Finska ima novog prvaka (VIDEO)

Mariehamna. Pobijedili su rezultatom 2-1 na svom terenu Ilves, koji se u uzbudljivoj završnici prvenstva prošlo kolo porazom od HJK-a oprostio od utrke za naslovom prvaka i europskih natjecanja. U drugom susretu HJK i PJK odigrali su susret bez pogodaka. Mariehamn je poveo odmah na otvaranju susreta. Strijelac je u prvoj minuti bio Bobbie Friberg da Cruz nakon ubačaja iz kuta. Izjednačenje i strepnju domaćim navijačima pogotkom u 24. minuti donosi Tuure Siira. Iako je Mariehamn imao dominaciju na terenu, na poluvrijeme se otišlo s neriješenih 1-1, što je uz 0-0 u Helsinkiju još uvijek ostavljalo mogućnost da Mariehamnu izmakne naslov prvaka. Drugo poluvrijeme gledali smo dosta nervozniju izvedbu obiju momčadi bez ozbiljnijih prilika. Inicijativu je i dalje imao domaćin, a pogotkom za 2-1 u 61. minuti i erupciju oduševljenja na prepunoj Wiklouml;f Holding Areni (i oko nje) donosi Šveđanin Philip Sparrdal Mantilla. Do kraja susreta Mariehamn bez većih problema održava stečeno vodstvo te na kraju slavi povijesni prvi naslov prvaka. Remijem bez pogodaka u Helsinkiju i pobjedom Mariehamna okončana je tako još jedna uzbudljiva godina u najvišem nogometnom razredu Finske. Ranije objavljeno:
Utakmicama 33. kola koje su na rasporedu danas u 14 sati završava se nogometno prvenstvo u Finskoj. ZavršnicaVeikkausliige i ove je godine dramatična kao i prošle. U 2015. godini prvak države, prvi put u svojoj povijesti, postao je SJK. Klub je osnovan 2007. godine spajanjem TP-Seinauml;jokija i Sepsi-78. Titulu su osvojili u posljednjem kolu, pobjedivši Jaro koji je tada bio posljednjeplasirana momčad prvenstva. 60 bodova na kontu, jedan više od drugoplasiranog RoPS-a, i dva više od HJK-a bilo je dovoljno za veliko slavlje mladog kluba. Tim uspjehom okončana je dominacija HJK-a koji je osvojio sva prvenstva od 2009. godine do tada. Ove godine svoju povijest priliku ima ispisati klub iz gradića Mariehamna. Istoimeni klub dolazi iz glavnog grada autonomne pokrajine Alandskih otočja. Grad je osnovan 1861. godine, a ime je dobio po supruzi ruskog cara Aleksandra II..U Mariehamnu živi preko 11 000 stanovnika, dok cijelu regiju nastanjuje nešto manje od 30 000 ljudi. Riječ je o demilitariziranoj i autonomnoj skupini preko 6000 otoka i hridi koji se nalaze u Baltičkom moru između Finske i Švedske. Preko 90% stanovništva otočja priča švedski, koji je i službeni jezik u ovoj autonomnoj regiji. IFK Mariehamnje kao klub osnovan 1919. godine, no nogometnu momčad nije imao do sredine 30-ih godina. Većinu svog nogometnog postojanja bio je član 4. i 3. lige u Finskoj s nekoliko perioda u 2. razredu nogometnog natjecanja. 2004. godine Mariehamn kao drugoplasirana momčad Ykkouml;nen lige (2. liga) prvi put u povijesti postaje prvoligaš. Od tada je u pravilu bio u sredini ljestvice, a danas ima priliku ispisati povijest za svoj klub, grad i cijelo otočje. U završno 33. kolo ulazi kao prvoplasirana momčad s 58 bodova na kontu. Bod više od HJK-a i dva boda više od prošlogodišnjeg prvaka SJK-a. Najlakši posao na papiru ima upravo Mariehamn. Povijesnu titulu mogu si osigurati pobjedom nad petoplasiranim Ilvesom,koji je iz lude utrke za nalsovom prvaka ispao domaćim 1-3 porazom od HJK-a na svom terenu. HJK i SJK u posljednjem kolu tražit će pobjedu vrijednu naslova prvaka (u slučaju poraza/remija Marienhama) u međusobnom okršaju. Susret se igra na Sonnera stadionu u Helsinkiju.

Može li klub iz malenog gradića Mariehamna do prve povijesne titule na svojoj Wiklouml;f Holding Areni, ili će SJK uspjeti obraniti svoj povijesni naslov prvaka osvojen prošle godine? Možda se ipak sve odigra u korist kluba iz glavnog grada? Odgovor ćemo dobiti danas u posljepodnevnim satima kada će Finska dobiti prvaka za 2016. godinu.