Search
Close this search box.

FIFPro konačno prepoznao potrebe nogometašica

Netko bi rekao da će međunarodno priznate organizacije u 21. stoljeću barem na papiru imati jednaka prava za žene ili muškarce, ili bar prava koje omogućavaju isto za oba spola. Nažalost, donedavno to nije bilo tako, no stvari su se bar malo poboljšale. Svjetski nogometni sindikat profesionalnih nogometaša, FIFpro, dopustio je izravno pojedinačno učlanjivanje nogometašicama u svoju organizaciju. Po prvi put u svojoj 50mdash;godišnjoj povijesti, preskočivši tako i prava nogometaša, žene se mogu učlaniti bez potrebe osnivanja sindikata u svojoj državi.

Zašto je to bitno? Naime, ovo je globalni sindikat, a da bi se postalo članom istog potrebno se prvo sindikalno organizirati na lokalnom nivou, odnosno u vlastitoj državi. I u tome je “kvaka 22”. Nisu sve države jednako otvorene prema pravnoj jednakosti žena i muškaraca, kao što nažalost svjedočimo primjerice u Saudijskoj Arabiji, Katru ili nekim drugim zemljama koje su na “vi” s ljudskim pravima. No, i tamo žene imaju nogomet i zaslužuju imati zaštitu u sporu s klubovima i savezima. Na ovaj način, dopuštanjem pojedinačnog učlanjivanja, nogometašicama se žele osigurati njihova prava i u državama koje nisu sklone sindikalnom organiziranju tog tipa. Tako će konačno profitirat i reprezentativke tih država koje nastupaju na Svjetskom nogometnom prvenstvu jer će imati FIFpro kao saveznika u pregovorima s matičnim organizacijama.

U odboru pod vodstvom Caroline Jouml;nsson (Švedska), prava nogometašica zastupat će: Veroacute;nica Boquete (Španjolska), Rita Chikwelu (Nigerija), Monica Gonzalez (Meksiko), Lotta Schelin (Švedska), Kirsten van de Ven (Nizozemska) i Lydia Williams (Australija).

Naglasak će biti na borbi da se profesionalne nogometašice tako i tretiraju, a ne kao amaterke. Prema podacima u Svijetu je oko 1300 profesionalnih nogometašica, ali FIFpro istraživanje pokazuje da se u stvarnosti taj broj penje na 4500. Trenutno samo 26 država od 58 članica FIFpromdash;a može ponuditi ženama članstvo.

Nažalost, iako se na prvu može doimati da na tržištu u zemljama koje imaju, bar donekle uređen pravni sustav, diskriminacija po spolu pripada povijesti, ovakvi primjeri pokazuju da se ima još dosta za raditi na suzbijanju neravnopravnosti. Ovakva, praktički, a mogli bi reći i doslovce, skrivena diskriminacija ne dopire do javnosti, kao niti do onih koje su izravno zainteresirane za borbu protiv iste, a to su žene. Mediji ovakve teme ignoriraju i zaobilaze u širokom luku, a medijski fokus samo je na muškarcima čiji se uspjesi prezentiraju kao herojski i vrijedni, dok se ženski trud, ali i realni životni problemi marginaliziraju. I ovaj primjer pokazatelj je kako na tom području ima puno toga što bi trebalo napraviti.

Ako se i spustimo iz svijeta glamura u našu svakodnevicu, vidjet ćemo da je stanje u domaćem nogometu u muškoj kategoriji daleko od idealnog. Nedostaje infrastrukture, novca za plaće, ali i općenito uređenog sustava. No, u ženskoj kategoriji koja kao da postoji samo za igračice i njihove obitelji, situacija je višestruko lošija. Mnogi od stadiona ili točnije igrališta, nemaju uređen ni sanitarni čvor za žene, a kamoli nešto više od toga. Također, mediji, ali nisam Hrvatski nogometni savez ne pridodaju dovoljno pažnje čak ni ženskoj reprezentativnoj selekciji, iako su tu napravljeni neki mali pomaci u posljednje vrijeme. Nažalost, to su samo trendovi koji su preslikani iz svijeta.

U FIFprou su nakon pola stoljeća postojanja konačno shvatili da nema razloga da ignoriraju i ženske nagrade koje mogu biti dodatni poticaj ženskoj populaciji da se bave ovim divnim sportom te tako od ove godine uvodi i glasovanje za izbor najboljih 11 nogometašica Svijeta po uzoru na isti izbor nogometaša koji postoji od 2005.godine. Nagrada ima veliko značenje jer o najboljima odlučuju upravo oni koji sudjeluju u natjecanju, nogometaši, odnosno nogometašice.

Renato Čupić

Ovaj tekst nastao je uz potporu Fonda za pluralizam u sklopu projekta Demokratizacija sportskih klubova i saveza te pravo na javno informiranje kao podloga za šire društveno djelovanje.

Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter