaju, pa na odgovornim funkcijama zadnje Vlade je bilo, recimo, više Riječana, nego Dalmatinaca. Na kraju je pomoćnica za sport postala Janica Kostelić. Ako išta, nije se blamirala – šutjela je, ali se Zakon i dalje nije provodio. Vjerojatno je zato i dovedena.

Vrhunac otvorene zaštite HNS-a dogodio se kada je tehničko ministarstvo u trenucima kada je ovog ljeta Vlada pala, pokrenula proceduru ne bi li uredbom izmijenila Zakon o sportu.

>> Vlada uredbom ruši Zakon o sportu i spašava Zdravka Mamića!?

Zbog ogromnog interesa javnosti, ali i skorašnjih izbora to se na koncu ipak nije dogodilo.

Osim Vlade u zaštiti interesa HNS-a često se nalazila i predsjednica Kolinda Grabar Kitaorvić koja je dugo slovila kao prijateljica Zdravka Mamića, te ona kojoj on organizira rođendane, da bi se na koncu pokušala odmaknuti od njega nedavnim intervjuom za N1.

>> Mamićeva prijateljica na obali krimogene močvare

Posebno je zanimljivo da je Predsjednica okružena nekolicinom ljudi direktno povezanim sa interesnim strukturama unutar HNS-a (kao što je bivši tajnik udruge Uvijek vjerni i sadašnji glasnogovnornik Luka Đurić ili dr. Tomislav Madžar iz stožer izbornika Čaćića Ante). Zanimljivo da je upravo ona tražila strože promjene Zakona o sprječavanju nereda na sportskim borilištima nakon desetak baklji iz St. Etienna, dok se eto već i godinu dana od kada se Zakon o sportu ne provodi nije niti jednom oglasila o tom problemu. Dapače, one koji krše Zakon – vrhušku HNS-a, primila je nekoliko puta u svom uredu na Pantovčaku.

Bilo kako bilo – navijači/aktivisti prije godinu dana dosegnuli su vrhunac svog zakonskog djelovanja, jer su svoje probleme artikulirali u izmjene Zakona o sportu i onda prošli svu legalnu proceduru da on stupi na snagu. Od tada je prošlo već godinu dana i nije se dogodilo – NIŠTA. Stoga ne čudi da navijačke metode više nisu i ne mogu biti usmjerene legalnosti, jer su prilično iscrpili sve pravne instrumente, a u zemlji bezakonja svašta se može dogoditi. Pogotovo ako i nova vlast i dalje bude tolerirala ignoriranje Zakona o spotu, bez pravnih posljedica za odgovorne.

Očekuje se da će Zakon o sportu sigurno biti bitno pitanje nove kampanje i novih izbora koji nas očekuju za mjesec dana. Hoće li nova Vlada prisiliti HNS na provođenje Zakona? Vjeruju li navijači glasači HDZ-u? Može li SDP odraditi provedbu Zakona do kraja? Gdje je tu MOST? Pitanja koja će moriti glasače/navijače u tjednima koji su pred nama, a nadamo se i vrhušku HNS-a nakon što nova Vlada bude izglasana, a kršenje zakona ne bude više moguće bez pravih sankcija.

Bojan Islamović Ovaj tekst nastao je uz potporuFonda za pluralizamu sklopu projekta “Ilegalne potpore u sportu, “legalne potpore” u diskriminaciji.]]>


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter